Od czego zależy szybkość internetu

Na szybkość internetu najbardziej wpływają: technologia połączenia z siecią, wybrana oferta operatora oraz możliwości sprzętu. W zależności od tego, czy korzystasz z internetu mobilnego, czy domowego, istotne mogą być też inne czynniki. Sprawdź, od czego zależy szybkość internetu i jakie parametry ją opisują.

Czym jest szybkość internetu, czyli parametry download i upload

Większość osób, gdy mówi o szybkości internetu, ma na myśli tak zwany download, czyli prędkość pobierania danych, podawaną w megabitach na sekundę (Mb/s). Parametr ten będzie też najistotniejszy dla większości użytkowników sieci. Określa między innymi, jak szybko będą ładować się strony www oraz jak sprawnie odtworzysz wideo z serwisu streamingowego czy pobierzesz duży plik na swoje urządzenie.

Niekiedy ważna jest jednak także prędkość wysyłania danych, czyli upload (też mierzona w Mb/s). To od niej zależy na przykład, jak szybko prześlesz zdjęcia czy filmy albo jak płynnie będą Cię widzieć i słyszeć osoby, które rozmawiają z Tobą przez komunikator wideo lub oglądają Twój stream.

Technologia, operator i nie tylko, czyli od czego zależy szybkość internetu?

Najważniejsze czynniki, które wpływają na szybkość internetu, to:

  • Technologia dostępu do sieci. W przypadku internetu domowego najszybsze będzie łącze światłowodowe, doprowadzane bezpośrednio do Twojego domu lub mieszkania. Najszybszy internet mobilny oferuje natomiast sieć 5G. Przy obecnym rozwoju infrastruktury nadal jest jednak wolniejszy od światłowodu.
  • Oferta operatora. Dotyczy to zwłaszcza światłowodu, który często jest oferowany w różnych wariantach prędkości sieci. Na przykład w Orange, internet domowy możesz wybrać w trzech różnych szybkościach (zobacz szczegóły oferty na https://www.orange.pl/internet/internet-domowy).
  • Sprzęt. Szybkość internetu może być ograniczona przez możliwości kart sieciowych czy standardy Wi-Fi obsługiwane przez Twoje urządzenia. Dotyczy to zarówno sprzętu, takiego jak laptop, tablet czy telefon, jak też domowego modemu/routera.

Powyższe czynniki są względnie stałe, jednak na szybkość internetu wpływają też warunki, w jakich łączysz się z siecią. W przypadku internetu mobilnego chodzi przede wszystkim o odległość od najbliższego nadajnika i ukształtowanie terenu oraz liczbę osób, która jednocześnie korzysta z sieci w najbliższej okolicy. Sygnał może być też słabszy ze względu na warunki atmosferyczne.

Pogoda ani sąsiedzi nie wpływają natomiast na szybkość internetu światłowodowego. Łącze dzielisz jednak z innymi domownikami. Istotne jest też, czy jesteście podłączeni kablem, czy bezprzewodowo przez Wi-Fi. Połączenie bezprzewodowe zawsze będzie nieco wolniejsze, bo zależy od siły sygnału Wi-Fi (a ta z kolei m.in. od odległości od routera czy obecności przeszkód, takich jak ściany lub meble, a także ewentualnych zakłóceń powodowanych przez inne urządzenia elektroniczne).

Jaka jest szybkość internetu Orange i dlaczego internet domowy od Orange to dobry wybór?

Światłowód Orange to internet domowy dostępny w trzech wariantach do wyboru. Prędkości pobierania oraz wysyłania danych wynoszą odpowiednio:

  • do 300 Mb/s i do 50 Mb/s;
  • do 600 Mb/s i do 100 Mb/s;
  • do 1 Gb/s i do 300 Mb/s.

Stabilność i szybkość internetu Orange to tylko niektóre zalety oferty. Światłowód Orange dociera już do ponad 6,5 milionów gospodarstw domowych w setkach polskich. Gdy zamawiasz internet domowy Orange online, abonament może wynosić 0 zł nawet przez 2 miesiące. Oprócz umowy na 24 miesiące możesz też wypróbować usługę z umową na czas nieokreślony, z której możesz zrezygnować w każdej chwili.

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here