Kino domowe to ogromne udogodnienie, które dla niektórych stanowi obowiązkowy element wyposażenia mieszkania. To gwarancja przestrzennego dźwięku pozwalającego poczuć się podczas seansów niemal jak w kinie. Aby w pełni cieszyć się takimi atutami, konieczna jest jednak właściwa instalacja wszystkich elementów. Czego będziesz potrzebować, aby zamontować kino domowe, i jak odpowiednio rozplanować przestrzeń?
Niezbędne elementy kina domowego
Kino domowe to system składający się z wielu różnych elementów, spośród których każdy spełnia inną funkcję. Najważniejsze są oczywiście same głośniki. Najczęściej zestaw zawiera:
- dwie kolumny przednie – odtwarzające główne dźwięki,
- dwie tylne kolumny – odpowiedzialne za dźwięki przestrzenne,
- głośnik centralny – odtwarzający między innymi dialogi
- oraz subwoofer – generujący basowe dźwięki.
Za zgranie wszystkich kanałów oraz dostosowanie ich do danego seansu odpowiada z kolei amplituner. Można znaleźć go w ofertach tych samych producentów, którzy zajmują się głośnikami – na przykład Voice Kraft, LG czy Samsunga. Poza tym w kinie domowym musi znaleźć się rzecz jasna telewizor lub ekran i projektor. To od tych elementów będzie zależała jakość obrazu oraz jego wielkość. Nie trzeba chyba dodawać, że w przypadkach niektórych filmów właściwości te robią ogromną różnicę. Dziś coraz rzadziej dodaje się do kina domowego odtwarzacz DVD czy Blu-ray. Wszystko dlatego, że częściej korzysta się z cyfrowych bibliotek typu Netflix czy HBO GO.
Jak rozmieścić głośniki?
Bardzo istotną kwestią jest organizacja przestrzeni w pomieszczeniu, gdzie znajdować się ma kino domowe. Każdy z głośników powinien znaleźć się w przewidzianym dla niego miejscu. Dwie przednie kolumny muszą zostać zamontowane po obu stronach telewizora, w równych odstępach od niego. Głośnik centralny to element umieszczany bezpośrednio pod ekranem lub nad nim. Tylne kolumny natomiast należy zawiesić nad kanapą na specjalnych uchwytach bądź na stojakach. Znacznie bardziej praktyczne jest jednak to pierwsze rozwiązanie. Subwoofer można ustawić właściwie w dowolnym miejscu, choć zaleca się, by stał w jednej linii z głośnikami frontowymi.
Jak połączyć ze sobą elementy kina domowego?
Najbardziej skomplikowanym krokiem instalacji kina domowego może wydawać się połączenie jego elementów okablowaniem. Każda z kolumn powinna zostać podpięta do odpowiedniego gniazda amplitunera. Trzeba rozróżnić głośniki przednie od tylnych oraz lewe od prawych. Osobne wyjścia przeznaczone są dla kolumny centralnej i subwoofera. Producenci sprzętu elektronicznego ułatwiają jednak łączenie poszczególnych elementów, dlatego najczęściej instalacja sprowadza się do dopasowywania czarnych i czerwonych wtyczek do gniazd tego samego koloru. Nie wolno również zapomnieć o podłączeniu do tunera telewizora oraz ewentualnych odtwarzaczy. Dziś zazwyczaj wystarczy do tego zwykły kabel HDMI.