Kiedy warto odwiedzić kancelarię notarialną?

Jak powszechnie wiadomo jest bardzo wile umów, które nabierają mocy prawnej jedynie po odwiedzeniu kancelarii notarialnej. Bez stosownego poświadczenia notarialnego mnóstwo dokumentów nie ma praktycznie żadnej mocy. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, kiedy kancelaria notarialna jest niezbędna i które dokumenty wymagają poświadczenia notariusza.

Akt notarialny – kiedy jest wymagany?

Z praktycznego punktu widzenia każdą umowę można zawszeć w formie aktu notarialnego. Pamiętać należy jednak o tym, że tylko niektóre z nich wymagają prawnego potwierdzenia u notariusza. Dobra kancelaria notarialna jest niezbędna, gdy sprzedajemy nieruchomość albo chcemy ją przekazać w formie darowizny. W kancelarii notarialnej można potwierdzić także intercyzę, czyli umowę majątkową pomiędzy małżonkami.

Akt notarialny potrzeby jest do ustanowienia odrębnej własności lokalu. Kancelarię notarialną muszą odwiedzić również te osoby, które chcą załatwić wszystkie sprawy spadkowe, które w wielu sytuacjach są bardzo skomplikowane.

Nie tylko dla klientów indywidualnych

Kancelaria notarialna oferuje usługi nie tylko dla klientów prywatnych, ale również dla firm. To właśnie notariusze poświadczają umowy spółek partnerskich, akcyjnych i komandytowych. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale gdy powyżej opisane umowy nie zostaną zawarte w formie aktu notarialnego, to po prostu tracą swoją ważność.

Każda umowa zawarta w kancelarii notarialnej zdobywa dodatkowe potwierdzenie, dlatego też nieuczciwym firmom trudno będzie je podważyć. Firmy, które podpisują ważne dokumenty powinny systematycznie korzystać z pomocy doświadczonego notariusza, dzięki czemu można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

O czym należy pamiętać?

Każda kancelaria notarialna przechowuje sporządzone akty, dlatego też można ją odwiedzić, aby uzyskać potrzebne odpisy. Sporządzenie każdego aktu notarialnego jest oczywiście odpłatne, ale jest to wydatek, który w dłuższej perspektywie może przynieść wiele korzyści.

Przy podpisywaniu ważnych umów i skomplikowanych dokumentów warto skorzystać z pomocy notariusza nawet, gdy nie jesteśmy do tego zobligowani przez przepisy. Pamiętać należy jedynie o tym, aby korzystać z usług rzetelnych kancelarii notarialnych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here