Choroby, obejmujące kobiecy układ rozrodczy należą do dość uciążliwych przypadłości. Nie można ich leczyć na własną rękę, wobec czego każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem. Jeżeli zaobserwowałyśmy u siebie krwawienia po stosunku, plamienia pomiędzy miesiączkami lub przedłużające się miesiączki powinnyśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Mogą one świadczyć o bardzo poważnych zaburzeniach, które nieleczone prowadzą do niebezpiecznych powikłań.
Polipy macicy – szyjkowe i endometrialne – jakie są objawy i metody leczenia? Otóż część symptomów wymieniliśmy powyżej: krwawienia, plamienia, długi czas menstruacji. Do tego należy dołączyć dość często występujące problemy z zajściem w ciążę, jak również poronienia. Na początku polipy mogą nie dawać żadnych objawów. Natomiast, kiedy się rozrosną przyprawiają kobiety o wiele nieprzyjemnych dolegliwości. W związku z tym tak ważne są regularne wizyty u ginekologa.
Polipy są niewielkimi naroślami, które powstają z przerośniętej błony śluzowej. Polipy szyjkowe, jak sama nazwa wskazuje rozwijają się w szyjce macicy. Można je wykryć w czasie standardowego badania ginekologicznego. Jeżeli chodzi o polipy endometrialne to rosną one wewnątrz macicy. Zdiagnozować je można wykonując USG dopochwowe. Polipy są zazwyczaj efektem zaburzeń hormonalnych i pojawiają się u kobiet w każdym wieku. Jednak należy zauważyć, że polipy endometrialne najczęściej występują u pań w okresie menopauzy, kiedy gospodarka hormonalna znacząco się zmienia.
Metod leczenia polipów macicy jest kilka. Na początku, kiedy nie są one zbyt rozrośnięte lekarz zazwyczaj zaleca terapię farmakologiczną. Podawanie leków hormonalnych trwa kilka miesięcy. Jeżeli po tym czasie rezultaty są niezadowalające i nie występuje poprawa stanu zdrowia, specjalista może zaproponować przeprowadzenie łyżeczkowania lub bardziej nowoczesnego zabiegu – histeroskopii. W obu przypadkach pobiera się materiał do badań w kierunku występowania komórek nowotworowych.

http://www.toysboard.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here