Deska na wodę

Spędzanie czasu nad wodą to jeden z najlepszych, znanych nam sposobów na relaks i wypoczynek. Deska na wodę pozwoli nam aktywnie spędzić ten czas, dzięki czemu poczujemy jeszcze większy zastrzyk endorfin. Nie musisz być wcale wysportowany, by dać sobie na niej radę

Supboarding, jak nazywa się pływanie na desce, to wciąż stosunkowo świeży sport na polskich wodach. Jednak dzięki swojej uniwersalności zdobywa coraz szersze grono fanów. Pomaga również fakt, że pływanie na desce jest całkiem łatwe do opanowania.

Na czym jednak polega supboarding i jak się do niego zabrać? Na szczęście nie potrzeba wiele się namęczyć, by znaleźć odpowiedź na to pytanie.

 

  • Czym jest supboarding?

 

Jako dyscyplina sportowa, supboarding wywodzi się z surfingu. Początkowo uprawiano go właśnie na deskach surfingowych, z tym że pomagano sobie wiosłem. Była to alternatywa na bezwietrzne dni, gdy morze było spokojne i płaskie. Czyli w uproszczeniu – supboarding to pływanie na stojąco z wiosłem na desce.

Obecnie, deska na wode SUP różni się zdecydowanie od surfingowej. Jest większa, dzięki czemu łatwiej zachować na niej równowagę. Większość dostępnych modeli to też pneumatyki. Wynika to z tego, że supboarding jest szczególnie popularny wśród amatorów. Deska dmuchana zajmuje niewiele miejsca, a różnicę w akcji odczują tylko profesjonaliści, podczas zawodów.

 

  • Deska na wodę – jak wybrać?

 

Kupując SUPa, wystarczy że zwrócisz uwagę na jego trzy cechy. Już tylko tyle wystarczy, byś był zadowolony z swojego wyboru. Te istotne właściwości to:

Wyporność – jej wartość musi wynosić dwukrotność twojej wagi, lub więcej. Dzięki temu będziesz miał pewność, że deska będzie trzymać się na powierzchni i nie utonie;

Maksymalne ciśnienie – powinno wynosić 15 PSI, lub więcej. Osiągamy wtedy sztywność i właściwości najbardziej zbliżone do desek polietylenowych;

Szerokość – im szersza deska, tym stabilniejsza. Natomiast wąskie deski charakteryzują się większą szybkością i zwinnością. Na początek odpowiednim wyborem będzie jednak szeroka i stabilna deska.

Skoro już wiemy na co zwracać uwagę, czas na zakupy.

 

  • Gdzie znajdziemy SUPa?

 

Deski na wodę od stosunkowo niedawana pojawiają się w Polsce. Z tego powodu nie znajdziemy dużego wyboru w większości sklepów sportowych. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupy zrobić przez internet. Zajrzyj pod www.gosup.pl, by zapoznać się z szeroką ofertą SUPów i akcesoriów żeglarskich. W jednym miejscu zaopatrzysz się w wszystko co niezbędne na bezpieczne, ale pełne wrażeń wakacje.

Gdy wymarzona deska na wodę znajduje się już w twoim posiadaniu, czas ją przetestować w akcji. Przygodę możesz zacząć od okolicznego stawu, ale w końcu będziesz w stanie podbijać na niej morza i rzeki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here