poduszki dekoracyjne

Salon to bez wątpienia jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie tam odpoczywamy i spędzamy czas z gośćmi. Dlatego też od tego jak urządzimy pokój dzienny zależeć będzie nasze samopoczucie. Co ciekawe, nawet najmniejsze detale mogą zadecydować o finalnym efekcie. Poduszki dekoracyjne to jedne z elementów, które potrafią ocieplić wnętrze i nadać mu nietuzinkowego charakteru. Idealnie spełniają swoją funkcję, upiększając pokój i zapewniając wygodę domownikom.

  1. Rozmiar poduszki dekoracyjnej
  2. Kształt poduszki ozdobnej
  3. Materiał poduszki dekoracyjnej
  4. Ile poduszek dekoracyjnych umiescić w salonie?
  5. Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

Wybierając wystrój do salonu warto zastanowić się nad najdrobniejszymi szczegółami. Okazuje się, że nie tylko wzór, faktura materiału i design poduszki dekoracyjnej ma znaczenie. Istotny jest również jej rozmiar. To niepozorna ozdoba https://www.sfmeble.pl/akcesoria/akcesoria-do-salonu/poduszki-dekoracyjne.html potrafi zdziałać naprawdę wiele. W małych wnętrzach idealnie sprawdzą się niewielkie jaśki, które podkreślą atuty kanapy czy fotela. Pamiętajmy, że zbyt duże poduchy mogą przysłonić meble, wywołując wrażenie ciasnoty. Na otwartych przestrzeniach, np. w dużych domach i mieszkaniach, w salonach z otwartą kuchnią można pozwolić sobie na nieco większe egzemplarze o wyrazistych kolorach i wzorach.

Kształt poduszki ozdobnej

Na rynku znajdziemy najróżniejsze opcje, od klasycznych, kwadratowych jaśków, przez prostokątne po okrągłe poduchy. Choć znajdziemy też bardziej ekstrawaganckie formy, np. w kształcie chmur, gwiazd, zwierząt i wiele więcej. To, jaką formę wybierzemy zależy od naszych upodobań, stylu, jaki wybraliśmy do mieszkania i oczywiście od wygody. Nie zapominajmy, że decydując się na bardziej oryginalne rozwiązania, dobrze jest je odpowiednio wyważyć. Jedna czy dwie poduszki w kształcie gwiazdy na tle innych, kwadratowych i prostokątnych jaśków nada powiewu świeżości wnętrzu, ale jeśli kształty będą zbyt dominujące osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego…

Materiał poduszki dekoracyjnej

Materiał, z którego wykonana jest poduszka powinien mieć dla nas duże znaczenie. Niestety nie zawsze za pięknym designem stoi odpowiednia jakość. Jeżeli w naszym domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta domowe dobrym rozwiązaniem będą poduchy z materiałów, które można z łatwością wyprać w pralce bądź takie, które można bezpiecznie czyścić ogólnodostępnymi środkami. Nie zapominajmy też, że poza swoją dekoracyjną funkcją jasiek ma nam służyć do wypoczynku. Poduchy wyszyte cyrkoniami nie będą najwygodniejsze, choć pięknie przystroją salonową kanapę. Jeżeli szukamy tak ekstrawaganckich rozwiązań, dobrze jest zbalansować je kilkoma neutralnymi poduszkami.

Ile poduszek dekoracyjnych umiescić w salonie?

To ile jaśków znajdzie się w naszym pokoju dziennym powinno być uzależnione przede wszystkim od naszych potrzeb, upodobań i wreszcie stylu, na jaki się zdecydujemy. Jeżeli wybierzemy minimalizm, odpowiedź nasunie się sama… Poduchy sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne, ale łatwo też dosłownie utonąć w ich nadmiarze. W większych pokojach można pozwolić sobie zdecyodwanie na więcej, jednak w średnich i małych mieszkaniach czytery do pięciu niewielkich poduch na kanapie to rozsądna liczba.

Warto wspomnieć, że poduszki dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje pełnią rolę dodatków, a więc nie mogą stać się centralnym punktem pokoju dziennego. Mają jedynie stanowić idealne dopełnienie całości. I, jak już wspomnieliśmy, stawiając na większą liczbę poduch pamiętajmy o zachowaniu proporcji pomiędzy jaśkami o wyrazistych wzorach i kolorach, a tymi bardziej stonowanymi. W ten sposób do wnętrza zaprowadzimy harmonię i klasyczną elegancję, a nie nastrój niczym z ulicznego jarmarku. Nie mniej jednak we własnym salonie powinniśmy czuć się dobrze, bez względu na wnętrzarskie porady. Jeżeli relaksuje nas mieszanka kolorów i faktur, nie powinniśmy sobie odmawiać przyjemności ułożenia na kanapie dodatkowych poduch w oryginalnych wzorach.

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Omówiliśmy już rozmary, kształty i materiały poduch dekoracyjnych do salonu, wiemy ile powinno się ich znajdować w pokoju dziennym. To, jak je ułożymy również nie pozostaje bez znaczenia. Przy układaniu poduszek pamiętajmy, aby nie tworzyć przeładowanych kompozycji. Kładąc jedna obok drugiej, zamiast uzyskać ciekawy efekt, tworzymy wrażenie „zajętej kanapy”. Optymalna kompozycja zakłada po kilka jaśków na kąt kanapy plus jeden/dwa po środku. Na fotelach dobrze będą wyglądały maksymalnie dwie poduszki.

Kompozycja zależeć będzie także od kształtu poduchy. W ciekawy sposób można zestawić ze sobą na przykład jaśki kwadratowe i okrągłe czy prostokątne i kwadratowe. Poduchy z frędzlami ciekawie wyglądać będą w towarzystwie klasycznych egzeplarzy. Zdecydowanie najlepiej jest kłaść na spód większe poduszki o neutralnych wzorach, a te mniejsze, o bardziej wyrazistych wzorach i kolorach eksponować z przodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here