Kilka słów o dostawcach win

0
1660

Już od pewnego czasu przybywa w naszym kraju osób, które ponad wszelkie inne trunki stawiają wino. Wysokiej jakości wino znajduje wielu nabywców, zwiększa się więc rynek importerów win. Przyjmuje się, że w Polsce działa od 800 do nawet 1000 importerów wina. Znaczna część rynku została opanowana przez dużych importerów, którzy współpracują z największymi zagranicznymi dostawcami wina. Nie można zapomnieć także o dostawcach wina z polskich winnic.

Najwięksi dostawcy win

Jednym z największych producentów i eksporterów wina są Włochy. Okazuje się, że włoskie wina należą do tych, które w Polsce sprzedają się wyjątkowo dobrze. To właśnie Włochy już od kilku lat są największym dostawcą wina do Polski. Z Włoch importujemy zarówno wina wytrawne, jak i słodkie. Chętnie kupujemy także wino musujące Prosecco; stąd też na liście win importowanych z Włoch właśnie to delikatne, białe wino musujące zajmuje bardzo wysoką pozycję. Prosecco znajduje się w naszym kraju wielu nabywców z uwagi na to, że jest cena jest bardzo atrakcyjna. Bardzo często więc zamiast szampana kupujemy właśnie je. Oczywiście Prosecco to nie jedyne wino od włoskich dostawców; chętnie sprowadzane jest także pochodzące z piemonckich winnic Barolo. Polscy importerzy nie pomijają w swoich zamówieniach także toskańskiego chianti. Duże ilości wina trafiają do Polski także z Francji i Stanów Zjednoczonych. Niesłabnącą popularnością cieszą się także wina z Hiszpanii. Coraz częściej dostawcami win do Polski zostają także kalifornijscy i chilijscy winiarze. Do Polski sprowadzane są wina określane mianem codziennych; to wina, których lampkę można wypić na przykład do obiadu. Są to wina, które można pić również bez żadnej specjalnej okazji. Druga kategoria sprowadzanych win to wina klasy premium. W tej kategorii można znaleźć trunki, które nadają się na specjalne okazje.

Polscy dostawcy wina

Oczywiście na naszych stołach dominują wina od zagranicznych dostawców, powoli jedna k zwiększa się również udział win polskich, które dorównują winom z najlepszych francuskich czy włoskich winnic. Śmiało mogą one konkurować także z winami z Nowego Świata. Spora część producentów win gronowych znajduje się na Podkarpaciu. Wina z Podkarpacia można już kupić w wielu sklepach winiarskich i restauracjach. Podobnie jest z winami z winnic położonych na Dolnym Śląsku. W polskich winnicach uprawiane są między innymi winorośle odmiany Pinot Noir, Chardonnay, Reisling. To szczepy, z których powstają najlepsze francuskie, włoskie czy niemieckie wina. 

Te i wiele innych odmian win znajdziesz na Faktoriawinalacarte.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here