Jak zaprojektować małe mieszkanie: na czym się skoncentrować, a z czego zrezygnować?

0
706

Małe mieszkania wymagają specjalnego podejścia do organizacji przestrzeni życiowej. Szczególnie ważne jest tutaj prawidłowe podejście do planowania układu przestrzennego oraz właściwe ustalenie priorytetów.

Aby zorganizować wygodny dom na małej przestrzeni, przy opracowywaniu układu i wyborze stylu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad. Pani Magda Knappe – MKdezere przedstawia garść porad.

Ustalamy priorytety

Mała powierzchnia mieszkania początkowo oznacza, że ​​nie będzie można pomieścić wszystkiego, czego chcesz. Dlatego przed rozpoczęciem remontu czy wykończenia ważne jest, aby rozpoznać swoje potrzeby i spokojnie ustalić priorytety. Pomoże Ci w tym szczegółowa lista.

Sen, jedzenie i higiena

Jak w piramidzie potrzeb należy zacząć od tego, co najważniejsze. Pomyśl o tym, z czego łatwo zrezygnujesz, a bez czego nie możesz żyć. Zadaj sobie najbardziej podstawowe pytania i udziel uczciwych odpowiedzi. Być może w rezultacie zrozumiesz, że wanna, do której jesteś tak przyzwyczajony, służy raczej jako prysznic, a blat barowy służy Ci tylko do gromadzenia naczyń.

Kolejna pozycja to przechowywanie

Nie trzeba przewozić całego dobytku zbieranego przez lata i wypełniać nim i tak już niewielkiej przestrzeni. Przejrzyj swoje rzeczy, a jeśli jest tam pudełko, o zawartości którego dawno zapomniałeś, wyrzuć je bez zastanowienia: to znaczy, że nie ma w nim nic istotnego.

Wypoczynek uzupełnia listę

Pomyśl, co zrobisz, jeśli zostaniesz w domu na weekend z powodu złej pogody, a czego nie będziesz robił. Będziesz pracować w mieszkaniu i potrzebujesz do tego osobnego miejsca do pracy? A może wygodniej byłoby usiąść przy stole z laptopem? Gdy masz już listę priorytetów, zacznij myśleć o układzie. Zacznij od największych mebli: postaw kuchnię, łóżko, zastanów się, gdzie postawić stół, sofę. Nie zapomnij o ergonomii: staraj się dopasować wszystko na raz, upewnij się, że możesz podchodzić do przedmiotów, otwierać szafki, przesuwać krzesła. Rozważmy bardziej szczegółowo, jakie rozwiązania będą odpowiednie przy tworzeniu przyszłego układu.

Dobre pomysły w małych wnętrzach:

  1. Wbudowane systemy przechowywania. Szafki od podłogi do sufitu i zestawy kuchenne pomieszczą maksymalną ilość rzeczy i przyborów oraz pozwolą uniknąć marnowania przestrzeni.
  2. Zmienna przestrzeń. Strefę prywatną można wizualnie oddzielić od strefy ogólnej za pomocą lekkich konstrukcji mebli lub zasłony. W ten sposób zachowywana jest pojedyncza przestrzeń
  3. Meble wielofunkcyjne. Rozsuwane stoły, rozkładane sofy i wszelkie przekształcające się meble, które potrafią łączyć niezbędne funkcje, będą lepszym rozwiązaniem niż duża ilość mebli.

Projekt niewielkiego ale funkcjonalnego mieszkania opisano tutaj: https://internityhome.pl/inspiracje/niewielkie-mieszkanie-funkcjonalne-mkdezere-magda-knappe/

Złe pomysły do małych wnętrz:

  1. Oszczędzać miejsce. Nie buduj skomplikowanych elementów na ścianie (szafki, półki). unikaj korytarzy, oddzielnych łazienek i wielu drzwi. Wolnostojące szafki i urządzenia zajmą przestrzeń użytkową i zmniejszą przestrzeń magazynową. Możesz z nich korzystać tylko wtedy, gdy masz miejsce na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy.
  2. Pokoje bez okien. Sypialnia w formie wnęki z łóżkiem, gabinet bez okien – w takich przestrzeniach poczujesz się jak w szafie lub garderobie. Lepiej jest połączyć niezbędne strefy w jedną wspólną całość.
  3. Miejsce dla gości. W warunkach ograniczonej przestrzeni dużym błędem będzie zaprojektowanie apartamentu pod gości, którzy przyjeżdżają do Ciebie raz na jakiś czas. Umieszczanie dodatkowych miejsc do spania, dużych stołów w jadalni i dużej miękkiej sofy działa na Twoją szkodę. Lepiej jest zaprojektować wygodne mieszkanie dla siebie a w razie potrzeby pójść ze znajomymi do restauracji.

Może Cię również zainteresować artykuł przygotowany przez projektanta https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-lazienki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here