nabiał w diecie dziecka

Nabiał to część artykułów spożywczych obejmująca mleko, artykuły mleczne oraz jajka. Przykładami przetworów mlecznych są sery, jogurty, kefiry, śmietanka, maślanka, twarogi. W ciągach, jeśli nasze mamy były dziećmi, szklanka mleka była symbolem zdrowia i racjonalnego odżywiania. Obecnie wokół mleka a jego przetworów pojawia się wiele kontrowersji. Efektem tego jest ograniczanie nabiału w diecie dzieci, a w konsekwencji – niedobory wapnia i witaminy D. Chwytliwe hasło: „Pij mleko, będziesz wielki” znaczy po prostu tyle, że dla dzieci jest to jeden z najistotniejszych posiłków. Dietetycy w Polsce i Europie mówią jednogłośnie, że mleko a jego przetwory winnym być też w diecie każdego dziecka, oczywiście jeśli nie jest ono na nie uczulone.

Mleko i artykuły mleczne jako źródło wapnia

Mleko a jego wyniki to najcenniejsze źródło szybko przyswajanego wapnia, koniecznego do budowy zębów i kości. W czasie pierwszych lat życia łączy się połowa naszej wagi kostnej. Druga połowa powstaje do 25.–30. roku życia. Następnie już jednak jej ubywa, średnio 1 proc. rocznie. I im wiele wapnia w kościach zgromadzi dziecko, tym mniejsze ryzyko złamań i osteoporozy w starszym wieku. Wapń jest konieczny także do odpowiedniego krzepnięcia krwi, pracy mięśni, układu nerwowego i hormonalnego. Dla dzieci doskonałym źródłem wapnia jest mleko – naturalne lub modyfikowane.

dlaczego nabial w diecie dziecka jest istotny

Mleko z piersi i z butelki

Najlepszym pokarmem dla dzieci w 1. roku życia jest mleko mamy. Zawiera dobrze przyswajane białko i różne konieczne elementy odżywcze, z wyjątkiem witaminy D. Więc niemowlęta od pierwszych tygodni życia powinny dostawać witaminę D w kropelkach, w ilości 400 jednostek dziennie. Należy ją dawać maluszkom karmionym piersią bez względu na porę roku, ponieważ w przeciwieństwie do starych dzieci, których dieta jest niezwykle urozmaicona i które nie są rygorystycznie chronione przed słońcem, niemowlęta są skrupulatnie osłaniane przed promieniowaniem UV. Przez pierwsze 6 miesięcy życia dzieci winnym być karmione wyłącznie naturalnie. Później stopniowo należy rozszerzać dietę dziecka, także o artykuły nabiałowe w diecie dziecka, jednak mleko jeszcze winno zostać cennym elementem kuracji. Jeśli maluch nie iż być karmiony naturalnie, dostaje mleko modyfikowane.

Ile porcji mleka co dnia

Miesięczny maluch wypija zwykle blisko 90–110 ml na porcję, a jada przeciętnie siedem razy na dzień. Z miesiąca na miesiąc objętość porcji narasta, a zmniejsza się ich ilość – tak, iż półroczny smyk jada przeciętnie pięć razy dziennie po 180 ml, a roczniak chociażby 220–230 ml. Są to właśnie orientacyjne porcje, ponieważ dziecka nie da się zaprogramować i raz może zjeść 200, i jak indziej 150 ml mleka. Nie korzysta w tym nic niepokojącego. Stopniowo zmienia się także charakter mlecznych posiłków. Blisko 5.–6. miesiąca bycia w diecie malca oprócz mleka pojawia się mleczna kaszka ryżowa lub kukurydziana czy kleik. W 7.–8. miesiącu są to już dwie, a czasem chociażby trzy porcje kaszki mlecznej lub kleiku. Jeśli maluch ma 2–3 lata, winien pić blisko 3–4 szklanek mleka dziennie, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na wapń. Jednak jeśli dziecko nie przepada za mlekiem, nic nie musi go pić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here