Olej lniany zyskał ostatnio na popularności, nie tylko wśród osób dbających o zdrowe odżywianie, ale i tych zmagających się z ciężkimi problemami zdrowotnymi. Olej lniany uważany jest za najzdrowszy tłuszcz roślinny.
Olej lniany – właściwości odżywcze i lecznicze
Siemię lniane, które jest substratem do produkcji oleju lnianego od dawna słynie ze swych właściwości odżywczych. Od wielu setek lat stosuje się je pomocniczo w schorzeniach układu pokarmowego. Olej lniany wyciskany na zimno z siemienia lnianego to produkt bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6, których bardzo często brakuje w naszej diecie. Równowaga między tymi kwasami w organizmie jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania. W oleju lnianym znajdziemy też witaminę E, przez wielu uważaną, za witaminę młodości. Wiadomo, że witamina E zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia, poprawia wygląd skóry i włosów, a także sprzyja obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.
Właściwości lecznicze oleju lnianego są już słynne. Przede wszystkim kwasy nienasycone zawarte w oleju lnianym odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, są budulcem tkanki nerwowej i odpowiadają za gospodarkę hormonalną. Regularne spożywanie oleju lnianego może łagodzić również objawy menopauzy. Mężczyźni, którzy mają problemy z przerostem gruczołu prostaty również powinni go stosować. Udowodniono, że olej lniany wspomaga leczenie depresji – choroby która dotyka ponad 40% społeczeństwa i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Olej lniany sprzyja też sportowcom – poprawia wydolność i zwiększa ilość energii, którą można spożytkować na uprawianie ulubionych sportów. Nie od dziś wiadomo, że olej lniany wspomaga trawienie i regeneruje błony śluzowe układu pokarmowego. Stanowi pewną osłonę układu pokarmowego przed zagrażającymi mu czynnikami. Można go stosować kiedy mamy problemy ze skórą – pomocniczo przy łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry.
Właściwości oleju lnianego są znane od wieków na całym świecie. Warto go włączyć do swojej diety, jeśli dbamy o swoje zdrowie.

www.gdansk4u.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here