Nerki to niezwykle ważne narządy w organizmie człowieka. Ich zadaniem jest odfiltrowanie z krwi tego co niepotrzebne, lub występujące w nadmiarze, a następnie pozbycie się tego z organizmu wraz z moczem. Nerki są zatem odpowiedzialne za nieustannie kontrolowanie sytuacji w organizmie. Bardzo często to na podstawie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu można zauważyć, że w organizmie dochodzi do niepokojących zmian.
Z tego też powodu opracowano wiele metod diagnostycznych, które pozwalają na ocenę pracy nerek. Wśród nich wymienić można klirens kreatyniny. Czym jest klirens kreatyniny? Otóż jest to test, który pozwala ocenić czy filtracja kłębuszkowa w nerkach zachodzi w sposób prawidłowy. Dokonuje się tego na podstawie badania ilości kreatyniny w moczu. Kreatynina to związek, który powstaje w organizmie na drodze różnego rodzaju procesów metabolicznych. We krwi, poziom kreatyniny może być bardzo różny i zależny jest od wielu czynników, między innymi od płci, intensywności wykonywanych ćwiczeń, czy ilości spożywanego mięsa. Jednakże poziom kreatyniny w moczu jest zależy tylko i wyłącznie od sprawności z jaką pracują nerki. Sprawia to, że klirens kreatyniny to idealny sposób na badanie stanu w jakim znajdują się nerki danego pacjenta.
Klirens kreatyniny bada wskaźnik GFR, czyli ile milimetrów osocza przypływa przez nerki w okresie jednej minuty. Wskaźnik GFR odstający od normy jest wskazaniem różnego rodzaju nieprawidłowości zarówno w działaniu nerek, jak i w stanie całego organizmu.
Klirens kreatyniny można określić poprzez proste badanie moczu pacjenta. Jest to zatem metoda całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Niezbędne jest tylko to, aby pacjent zadbał o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz unikał picia alkoholu lub kawy w okresie przed badaniem. Niektóre leki mogą też wpływać na wyniki badań, dlatego też, o ile jest to możliwe, na dzień przed badaniem konieczne może być ich odstawienie.
Klirens kreatyniny to sposób na wykrycie wiele poważnych schorzeń, dlatego jest to doskonałe badanie w diagnostyce chorób nerek.

www.wystarczytakniewiele.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here