Klocki, które zachwycą każde dziecko

0
1877

Zakup odpowiedniego prezentu dla malucha potrafi niejednokrotnie sprawić problem nawet tym rodzicom, którzy zawsze trafiają w dziesiątkę. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele przeróżnych rodzajów zabawek, w śród nich również i klocków, które przez producentów uznawane są na absolutnie niezbędne w dziecięcym wyposażeniu do zabawy. By jednak nie dać się nabrać na chwyty marketingowe i kupić takie klocki, które faktycznie zapewnią dziecku odpowiednia rozrywkę i wartości edukacyjne niezbędne do prawidłowego rozwoju, należy dowiedzieć się, w jaki sposób podejmować decyzje.

Jakie klocki wybrać?

Nim przejdziesz do wybierania konkretnego typu produktów, musisz zacząć od zorientowania się w rodzajach klocków, by wiedzieć, jak szerokie masz pole popisu. Klocki dla dzieci dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: klocki konstrukcyjne takie jak na przykład Lego Friends, oraz klocki fabularne, takie jak Playmobil. W tych pierwszych główny nacisk stawiany jest na samo budowanie. Dzieci dostają tematyczne zestawy stworzone z niewielkich elementów, a ich zadaniem jest, zgodnie z instrukcją bądź też z własną wyobraźnia, zbudować z nich wybrane konstrukcje, którymi później mogą się bawić, jednak w stosunkowo ograniczony sposób. Tego typu klocki są tworzone bowiem w taki sposób, by elementy można było zarówno łatwo ze sobą łączyć, jak i rozdzielać. Ze względu na to nie nadają się one do zabrania w podróż czy do dynamicznych zabaw.

W tym celu lepiej zdecydować się na klocki fabularne. W przeciwieństwie do tych konstrukcyjnych, w zestawach klocków fabularnych wszystkie elementy są już wstępnie połączone – dziecku zostaje do zmontowania zaledwie niewielka część, na przykład poduszka doczepiana do łóżka, kółka do wózka i tym podobne. Każdy z zestawów ma zaś motyw przewodni, a zestawy charakteryzują się dużym stopniem szczegółowości oraz dbałością o to, by merytoryczna wartość klocków nie zawierała żadnych błędów. Oznacza to, że w zestawie szpitalnym dzieci otrzymają akcesoria szpitalne w zabawkowej wersji, z których realnych odpowiedników korzysta się na co dzień w placówkach opieki zdrowotnej. W zestawie nie znajdą się jednak takie gadżety jak chociażby narty, które nie są tematycznie związane ze szpitalem. Zabawki tego typu, dzięki faktowi, iż nie wymagają składania, mogą być używane w podróży, do dynamicznych zabaw oraz do tworzenia fabularnych historii z dołączanymi do zestawów postaciami w rolach głównych, pomagając dzieciom rozwijać znajomość o świecie.

Jakie wartości płyną z zabawy klockami?

Bez względu na rodzaj klocków: konstrukcyjne bądź fabularne, wszystkie zestawy niosą ze sobą różnorakie wartości edukacyjne, które sprawiają, że pociechy mają szansę prężnie się rozwijać. Klocki fabularne pozwalają zdobywać i poszerzać wiedzę na temat otaczającego świata i konkretnych zawodów oraz pozycji społecznych, z którymi maluch może się spotkać na co dzień. Pozwalają rozwijać wyobraźnię, kompetencje społeczne oraz zasób słownika.

Klocki konstrukcyjne również pozwalają zdobywać wiedzę na temat otaczającego świata, można tworzyć z ich użyciem fabularne scenariusze, jednak ich główną zaletą jest rozwój wyobraźni przestrzennej oraz koordynacji ruchów dziecka. Ponadto uczą wykonywania poleceń zgodnie z instrukcją oraz pozwalają oswajać się z podstawowymi własnościami fizycznymi, które rządzą światem.

Widzisz więc, że każdy rodzaj kloców może być odpowiedni dla dziecka, wybór konkretnego rodzaju zależy jedynie od tego, które umiejętności pragniesz w dziecku rozwijać. Warto jednak zaopatrzyć się w zestawy kloców z obu kategorii, by urozmaicać pociechom zabawę i dbać o prawidłowy rozwój w najszerszym możliwym spektrum.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Pamiętaj, że oprócz wyboru rodzaju klocków, jest również wiele innych czynników, na które powinno się zwrócić uwagę. Przede wszystkim klocki musza być bezpieczne, dlatego upewnij się, że są opatrzone niezbędnymi certyfikatami, takimi jak CE, GOTS czy Oeko-Tex Standard 100. Bierz również pod uwagę wiek dziecka. Na opakowaniach klocków znajdziesz zaleczenia dotyczące przeznaczenia wiekowego danych zabawek. Tworzone są na podstawie badań na temat rozwoju i możliwości dzieci w danym wieku, dzięki czemu wybranie produktu odpowiadającego wiekowi twojego dziecka sprawi, że będzie się ono rozwijało najbardziej efektywnie. Jeśli twoja pociecha jest wyjątkowo bystra, możesz kupić jej zestaw dla starszych dzieci, jednak unikaj tego, jeśli w zestawach znajduje się duża liczba małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

Zwracaj również uwagę na tematykę. Najlepsza zabawka to taka, która pokrywa się z zainteresowaniami malucha. Jeśli więc twoje dziecko uwielbia zwierzęta, zestaw tematyczny poświęcony właśnie sprawi im ogromną przyjemność i sprawi, że chętnie będą się nim bawić. Możesz również próbować za pośrednictwem klocków zainteresować malucha jakąś nową tematyką. W takim wypadku nie kupuj jednak od razu największych, najbardziej skomplikowanych zestawów w bardzo wysokiej cenie. Lepiej zacząć od czegoś mniejszego, by sprawdzić, czy dana tematyka przypadnie dziecku do gustu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTablety
Następny artykułAlfa Romeo Spider

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here