Jak wybrać używane części komputerowe?

W gąszczu portali internetowych i ofert, które ludzie na nich wystawiają, bardzo często zdarza się, że ktoś sprzedaje używane części komputerowe, lub komputery w całości. Na co warto zwrócić uwagę, przy zakupie używanych komponentów do naszego komputera?

Wątpliwości w zakupie używanych części komputerowych

Jeśli chodzi o używane części, każdy z nas może mieć pewną dozę niepewności, co do tego, jak podzespoły będą działały i – co najważniejsze – jak długo będą to robić. O ile w przypadku części nowych, które posiadają zazwyczaj gwarancję na 2-3 lata, o tyle w przypadku części używanych takiej wygody często nie ma. Czy oznacza to, że sprzęt który pochodzi z rynku wtórnego charakteryzuje się krótszą żywotnością lub większą tendencją do psucia się?

Na szczęście – nie. W każdym z tych przypadków, nie możemy mieć pewności, że zakupione komponenty będą ze sobą dobrze współpracować przez długi czas. Pamiętam przypadek, w którym po zakupie nowego komputera stacjonarnego, karta graficzna spaliła mi się po 3 dniach użytkowania. Jeżeli komputer i jego komponenty są w dobrym stanie, poddane są odpowiedniej konserwacji – nie powinno być problemu, nawet w przypadku używanych części komputerowych.

Co przemawia za składaniem komputerów zbudowanych z komponentów z rynku wtórnego? Cena – za 1300 złotych możemy kupić komputer, który będzie w stanie dość dobrze funkcjonować jako centrum rozrywki. Dla porównania – laptopy do 1300 złotych nie będą w stanie, ze względów technicznych, płynnie pokazywać obraz gier, tworzonych po 2015. W przypadku komputerów stacjonarnych sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Ważne kwestie w zakupie używanych części komputerowych

W momencie, kiedy decydujemy się na zakup używanej jednostki centralnej warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Płyta główna – kręgosłup całego komputera. Warunkuje nam to, jaki procesor możemy zamontować oraz jak wydajnie komputer będzie działał. Warto zwrócić uwagę na ilość dostępnych slotów na pamięć RAM. Bardzo ważną rzeczą jest to, aby sprawdzić stan ścieżek oraz kondensatorów. O ile te pierwsze mogą być zerwane w niektórych miejscach (jednak jest to niewskazane, z powodu bardzo dużej tendencji do psucia się innych podzespołów) o tyle kondensatory nie mogą być spuchnięte (mogą zostać wymienione, jednak jest duże ryzyko, że płyta się zepsuje). Bardzo często, nowsze płyty główne są wyposażone w zintegrowane karty sieciowe, graficzne oraz dźwiękowe.

Procesor – czyli serce jednostki centralnej. Bardzo ważne elementy, które należy sprawdzić to liczba rdzeni, producent oraz taktowanie. Wszystkie te rzeczy, odpowiedzialne są za prędkość pracy komputera, zarówno w trakcie przeglądania internetu, jak i wydajności w grach komputerowych. Poza spaleniem, które całkowicie dyskwalifikuje procesor do użytku, warto sprawdzić stan jego nóżek. Jeżeli są skrzywione – nie jest to ogromny problem, gdyż możemy je wyprostować. Jeżeli są złamane, to w warunkach domowych nie będziemy w stanie ich zlutować, oczywiście, są firmy, które oferują takie usługi, jednakże często naprawa jest niewspółmierna do kosztów zakupu innego procesora. Aktualny standard? Zazwyczaj procesory ze stajni Intela (rzadziej AMD), 4-rdzeniowe o taktowaniu od 2.8 do 3.6 GHz.

Dysk – w tym przypadku, najlepiej zakupić nowy dysk, gdyż nie wiemy,  w jakim stanie zakupujemy mózg komputera. W przypadku zakupu tej części z rynku wtórnego warto zwrócić uwagę na rodzaj dysku. Wyróżniamy dwa – HDD (wolniejszy) i SSD (szybszy). O ile tych pierwszych, często nie opłaca się kupować jako drugi właściciel, o tyle te pierwsze (głównie ze względu na cenę) są bardzo kuszącą opcją. W przypadku zakupu używanego dysku warto sprawdzić, czy nie posiada tzw. badsectorów. Informacje zachowane na takim dysku mogą ulec nieodwracalnemu zniszczeniu.

