Jakie kształty magnesów neodymowych są najpopularniejsze?

0
223

W zastosowaniach warsztatowych, w branży meblarskiej, w przemyśle zabawkarskim, a także w motoryzacji, przemyśle maszynowym i wielu innych dziedzinach przemysłu powszechnie wykorzystuje się niezwykłą moc przyciągania magnesów neodymowych. Te niewielkie pod względem rozmiaru przedmioty mają mnóstwo praktycznych zastosowań i występują w różnych kształtach. Najpopularniejsze ich wersje to magnesy neodymowe pierścieniowe, w formie sześcianu, walcowe i płytkowe.

Kształt magnesu i jego zastosowania

Nadanie magnesom neodymowym określonego kształtu, w znaczącym stopniu determinuje ich późniejsze przeznaczenie. Dla przykładu w zastosowaniach rekreacyjnych, do produkcji magnetycznych zabawek, najczęściej wykorzystywane są magnesy łatwe do chwytania, w formie sześcianów lub niewielkich kulek. Do produkcji listew magnetycznych zwykle wykorzystuje się podłużne magnesy płytkowe. W zastosowaniach meblarskich dużą popularnością cieszą się cienkie magnesy neodymowe pierścieniowe i płytkowe z otworami przelotowymi pod wkręty lub śruby, natomiast w celach edukacyjnych i organizacyjnych najczęściej stosuje się klasyczne magnesy walcowe – w odróżnieniu od neodymowych magnesów pierścieniowych mają większą grubość i są pozbawione charakterystycznego, centralnego otworu.

Czy magnesy można kształtować w dowolny sposób?

Dostępne na rynku wersje magnesów neodymowych pierścieniowych, płytkowych i walcowych nie wyczerpują możliwości kształtowania tego typu materiałów. W przemyśle zabawkarskim olbrzymią popularnością cieszą się magnesy sferyczne, mające kształt kulek, a w zastosowaniach reklamowych, szkolnych i biurowych, często stosowane są elastyczne folie magnetyczne, które mają formę dużych płacht cienkiego materiału o właściwościach magnetycznych. Warto jednak pamiętać, że kształtowanie magnesów neodymowych, ze względu na kruchość tego typu materiału, ma pewne ograniczenia. Niemniej jednak w sprzedaży z łatwością znaleźć można magnesy neodymowe pierścieniowe, płytkowe i walcowe z już nawierconymi otworami, w różnych rozmiarach, także w wersjach z osłoną zewnętrzną, która chroni magnes przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją.

Do najpopularniejszych kształtów nadawanych magnesom neodymowym zaliczyć należy formę sześcianu, kuli i walca. W sprzedaży dostępne są również różne rodzaje płytkowych i pierścieniowych magnesów neodymowych wykorzystywanych zwykle jako uchwyty lub elementy techniczne stosowane w magnetycznych systemach domykających. Oczywiście możliwych zastosowań dla magnesów z gotowymi otworami montażowymi jest dużo więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here