Jaką karmę podawać szczeniakowi

Pierwsze miesiące życia są niezwykle ważne w rozwoju każdego psa – to wtedy jego organizm intensywnie rośnie i potrzebuje odpowiedniego, pełnowartościowego pożywienia. Dlatego tak istotna jest wysokiej jakości karma dla szczeniąt – bogata w białko, potrzebne witaminy oraz minerały. Jak jednak wybrać najlepszy produkt, w jaki sposób zapewnić młodemu psu konieczne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze?

Karmy dla szczeniaków – co powinny zawierać?

Pełnowartościowa karma dla szczeniąt bogata jest przede wszystkim w wysokiej jakości białko zwierzęce, umożliwiające zdrowy rozwój młodych psów. Dodatkowym atutem karmy jest zawartość mięsa różnych zwierząt – kaczki, gęsi, indyka, kurczaka, jagnięcia czy cielęcia. Dzięki temu pokarm dostarcza różnego rodzaju aminokwasów i innych substancji, a dieta szczeniaczka jest różnorodna i zdrowa.

Warto także zwrócić uwagę na kwasy tłuszczowe, które korzystnie działają na sierść, stawy, układ odpornościowy i samopoczucie zwierzęcia. Karma dla szczeniąt zawierająca niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6 z pewnością umożliwi zdrowy rozwój młodych piesków. Istotnym elementem karmy dla szczeniaka jest także odpowiednia ilość witamin i minerałów – między innymi wapnia, fosforu, magnezu czy żelaza. W pełnowartościowym, zbilansowanym pożywieniu powinny się znaleźć wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu nie zachodzi konieczność dodatkowej suplementacji.

Mokra karma dla szczeniaków ras dużych i małych

Szczególnie istotne w wyborze karmy dla szczeniąt jest wzięcie pod uwagę rasy psa. Szczeniaki małych ras – chihuahua, pekińczyki, maltańczyki, mopsy czy sznaucery miniaturowe – dojrzewają znacznie szybciej niż większe od nich labradory, owczarki bądź też bernardyny. Inne rozmiary ciała i tempo wzrostu sprawiają, że skład karmy powinien być dopasowany do potrzeb.

Karmy dla większych szczeniaków powinny zawierać kwasy tłuszczowe i inne składniki mające korzystny wpływ na stawy, obciążone podczas intensywnego wzrostu. Nie powinny jednak zawierać zbędnych tłuszczy i węglowodanów, gdyż przybranie na wadze ponad normę jest dla młodych psów bardzo szkodliwe.

Dla mniejszych ras odpowiednia będzie karma dla szczeniąt o wysokiej zawartości biała i bogatej w różnorodne substancje odżywcze. W tym przypadku nadmierna ilość węglowodanów również jest niewskazana – szczególnie miniaturowe rasy są narażone na łatwe wpadnięcie w otyłość, co może spowodować wczesne problemy ze stawami, a nawet z układem krwionośnym, pokarmowym czy oddechowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here