Piekarnik i kuchenka to swoiste serce kuchni. To właśnie tu przygotujesz posiłki, więc zależy ci na tym, aby wyposażenie było jak najlepsze i jak najbardziej ergonomicznie zagospodarowane w przestrzeni. Wybierając piekarnik do zabudowy już poniekąd spełniasz ten warunek – dzięki temu, że wkomponowuje się w inne meble w pomieszczeniu, nie będziesz się o niego co chwilę potykać. Jak jednak wybrać ten najlepszy, który w pełni sprosta twoim oczekiwaniom?
Rodzaje i wymiary piekarników do zabudowy?
W zasadzie można powiedzieć, że ilu producentów tyle rodzajów sprzętu. Piekarnik do zabudowy to bardzo popularna forma umieszczania tego urządzenia w kuchni. Ze względu na konstrukcję można jednak wyodrębnić trzy rodzaje piekarników:
- zintegrowany z płytą grzewczą, gdzie sterowanie jest uzależnione od płyty grzewczej. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie występujące w naszych domach;
- piekarnik samodzielny, do montażu w dowolnym miejscu. Dzięki temu można zamontować go np. wyżej, co ułatwia korzystanie z urządzenia;
- piekarnik do zabudowy, idealny do wkomponowania w meble.
Podział piekarników może zaistnieć również pod kątem technologii wykorzystywanej do zasilenia maszyny. W takiej sytuacji mamy do czynienia z piekarnikiem elektrycznym, parowym i gazowym. W kwestii wymiarów urządzenia należy się już kierować bezpośrednio danymi od producentów – każdy model może mieć nieco inne rozmiary, więc zanim zdecydujesz się na konkretny, dobrze jest dokładnie wymierzyć zarówno wnękę na piekarnik, jak i samo urządzenie.
Jakie funkcje powinien mieć piekarnik do zabudowy?
Wybierając funkcje urządzenia musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim swój styl gotowania. Wiele nowoczesnych urządzeń posiada funkcje dodatkowe, jak np. termosonda: jest to narzędzie bardzo użyteczne szczególnie dla niezbyt doświadczonych kucharzy – oszczędza poparzonych palców i dań zimnych w środku. Jeżeli masz wyjątkowo duże wymagania względem piekarnika, możesz również szukać informacji o takich dodatkach, jak funkcja rozmrażania żywności, szybkiego nagrzewania czy pracy w trybie grill. Najlepsi producenci wręcz prześcigają się w umieszczaniu różnych dodatków w swoich urządzeniach, w związku z czym jest z czego wybierać. Dobrym przykładem piekarników oferujących szeroki zakres dodatkowych opcji są te produkowane przez firmę Solgaz.
Na co zwrócić uwagę kupując piekarnik do zabudowy?
Poza ceną i opiniami na temat marki, istnieje jeszcze kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. W zależności od oglądanego modelu warto skupić się na:
- typie urządzenia: na rynku są dostępne zarówno klasyczne piekarniki, jak i takie o bardziej rozbudowanych możliwościach. Dobrym przykładem może być tu EKO piekarnik SP-67P Solgaz;
- programach: ich ilość i rodzaje pozwolą ci zorientować się, których naprawdę możesz potrzebować;
- prowadnicach wewnątrz piekarnika: nie ma nic bardziej frustrującego, niż gorąca blacha pełna pysznego jedzenia, zakleszczona między prowadnicami piekarnika. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na ten element urządzenia, a w miarę możliwości obejrzeć je w sklepie stacjonarnym;
- sposobie czyszczenia wnętrza: wiele nowych modeli piekarników dysponuje funkcją samoczyszczenia, co znacznie ułatwia ci pracę w kuchni. Jeżeli jednak upatrzone urządzenie nie ma takiej możliwości, dobrze obejrzyj jego wnętrze pod kątem wszelkiego rodzaju zakamarków, gdzie może gromadzić się brud, a które zwykle są trudne do utrzymania w czystości – im prostsza budowa tym lepiej.
Przy wyborze piekarnika nie warto się spieszyć. Jest to sprzęt na lata, więc dobrze przemyśl swoją decyzję – czasem niewielka różnica w cenie może stanowić o bardzo dużej różnicy w jakości.