o czym pamietac jadac z dzieckiem na wakacje

Wakacje z dzieckiem to przedsięwzięcie, które wymaga zorganizowania i przemyślenia wielu kwestii. Podjęcie działań, które zapewnią maluchowi bezpieczeństwo komfort podróżowania, sprawi, że urlop wszystkim upłynie w spokoju i bez zbędnych niespodzianek. Co więcej, odpowiednie przygotowanie do podróży z dzieckiem pozwoli na wakacje, nawet te zagraniczne  zabrać małe dziecko. Zobacz, o czym pamiętać na wakacjach z dzieckiem.

Wielu rodziców wybiera się na wakacje już z bardzo małymi dziećmi. Bardzo często wybieranymi kierunkami urlopowych wojaży są te zagraniczne. Przemawia za tym fakt, że za dziecko do lat 3 zazwyczaj nie ponosi się dodatkowych kosztów związanych z opłatą za lot czy hotel. Mały człowiek, szczególnie niemowlę często bardzo dobrze znosi trudy podróży, zwyczajnie ją przesypiając. Planując wakacje z dzieckiem, należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Gdzie wybrać się na wakacje z dzieckiem?

Pierwszą ważną rzeczą jest wybór kierunku wyjazdu oraz terminu. Jeżeli nie jest się zapewnionym w bojach podróżnikiem, na pierwsze wakacje z dzieckiem lepiej wybrać bezpieczne kierunki. Warto pod uwagę wziąć kraje europejskie, w których zna się kontekst kulturowy, a obywateli polskich obowiązują przepisu Unii Europejskiej. Kierunki europejskie wiążą się też z krótszą podróżą, co nie ma co ukrywać, wpływa na wygodę i komfort malucha. Eskapady do Afryki czy Azji lepiej zostawić na późniejszy czas.

 

Na wakacjach z dzieckiem warto też pamiętać o pogodzie. Lipiec i sierpień to w Europie najgorętsze miesiące. Duchota, upał i duża liczba turystów może znacznie obniżyć komfort wakacji z małym dzieckiem. Dlatego, jeśli twoje dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola, na urlop warto wybrać się poza sezonem. Dobrymi miesiącami są maj, czerwiec, wrzesień czy październik, kiedy to można jeszcze skorzystać ze słonecznej pogody na południu kontynentu.

Pakujemy walizkę na wakacje z dzieckiem

Jadąc na wakacje z dzieckiem o wiele więcej czasu i uwagi trzeba poświęcić pakowaniu. Oprócz standardowych rzeczy przydatnych w podróży konieczne jest zabranie dodatkowych akcesoriów, które zabezpieczą podróż  z dzieckiem. Przede wszystkim w walizce powinien znaleźć się spory zapas ubrań, ogranicza to konieczność prania na wakacjach oraz przynajmniej kilka par nakryć głowy (trzeba brać pod uwagę, że jedno może się zgubić lub pobrudzić). Oprócz tego na urlop z dzieckiem warto zabrać: chusteczki nawilżające, pieluchy do kąpieli, jedzenie (mleko, słoiczki), dużą liczbę płynów oraz krem do opalania z dużym filtrem.

Koniecznie trzeba też zadbać o podręczną apteczkę. Na wakacjach z dzieckiem powinna być ona wyposażona w leki, które bez przeszkód można podać dziecku. Podstawą są leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a lekarstwa na odwodnienie, biegunka, zatwardzenie czy chorobę lokomocyjną. Przed wakacjami wyjazd dobrze jest skonsultować się z lekarzem malucha i dopytać o przeciwwskazania i obowiązkowe w danym kraju szczepienia dla dzieci.

Wakacje z dzieckiem a opieka medyczna

Wiele osób zapomina, że nawet przebywając na samodzielnym zorganizowanym urlopie w Europie lub korzystając z ofert biura podróży, jest się objętym tylko podstawowym ubezpieczeniem lekarskim. Oznacza to, że nie pokrywa ono kosztów, np. transportu lotniczego do szpitala. Rodzice wybierający się na wakacje z dzieckiem powinni więc zadbać o dodatkowe ubezpieczenie, które pozwoli na zapewnienie maksymalnej opieki medycznej w przypadku nagłych wypadków. Warto również zorientować się, czy w hotelu lub miejscowości, do której się jedzie, znajduje się pediatra lub szpital.

urlop z dzieckiem jak zorganizowac

Wakacje z dzieckiem: dokumenty podróżne

Jeśli wakacje z dzieckiem planuje się w którymś z krajów europejskich, do podróżowania wystarczy tylko dowód. Należy go także wyrobić dziecku. Koszt takiego dokument to ok. 30 zł. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka trzeba złożyć w Urzędzie Miasta. W przypadku dalszych podróży konieczny będzie paszport. Dzieci do lat 5 mogą podróżować na paszporcie tymczasowym, powyżej tego wieku maluchowi trzeba wyrobić paszport biometryczny. Koszt wyrobu paszportu tymczasowego dla dziecka to 30 zł, biometrycznego 60 zł.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here