małe drzewka ozdobne

Przydomowe ogrody zazwyczaj nie charakteryzują się ogromną wielkością. Chyba że mamy do czynienia z sadami. Ale zasady uprawy sadów są zupełnie inne w stosunku do pielęgnacji ogrodów. Dlatego mało kto wpada na pomysł, aby zająć się również pielęgnacją małych drzewek. Zazwyczaj drzewo kojarzy nam się z rosłą rośliną, która jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a jej czas wzrostu przekracza kilkanaście lat. Dlatego w tym artykule podpowiemy w jaki sposób zająć się uprawą małych drzewek ozdobnych​ , które mogą​  upiększać nasze małe, przydomowe ogródki. A przy tym nie zabiorą wiele miejsca… Sprawią jednak, że wasz ogród zmieni się w miejsce pełne przyjemnej aury. Gdzie zarówno ty jak i twoi goście będą chcieli spędzać czas. W lato zapewnią one cień a na wiosnę, przepiękny festiwal rozmaitych kolorów.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE MAŁYCH DRZEWEK OZDOBNYCH?

Wybierając drzewa do małego ogrodu przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na tempo wzrostu i maksymalną wielkość do jakiej dorasta dany gatunek, a krzewy dobierać tak, by zostały zachowane proporcje między wysokością drzew i krzewów. Ma  to znaczenie dla harmonijnego wyglądu ogrodu. Warto również wziąć pod uwagę, że duża część odmian karłowatych wymaga staranniejszej pielęgnacji od drzew wysokich. Jeśli nie planujemy poświęcać ogrodowi znacznej ilości czasu, lepiej wybrać gatunki o dużej wytrzymałości i o wiele łatwiejsze w uprawie.  Należy zastanowić się zatem przede wszystkim nad tym, czego potrzebujecie i ile czasu możecie poświęcić na to, żeby zająć się pielęgnacją tego rodzaju drzew.

Po drugie musicie dokładnie wiedzieć ile miejsca zajmuje wasz ogród. Jest to absolutnie podstawowa kwestia. Jeżeli nie weźmiecie tego pod uwagę, to może się wydarzyć, iż drzewa dorosną do takiej wielkości, że będą dawać w ogrodzie zbyt dużo cienia i zajmować zbyt dużo miejsca. Odbije się to nie tylko na zubożeniu miejsca do odpoczynku, ale także może być znamienne dla mniejszych roślin, które potrzebują miejsca na korzenie w glebie i światła słonecznego do odpowiedniego wzrostu.

JAKIE MAŁE DRZEWKA OZDOBNE WYBRAĆ?​

Jak zapewne się domyślacie, istnieje wiele ciekawych gatunków małych drzewek​     ozdobnych, które nie wymagają wiele pracy. Okazuje się, że jednym z najlepszych tego typu​ gatunków będzie dobrze wszystkim znana sosna.

małe drzewko ozdobne upiększy ogród

W małym ogrodzie świetnie będą się prezentować limby, czy sosny pospolite odmiany Fastigiata o kolumnowym pokroju i niebiesko-zielonych igłach. Po 10 latach odmiany te dorastają do około 4 metrów wysokości i mają metr szerokości. Z karłowatych odmian sosen można polecić sosnę czarną Nana o kulistym pokroju, dorastającą do 3 metrów wysokości, sosnę pospolitą Kluis Pyramid osiągającą po dekadzie zaledwie metr, czy równie niewysoką sosnę drobnokwiatową Japanese White Pine. Wydaje nam się, że każda z tych odmian będzie odpowiednia do małych ogródków. Z czasem możecie także pokusić się na odpowiednie drzewa liściaste, jednak na początek lepiej zaznajomić się z uprawą iglastych małych​  drzewek ozdobnych – są prostsze w utrzymaniu i na ich przykładzie możecie się przekonać​ czy to rzeczywiście to na czym wam zależy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here