Komu i do czego przyda się autoklaw kosmetyczny

Zabiegi medycyny estetycznej i wizyty w salonach kosmetycznych cieszą się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością. Pracownicy tych gabinetów muszą dbać nie tylko o poprawę wyglądu klientów, ale przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Absolutną podstawą pracy salonów kosmetycznych jest dbanie o należytą higienę. W jaki sposób to robić?

Czyszczenie ręczne czy maszynowe?

Schludne i estetycznie wyglądające miejsce z pewnością przyciągnie więcej osób chętnych na różnego rodzaju zabiegi. Nie chodzi jednak wyłącznie o utrzymywanie w czystości miejsca wykonywania prac. Sterylizacji, zwłaszcza w dobie koronawirusa, powinny być regularnie poddawane także używane narzędzia, które mają styczność z ludzką skórą i powodują przerwanie jej ciągłości. Należy je dokładnie czyścić po każdej osobie.

O konieczności sterylizacji sprzętu mówią przepisy prawne, zwłaszcza Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004. Obowiązek sterylizacji zakłada samą konieczność czyszczenia narzędzi, lecz nie narzuca, w jaki sposób. Jednakże coraz więcej profesjonalistów decyduje się na zakup urządzeń zwanych autoklawami.

Czym jest autoklaw?

Autoklaw kosmetyczny to niewielkie urządzenie służące właśnie do sterylizacji narzędzi. Ma postać zamkniętego zbiornika, który na włożone do środka przedmioty emituje gorącą parę wodną pod dużym ciśnieniem. Autoklawy używane są nie tylko w kosmetologii, ale także można je stosować do czyszczenia narzędzi służących do piercingu lub zabiegów chirurgicznych.

Codzienne czyszczenie narzędzi w autoklawie daje gwarancję należytej czystości i ochrony klientów przed przenoszącymi się wirusami, i drobnoustrojami. Autoklaw w salonie powinien stać w ustronnym miejscu, gdzie będzie działał najbardziej efektywnie.

Jak wybierać urządzenia do sterylizacji narzędzi?

Autoklaw kosmetyczny może występować w różnych rozmiarach i legitymować się zróżnicowaną pojemnością. Do każdego gabinetu należy dobrać sprzęt indywidualnie zwłaszcza, jeśli dysponuje się ograniczonym metrażem, aby nie zagracić powierzchni użytkowej.

Autoklawy, które mają ponad 10 litrów pojemności należy zgłaszać do Urzędu Dozoru Technicznego. Z tej przyczyny do salonów kosmetycznych często wybiera się mniejsze urządzenia o pojemności maksymalnie do 8 litrów. Wówczas obowiązek zgłaszania nie istnieje.

Autoklaw kosmetyczny znajdziesz w ofercie beautysystem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here