Okres niemowlęcy i wczesne dzieciństwo to czas wzmożonego wzrostu i rozwoju. Z tego powodu niezwykle łatwo wtedy o wykształcenie się wszelkiego rodzaju wad. Często błędy popełnione przez rodziców w tym okresie odbijać się będą na dziecku przez długie lata. Tak jest w przypadku koślawienia stóp malucha. Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie buty dla malucha. Idealne obuwie powinno mieć szeroki spód umożliwiający ruch palców stopy, sztywny zapiętek skutecznie usztywniający stopę, obcas, który nie jest zbyt wysoki i szeroki. Koniecznie zadbajmy także o to żeby wierzch nie uciskał stopy. Ze względu na swobodę ruchu oraz szybkość, z jaką rośnie stopa malucha but powinien być o około centymetr większy. Jeśli zajdzie potrzeba but można wyposażyć w ortopedyczną wkładkę lub specjalny obcas wykonany wedle zaleceń ortopedy.

U większych dzieci zbawienny będzie przede wszystkim ruch. Zbawienne dla stopy dziecka będzie ograniczenie nadwagi i zmniejszenie ilości zabawy w pozycji stojącej. Dziecko nie powinno siadać na piętach, powoduje to odchylenie podudzi na zewnątrz, co skończy się wykoślawieniem kolan. Zalecane jest siadanie po turecku. Warto by dziecko uprawiało sport. W tym przypadku korzystne będzie pływanie czy jazda rowerem. Dodatkowo pomóc mogą ćwiczenia korekcyjne, wzmacniające odpowiednio mięśnie stóp i podudzi.

http://minimki.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here