Kilka porad odnośnie odżywiania kotów

Wielu opiekunów kotów staje przed dylematem, która karma będzie tą najlepszą dla ich pupila. Nie ma tutaj prostej odpowiedzi, ponieważ przede wszystkim zależy to od samego podopiecznego. Jak wiadomo, zwierzęta te są bardzo wybredne pod względem posiłków i nie zawsze będą wszystko chętnie zjadały. Jednakże, poza preferencjami, jakie ma sam kot, należy wziąć pod uwagę, co będzie dla niego nie tylko smaczne, ale również zdrowe.

Kot, czyli mięsożerca

Koty są zwierzętami mięsożernymi, a co za tym idzie, ich dieta powinna składać się przede wszystkim z surowego mięsa. Oczywiście, wskazane jest uzupełnić ją o wybrane warzywa, ale one powinny stanowić mniejszy procent kociego menu.

Aby kot zachował pełnię zdrowia, należy zwrócić uwagę także na jakość danego mięsa. W tym celu zdecydowanie należy omijać “karmy marketowe”, produkowane przez producentów, którzy nie specjalizują się w pokarmie dla zwierząt. Po pewnym czasie podawania będą one bowiem źródłem poważnych problemów u mruczków. Zawierają najczęściej niewielką procentowo ilość mięsa, a więc głównego składnika pokarmowego kotów, niezbędnego do ich prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Zamiast niego znajdują się tam niezdrowe zapychacze, które tłumią głód, ale nie dają prawidłowych składników odżywczych.

Dodatkowo, by zwierzęta chętniej jadły, karmy te są uzupełniane o substancje poprawiające smak oraz uzależniające. Dlatego też wielu właścicieli boryka się z problemami, kiedy chcą zmienić kocią dietę na pełnowartościowe karmy.

Kilka pokarmów, które nie służą kotom

Koty to zwierzęta bardzo delikatne, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie żywieniowe. Dlatego tak łatwo jest już na wstępie popełnić błędy, które mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi u mruczków. Posiadają one bardzo wrażliwy układ pokarmowy i delikatne nerki. Nie jest zaskoczeniem, że część tych zwierząt ma również problemy z alergiami pokarmowymi, które są ciężkie z diagnostyce.

Aby nie popełnić błędów, należy więc już od samego początku unikać niektórych produktów. Przede wszystkim wbrew ogólnym przekonaniom, koty nie powinny pić krowiego mleka ani jeść jego przetworów, ponieważ zawierają niezdrową dla nich kazeinę. Warto przy tym pamiętać, że kazeina to substancja, która toksycznie wpływa nie tylko na dorosłe koty, ale również na kocięta. Mleko, zwłaszcza u dorosłego kota, jest częstą przyczyną dolegliwości żołądkowych takich jak biegunka.

Oczywiście w diecie kota powinno się unikać także rzeczy z przyprawami, solą czy cukrem. Nie powinno się podawać również czekolady, wędlin i kiełbas ze względu na zawarte w nich azotyny i azotany. Szkodliwe są także winogrona, rodzynki, czosnek, cebula i pieprz – wszystkie te produkty mogą spowodować trwałe uszkodzenie organów wewnętrznych, albo doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Dobre kocie karmy

Bez wątpienia dla mruczków należy więc wybierać pełnowartościowe, mokre karmy o dużej zawartości dobrego mięsa, pochodzące od renomowanych producentów. Popularnie dostępne karmy, które łatwo można dostać w sklepie, a produkowane są przez specjalistów od żywienia kotów, to między innymi Dolina Noteci i Animonda. Produkty są w pełni bezpieczne dla mruczków i z pewnością będą stanowić idealny pokarm, bogaty w witaminy i minerały.

Dla niektórych kotów, które cierpią na choroby, przeznaczona jest z kolei specjalistyczna karma, która pomaga im w opanowaniu i pokonaniu problemów. Jedną z nich jest karma dla kota z problemami jelitowymi, która może przyczynić się do poprawy jego zdrowia i kondycji, a także pomóc w zmniejszeniu dolegliwości, leczonych przez weterynarza. Jej podanie warto jednak skonsultować z kocim dietetykiem lub weterynarzem, by rzeczywiście przyniosła oczekiwaną poprawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here