Lampy szynowe w aranżacji mieszkania – co warto o nich wiedzieć?

0
906

Współczesny rynek oświetlenia oferuje wciąż nowe rozwiązania, które zachwycają zarówno w zakresie estetycznym, jak i przede wszystkim funkcjonalnym. Trudno bowiem przecenić rolę, jaką odgrywa światło w mieszkaniach, domach, czy też pomieszczeniach biurowych. Jednym z najciekawszych rozwiązań ostatnich lat są bez wątpienia lampy szynowe, które zgrabnie ewoluowały z oświetlenia magazynowego do pomieszczeń domowych. Co warto o nim wiedzieć?

Czym charakteryzują się lampy szynowe?

Dla wielu osób oświetlenie szynowe to wciąż dość mgliste określenie, za którym nie do końca wiadomo, co się właściwie kryje. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem rodzaj światła, który dopiero stosunkowo niedawno wkradł się do aranżacji domów i mieszkań, wcześniej wykorzystywany głównie w halach i powierzchniach magazynowych. Początkowo wykorzystywany był przede wszystkim jako element wykończeniowy pomieszczeń w stylu industrialnym, jednak z czasem został zaadaptowany również do innych nurtów estetycznych w projektowaniu wnętrz. Konstrukcja samego oświetlenia składa się z systemu, na którym umieszczone są lampy szynowe, z reguły ledowe. Montuje się je na powierzchni ściany lub sufitu, jako ciekawą dekorację i element wystroju. Poszczególne lampy na szynie zazwyczaj są regulowane, dzięki czemu można dowolnie zmieniać kierunek padania ich światła. Ponadto przy zastosowaniu systemu trójfazowego, umożliwiają dowolne kompozycje świetlne, w których zapalane są lub gaszone poszczególne lampki.

Lampy szynowe – za i przeciw

Trudno o rzeczy, które przy szeregu zalet nie mają żadnych ciemniejszych stron, podobnie jak i w wypadku lamp szynowych. Z pewnością charakteryzują się one niezwykłą wszechstronnością zastosowania, czego najlepszym dowodem jest ich stopniowa zmiana ze światła stricte halowego do gustownego wykończenia eleganckich pomieszczeń. Ponadto jest szalenie funkcjonalne, jako że pozostawia ogromne pole do popisu w zakresie ustalania kierunków, w których pada światło, w taki sposób, aby tworzyć wyjątkowe aranżacje świetlne. Ponadto oświetlenie szynowe to jeden z najciekawszych sposobów na wyeksponowanie najbardziej reprezentacyjnych elementów mieszkania. Jednocześnie ma jednak ono swoje słabsze strony. Zaliczyć można do nich nieco uciążliwy montaż, który może być kłopotliwy dla nowicjuszy w zakresie majsterkowania. Najlepszym pomysłem w takim wypadku będzie zatem zwrócenie się o pomoc do specjalisty.

Jak wybrać odpowiednie lampy szynowe do domu?

Mnogość wariantów, w jakich występują obecnie lampy szynowe, sprawia, że bez trudu można dopasować je do wnętrz zróżnicowanych zarówno pod względem stylistyki, jak i budowy. Przy wyborze warto uwzględnić parametry takie jak długość listwy, wchodzącej w skład systemu szynowego, a także jej szerokość i kolor. W zależności od potrzeb, pomysłu i upodobań, można dowolnie tworzyć kompozycje z lamp szynowych, które razem tworzyć będą oryginalną kompozycję.

Lampy szynowe – gdzie je umieścić?

Jedną z cech oświetlenia szynowego jest uniwersalność. Z powodzeniem mogą być one zastosowane jako element wyposażenia nowoczesnego salonu, w którym pełnią funkcję oświetlenia bocznego lub punktowego, tworząc kameralny nastrój i podkreślając najbardziej reprezentacyjne elementy wystroju. Świetnie sprawdzi się również w sypialni, tworząc niepowtarzalną atmosferę, same w sobie będąc ciekawym dodatkiem, a zarazem ułatwiając precyzyjne czynności, takie jak choćby czytanie w łóżku. Lampy szynowe montuje się także często w kuchni, przede wszystkim nad modną wyspą kuchenną lub w pobliżu blatów, gdzie jest optymalnym rozwiązaniem, ułatwiającym przygotowywanie rozmaitych posiłków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here