Bieganie powoli staje się sportem narodowym. Ta forma sportu postrzegana jest jako sposób na odstresowanie się, forma aktywnego stylu życia, a także doskonała metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów. Co ważne, aby biegać, nie trzeba zapisywać się na zajęcia do fitness klubów czy zatrudniać osobistego trenera. Każdy może podjąć wyzwanie i zaczynać dzień od biegania. Jednak żeby taki trening przynosił oczekiwane rezultaty, należy ułożyć plan i odpowiednio się przygotować do biegania. Zobacz, jak rozpocząć treningi biegowe.
Do biegu gotowi? Czas! Start….
Pierwsze treningi biegowe należy zaczynać powoli i z rozsądkiem. Organizm, który nie jest przyzwyczajony do wysiłku fizycznego, może je ciężko znosić. Nadmierne przeciążenie organizmu podczas biegania może być też przyczyną kontuzji oraz utraty motywacji. Do biegania nie zależy więc podchodzić z myśl zasady wszystko albo nic. Początkujący biegacze mogą postawić na treningi czasowe, np. bieganie codziennie przez 10 minut. Czas biegania powinien się systematycznie wydłużać. Specjaliści na początek polecają też trening w interwałach, czyli na przemian bieg i chód.
Uważaj z przeforsowywaniem się
Początkowy entuzjazm towarzyszący treningom biegowym często przejawia się tym, że w krótkim czasie chce się trenować jak najdłużej. Jest to prosta droga do przetrenowania się, które wiąże się z bólem, spadkiem motywacji, apetytu czy problemami ze snem. Dlatego też, jeżeli w czasie biegania odczuwasz dyskomfort, przerwij trening – twój organizm mówi, że na razie ma dość aktywności fizycznej.
Biegaj, bo masz cel
Z czasem entuzjazm z powodu treningów może nieco opaść. Trudniej będzie znaleźć czas na codzienne bieganie i zmotywować się do treningu. Dlatego też już na początku wyznacz sobie cel, jaki chcesz osiągnąć. Może bym być zrzucenie wagi, poprawienie kondycji czy przebiegnięcie 10 kilometrów. Cel rozłóż na kilka etapów, dzięki czemu będziesz mieć możliwość cieszenia się z małych sukcesów, które będą motywowały do biegania.
Nie zapomnij o rozgrzewce
Każdy trening biegowy powinien rozpocząć się od porządnej rozgrzewki i rozciągania. Dzięki temu uchronisz się przed naciągnięciem mięśni i zakwasami. Rozgrzewkę przed bieganiem możesz zacząć od wolnego truchtu lub szybkiego marszu. Trening biegowy należy zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi.
Strój do biegania
O ile na spodenkach czy bluzie do biegania możesz oszczędzić i nie kupować ich na pierwsze treningi, o tym warto od początku zainwestować w dobre buty do biegania. Obuwie biegowe ma podpierać stopę, zredukować obciążenia i chronić przed kontuzją. Bieganie w trampkach czy adidasa może się dla ciebie źle skończyć. Jeśli bieganie ci się spodoba, z czasem możesz zainwestować w profesjonalne stroje do biegania. Panie powinni przede wszystkim zainwestować w stanik sportowy, który zwiększy komfort podczas treningu. Trzeba też pamiętać, aby strój do biegania nie był z bawełny, która wchłania pot, przez co staje się ciężka i chłodna.
Nie zapominaj o odpoczynku
W trakcie pierwszych miesięcy treningów biegowych rób sobie przerwy. Polecanym rozwiązaniem jest bieganie co drugi dzień, dzięki temu mięśnie będą miały czas na regenerację i odpoczynek.
Postaw na bezpieczeństwo
W trakcie treningów biegowych nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Wyposaż się w odblaski, które pozwolą kierowca cię zobaczyć już z daleka. Upewnij się też, że głośność słuchanej muzyki nie jest za duża. W czasie treningu nie możesz tracić kontaktu z otoczeniem, szczególnie jeśli przebiegasz przez jezdnię.
Pamiętaj o diecie i nawadnianiu
Treningi biegowe dobrze jest połączyć z odpowiednią dietą. Powinna ona dawać energię do treningów i dostarczać niezbędne składniki do organizmu. Biegając, jedz 3 razy dziennie, z dwoma dodatkowymi przegryzkami. Pij również dużo wody, nie tylko w czasie biegania, ale i przez cały dzień. Dzięki temu organizm będzie nawodniony.