Kiedy odbojnice kauczukowe sprawdzają się lepiej od stalowych?

0
234

Trudno powiedzieć, żeby istniały całe branże, w których odbojniki kauczukowe miały potencjał, by całkowicie wyprzeć drewniane czy stalowe. Są jednak konkretne zastosowania, w których kauczuk prawie zawsze wygra ze stalą.

Co wynika z właściwości technicznych?

O dwóch takich zastosowaniach można powiedzieć już na podstawie samej analizy właściwości technicznych. Odbojniki gumowe dla-przemyslu.pl będą stosowane tam, gdzie problemem mogłaby być elektryczność statyczna związana z odbojnikami stalowymi. Gumowe odbojnice są też znacznie odporniejsze na wilgoć niż stalowe – tutaj co prawda trzeba pamiętać o potencjalnie większej podatności na uszkodzenia chemiczne lub nawet związane z promieniowaniem UV, ale jeśli chodzi tylko o ochronę przed wilgocią, odbojnice kauczukowe będą trwalsze.

Odbojnice kauczukowe do ochrony delikatnych elementów

Cechą charakterystyczną gumowych odbojników jest ich zdolność do pochłaniania relatywnie wysokich energii bez przekazania na chronione elementy. Innymi słowy, na przykład w przypadku najechania na gumowy odbojnik umieszczony przy regale, bardzo często żadna siła nie zostanie przeniesiona na sam regał, nawet jeśli dojdzie do dopchnięcia odbojnika do jego ramy.

Odbojniki gumowe stosuje się też na ścianach i rampach, które wprawdzie konstruowane są solidnie, ale w razie najechania wózkiem widłowym lub innym urządzeniem transportu wewnętrznego prawie na pewno zostałyby przynajmniej powierzchniowo uszkodzone.

Odbojnik gumowy dla ochrony pojazdu

W przypadku odbojnic stalowych jest oczywiste, że ich duża wytrzymałość i relatywnie duża sztywność będą świetnie chroniły osłaniane elementy. Te same cechy jednak mogą w pewnych okolicznościach oznaczać, że uderzający w odbojnicę obiekt – na przykład wózek widłowy – sam ulegnie relatywnie dużym uszkodzeniom. Jeśli jest to ryzyko, które trzeba szczególnie brać pod uwagę, to odbojniki gumowe mogą być lepszym rozwiązaniem.

Najprawdopodobniej nie zapewnią równie wysokiego stopnia ochrony, co odbojniki stalowe, jednak przy małych i umiarkowanych prędkościach najazdu będą wystarczająco skuteczne, a przy tym ograniczą uszkodzenia w pojeździe. To po często tłumaczy też ich stosowanie jako odbojników rampowych – pozwalają w przypadku najechania uniknąć uszkodzeń pojazdu, nawet gdyby chodziło tylko o zarysowania lakieru.

Gumowy odbojnik w niestandardowym miejscu

Choć teoretycznie można wyprodukować stalowe odbojnice w dowolnym kształcie, to nie robi się tego ze względów ekonomicznych. Ochrona elementów nietypowych może być realizowana przez elastyczne odbojniki gumowe przy relatywnie niedużych nakładach i z wysoką skutecznością. Odbój gumowy może być wyprodukowany nawet w postaci zwijanej taśmy, którą można w dowolny sposób zaginać i przycinać, żeby dopasować ją do konkretnego miejsca.

Oczywiście gumowe odbojniki nie zastępują wszystkich innych typów w każdym zastosowaniu, ale w niektórych przypadkach je same też niełatwo jest zastąpić innymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here