Lustrzanka vs bezlusterkowiec – najważniejsze różnice

Rynek aparatów fotograficznych proponuje obecnie wiele wysokiej jakości modeli. Klienci mają szeroki wybór sprzętu i różnego typu akcesoriów. Dużym uznaniem, zwłaszcza wśród podróżników, cieszą się bezlusterkowce, które wyglądem przypominają aparat kompaktowy, ale wyposażone są również w funkcje charakterystyczne dla lustrzanek. Warto znać podstawowe różnice między bezlusterkowcami, a używanymi przede wszystkim przez profesjonalistów lustrzankami.

Gabaryty sprzętu

Na pierwszy rzut oka widać różnicę w samej wadze i wielkości obu urządzeń. Lustrzanki są o wiele cięższe i większe niż bezlusterkowce. Różnicę w wadze odczuje się zapewne po całodziennym fotografowaniu. Wspomniana lustrzanka wraz z obiektywem waży od 0,5 do 1,5 kg, a ciężar bezlusterkowca nie przekracza pół kilograma. Poza tym, w modelach bez luster można montować różnego typu obiektywny, natomiast w przypadku lustrzanek pozostają one bez zmian. Jest to uciążliwe na przykład w podróży, bo taki model zajmuje sporo miejsca.

Jakość zdjęć

Jak się okazuje, jakość fotografii wykonanej bezlusterkowcem i lustrzanką jest podobna. Oba rodzaje aparatu pozwalają wykonać świetne zdjęcia. Na jakość obrazu wpływa natomiast pełna klatka występująca w osprzęcie za 6-8 tys. zł. W aparatach za 2-5 tys. zł nie ma widocznej różnicy. Przykładem doskonałego bezlusterkowca jest Olympus OM-D E-M1 Mark II, który można znaleźć na: https://proclub.pl/aparaty/bezlusterkowce/olympus_om-d_e-m1_mark_ii_czarny_ed_12-40mm_1_2_8_pro_cashback_900zl_pasek_peak_design_gratis.html. Jest to nowa generacja wśród aparatów fotograficznych. Przykładowo, model posiada błyskawiczny czas reakcji i robi niebywale precyzyjne ujęcia. Dodatkowo, zapis fotografii rozpoczyna się już w momencie naciśnięcia spustu migawki do połowy.

Kadrowanie fotografii i autofocus

W przypadku kadrowania zdjęć, przewagę ma lustrzanka, w której można ustawiać zdjęcie przez wizjer. Dodatkowo, obraz widoczny jest nawet w pełnym słońcu. Ma ona również lepszy autofocus i bardzo dobrze łapie ostrość w nocy. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zaletą wielu modeli bezlusterkowców jest odginany ekran, który pozwala fotografować obiekty z poziomu bez konieczności leżenia na podłożu. Dodatkowo, ekran można odwrócić o 180 stopni, co przydaje się podczas robienia portretów.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który z aparatów jest lepszy. Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Bezlusterkowce wybierane są na przykład przez podróżników, bo dzięki kompaktowym gabarytom zajmują niewiele miejsca. Lustrzanki mają za to wiele zaawansowanych funkcji, które przydają się przede wszystkim profesjonalistom. Warto jednak pamiętać, że oba rodzaje aparatów robią wysokiej jakości zdjęcia i doskonale nadają się do uwieczniania ważnych chwil.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here