Jazda automatem - wygoda i komfort

Kierowcy, którzy kilka lat jeździli autem z manualną skrzynią biegów, zastanawiają się często czy poradzą sobie, przesiadając się do samochodu z automatyczną skrzynią. Wiele osób, przeglądając oferty kupna – sprzedaży pojazdów, jak ognia unika aut wyposażonych w ten rodzaj przekładni, zadając sobie pytanie jak jeździć automatem? Tymczasem ich obawy są zupełnie bezpodstawne, ponieważ jazda automatem zapewnia kierowcy większy komfort i wygodę. Jak sama nazwa wskazuje automatyczna skrzynia biegów, wykonuje za nas część „obowiązków” w aucie. Każdy kto jeździł choć raz autem z manualną skrzynią, szczególnie w warunkach miejskich, zauważył zapewne, że wymaga to częstego operowania sprzęgłem i dźwignią zmiany biegów. Pojazd wyposażony w automat robi to za nas, sprawiając że oszczędzamy energię, a także unikamy częstego problemu kierowców robiących duże przebiegi, to jest bólu i skurczów mięśni rąk i nóg. Można zatem zapomnieć o tej uciążliwej czynności, a skupić się na innych aspektach jazdy. Do ruszania z miejsca i zatrzymywania pojazdu używamy wyłącznie pedału gazu i hamulca. Obsługa dźwigni zmiany biegów w automacie jest intuicyjna, a sama dźwignia zazwyczaj posiada cztery położenia: hamulec postojowy, bieg wsteczny, pozycja neutralna, oraz jazda do przodu. Nic prostszego, wystarczy bowiem uruchomić silnik, wybrać odpowiednie położenie, czyli np. jazda do przodu i wcisnąć pedał gazu. Automatyczna skrzynia zapewni nam płynną zmianę biegów, w różnych zakresach, w zależności od rodzaju i producenta skrzyni. Najczęściej spotykane w autach są przekładnie sześcio i siedmio – biegowe.
Niestety za wygodę trzeba zapłacić trochę więcej, bowiem nowe auta wyposażone w automat, kosztują zazwyczaj kilka tysięcy więcej niż standardowa wersja z manualną skrzynią biegów.
Mitem natomiast jest awaryjność automatycznych skrzyń. Co prawda naprawa takiej skrzyni to spory wydatek, ale odpowiednio eksploatowana, automatyczna skrzynia biegów, ma żywotność taką jak całe auto. Podsumowując temat, śmiało można stwierdzić, że nie ma to jak jeździć automatem !

www.smakowisko.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here