Powrót do pracy dla młodych mam to sytuacja stresowa i często niekomfortowa. Oznacza to, że malucha należy zostawić pod opieką obcej osoby. Kiedy jest to babcia, ciocia lub przyjaciółka rozstanie jest prostsze, a wracająca do pracy mama wie, że jej maluch znajduje się pod dobrą opieką. Gorzej, jeżeli dziecko zostawia się pod opieką niani. Sprawia to, że młode mamy jeszcze bardziej się stresują i denerwują, jak maluch będzie czuł się w towarzystwie obcej osoby. Chcą zapewnić pociesze, jak najlepszą opiekę szukają więc niani idealnej. Takiej, która otoczy malca troskliwą opieką i zadba o jego rozwój. Jak znaleźć nianię doskonałą? Sprawdźcie same!
Gdzie szukać dobrej niani?
Zdania co do tego, gdzie szukać dobrej niani są podzielone. Jednak większość rodziców twierdzi, że najlepsza niania to ta z polecenia. Dlatego poszukiwania opiekunki do dziecka rozpoczyna od rozpytaniania przyjaciół, znajomych i sąsiadów. Dobre nianie są też pod kupowane lub przejmowane po starszym dziecku koleżanki czy sąsiadki. Warto jednak pamiętać, że niania z polecenia nie zawsze jest idealna. Może się okazać, że to, co odpowiadało jednej rodzinie, nie jest dobre dla innej. Każde dziecko jest inne i każdy rodzic ma inne wymagania co do wychowania dziecka i opieki nad nim.
Jeżeli nie niania z polecenia
Jeżeli niania z polecenia nie jest opcją dla Ciebie, dobrej opiekunki dla malucha warto szukać w agencjach opiekunek lub na specjalnych portalach skupiających tę grupę zawodową. Anons można także zamieścić na lokalnych serwisach ogłoszeniowych lub kolokwialnie mówiąc na słupach i tablicach ogłoszeniowych w okolicy miejsca zamieszkania.
Dobra niania, czyli jaka…
Zanim zacznie się zapraszać kandydatki na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze jest przemyśleć co oznacza dla ciebie niania idealna. Czy ma być to starsza osoba w stylu dobrotliwej babci, czyli raczej młoda energiczna studentka, a może poszukujesz guwernantki, która nauczy twoją pociechę gry na pianinie i francuskich słówek? Ciekawą opcją jest też zatrudnienie niani z własnym dzieckiem.
Kolejną kwestią jest zakres obowiązków opiekunki. Chcesz powierzyć niani tylko opiekę nad maluchem czy również część prac domowych np. zakupy i prasowanie? Nie zapominaj również o ustaleniu, jakiego oczekujesz doświadczenia, referencji i kwalifikacji. Na koniec zastanów się na ile godzin tygodniowo/dziennie będziesz potrzebować niani i jaką formę współpracy możesz jej zaproponować, a także ustal wysokość wynagrodzenia.
Casting na nianie
Kolejnym krokiem wyboru niani idealnej są spotkania z kandydatkami. Rozmowa powinna przebiegać w swobodnej, ale profesjonalnej atmosferze. W jej trakcie warto zwrócić uwagę na to, jak przyszła niania mówi o swoich poprzednich pracodawca i swoich podopiecznych, jak wygląda i zachowuje się względem malucha oraz jakie pytania ci zadaje. Dobrze, jeśli jest zainteresowanie dzieckiem i jego potrzebami, a nie tylko wynagrodzeniem i tym ile dziecko śpi w ciągu dnia. Sama możesz zapytać kandydatkę o referencje, doświadczenie i kursy w opiece nad dziećmi, nałogi oraz pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem.
Jak ustalić warunki współpracy z nianią?
Kiedy wybierzesz już przyszłą nianię, przyjdzie pora na uszczegółowienie zasad współpracy. Aby dobrze się ona układała, warto na początku ustalić zasady opieki nad dzieckiem. W tym zakresie warto porozmawiać o dyspozycyjności niani (co jeśli spóźnisz się 15 minut z pracy?), dokładnym zakresie obowiązków, zasadach, jakimi kierujesz się przy wychowaniu malucha i jakich niania ma przestrzegać, regułach obowiązujących w domu (np. zakaz zapraszania znajomych, korzystania z telewizora czy komputera).
Dni adaptacyjne z niania
Jeśli masz możliwość, to zaproś nianie na dni adaptacyjne. Dziecko będzie mogło poznać opiekunkę na spokojnie i przyzwyczaić się do jej obecności. Będzie to też dla ciebie doskonała okazja podpatrzeć, jak niania radzi sobie z dzieckiem. W czasie dni adaptacyjnych możesz zostawić nianię na kilka chwil samą z maluchem, aby zobaczyć, jak reaguje on na rozłąkę. Do takim zapoznaniu przychodzi pora na powrót do pracy i zostawienie malucha z opiekunką.
Pierwsze dni w pracy
Pierwsze dni w pracy na pewno będą dla ciebie stresujące. Pamiętaj, że sytuacja jest trudna zarówno dla ciebie, dziecka, jak i nowej niani, która również chce wypaść jak najlepiej i sprawdzić się w nowej rodzinie. W pierwszej fazie współpracy dla pewności i bezpieczeństwa dziecka możesz postawić na większą kontrolę niani. W tym celu warto kilka razy przyjść wcześniej do domu z pracy i zobaczyć jak wygląda sytuacja w domu, możesz też wykonywać częstsze telefony do niani. Pamiętaj jednak, że instalowanie kamer i nagrywanie jest możliwe tylko wtedy, jeśli uzyskasz zgodę niani. Filmowanie kogoś bez jego zgodny jest nie tylko nieestetyczne, ale i niezgodne z prawem.