Jak wybrać smartfon z dobrym aparatem

Profesjonalni fotografowie oczywiście nie zgodzą się z tym stwierdzeniem, ale często bywa już tak, że smartfony są w stanie zastąpić aparaty – są poręczne, a ich obsługa nieskomplikowana. Są one w stanie robić zdjęcia naprawdę wysokiej jakości, jak również nagrywać profesjonalne filmy, więc nie wyobrażamy sobie już wyjazdu czy uroczystości rodzinnej bez sesji fotograficznej wykonanej smartfonem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego aparatu w telefonie?

Megapiksele

Gdyby zapytać kilka przypadkowych osób o to, co według nich świadczy o dobrej jakości aparacie w telefonie, pewnie większość z nich odpowiedziałaby – ilość megapikseli. Tymczasem nie one, a przysłona, jakość sensora i odpowiednia optyka grają tutaj pierwsze skrzypce. Jeżeli te trzy parametry nie są wystarczające, to nawet największa rozdzielczość matrycy nie pomoże w uzyskaniu dobrych zdjęć.

Podwójny aparat

Wielu producentów telefonów wyposaża swoje modele w podwójny aparat. Taki sprzęt prezentuje się znacznie bardziej profesjonalnie, ale wbrew pozorom nie wpływa znacząco na jakość zdjęć. Zatem nie każdy smartfon z dobrym aparatem to smartfon z aparatem podwójnym. Wszystko zależy od oczekiwań, jakie mamy względem kupowanego sprzętu.

Aparat do selfie

Dla miłośników autoportretów ważną kwestią jest aparat przedni. Warto tutaj zwrócić uwagę na obiektyw i sensor, które zapewnią odpowiednią jakość zdjęć. Wielu producentów zadbało też o osoby lubiące robić selfie grupowe, wyposażając swoje modele w nowoczesne aparaty szerokokątne.

Najważniejsze kryteria, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze aparatu to ponadto m.in.:

  • jasność obiektywu,
  • dobry pomiar ostrości,
  • tryb nocny.

Ta ostatnia funkcja z pozoru nie ma racji bytu w przypadku smartfonów, które z założenia są wyposażone w niewielkie matryce. Na taką matrycę pada niewiele światła, a więc w nocy zdjęcia mogą wychodzić niewyraźne, z ograniczonymi detalami. Aby zrobić dobre zdjęcie nocą, warto skupić się na kilku aspektach, przede wszystkim na źródle światła – w całkowitej ciemności nie poradzi sobie nawet najlepszy aparat. Nocą można przestawić się na tworzenie zdjęć w czerni i bieli – dzięki temu zdjęcie będzie wyglądać „artystycznie”, a te portretowe zyskają na wyrazie. Wiele smartfonów ma w swoim menu tryb „noc”, który automatycznie dobiera najkorzystniejsze w danym momencie parametry.

Na rynku jest dostępnych całe mnóstwo naprawdę dobrych smartfonów, dzięki którym możemy wykonać zachwycające zdjęcia. Skupienie się na kilku aspektach wystarczy, by poczuć się jak prawdziwy fotograf.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here