Zasilacz – musi być dostosowany do parametrów poboru prądu komputera, warto zwrócić uwagę, aby był wykonany z trwałych i dobrych jakościowo materiałów. Kolejną ważną rzeczą w przypadku zakupu zasilacza jest cena – niestety, tanie zasilacze będą się psuć, co może skończyć się spaleniem któregoś z komponentów komputera. Po zakupie używanego zasilacza należy wyczyścić (lub wymienić) wiatrak, który odpowiada za jego chłodzenie.

Pamięć RAM – w tym przypadku należy się rozejrzeć za kościami o standardzie DDR3, które są o wiele szybsze od swoich poprzedników. Im więcej RAM-u – tym lepiej, jednakże należy zwrócić uwagę, że Płyta Główna ma ograniczoną ilość slotów na pamięć. Warto zwrócić uwagę na to, czy poprzedni właściciel nie używał kości na podwyższonych napięciach, gdyż takowe komponenty mają zazwyczaj krótką żywotność. Standardem w aktualnych komputerach jest 8GB RAM-u.

Wentylatory – ogólnie, odradza się zakup używanych chłodzeń, gdyż często są w kiepskim stanie. Warto troszkę zwiększyć budżet i rozejrzeć się za nowym wentylatorem, gdyż warunkuje nam on temperaturę (a więc żywotność) jednostki centralnej. Tego wyboru nie należy bagatelizować, jeżeli chcemy cieszyć się nowym (starym) komputerem dłużej niż kilka tygodni.

Karta graficzna – w tym przypadku warto określić cele, którym ma służyć nasz komputer. Jeżeli istnieje szansa na to, że najdzie nas ochota na rozerwanie się nad jakąś grą (nowszą), wtedy warto zakupić osobną kartę graficzną, całkowicie niezależną od reszty jednostki. W przeciwnym wypadku, warto rozejrzeć się za procesorami ze zintegrowaną kartą graficzną – zazwyczaj są w stanie wyświetlać płynnie obraz w rozdzielczości Full HD. Warto uważać na to, czy kondensatory karty nie są spuchnięte (jak w przypadku płyty głównej) oraz na to, czy układ chłodzący nie wydaje z siebie jakiś dziwnych dźwięków. Głównymi „graczami” w stajniach kart graficznych są firmy Radeon, MSI oraz Gigabyte.

Napędy optyczne – aktualnym standardem są już napędy odczytujące płyty Blu-Ray. Warto zwracać uwagę na to skąd takie napędy wychodzą – w przypadku firm typu no-name są one zazwyczaj kiepskiej jakości. Oczywiście – im starszy napęd, tym słabiej będzie czytał płyty.

Obudowa – w przypadku obudowy należy zwrócić uwagę na to, czy w jakim stanie oraz z jakiej generacji są porty USB. Te nowsze (3.0) charakteryzują się o wiele większą przepustowością danych z zewnętrzną pamięcią. Oczywiście, warto zwrócić uwagę na wygląd takiej obudowy, jej stan oraz wielkość.

Podsumowanie

W przypadku zakupu części zarówno nowych i używanych głównym warunkiem jest cena takiego sprzętu. Często, w przypadku aukcji, otrzymujemy tylko jedno zdjęcie danego sprzętu, dlatego warto zwrócić się z pomocą do mniejszych salonów zajmujących się komputerami. Obsługa sklepu zazwyczaj będzie służyć nam radą, co do wyboru komponentów oraz pokaże nam, czy sprzęt jest sprawny, czego w przypadku aukcji internetowych niestety nie możemy sprawdzić. Bardzo często używane części komputerowe są świetną alternatywą dla nowych komponentów, a to, że częściej się psują nie potwierdziły żadne statystyki. Oczywiście – sprzęt w złym stanie, gwarantuje nam prędzej to, że się zepsuje w moment, niż to, że będzie nam służył przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here