Oprzyrządowanie frezarek tokarek

Imadła są urządzeniami mocującymi przedmioty, które będą poddawanie obróbce ręcznej jak i mechanicznej. Wyróżnia się dwa rodzaje imadeł: imadła maszynowa oraz imadła ślusarskie.

Budowa i zastosowanie imadeł maszynowych i ślusarskich

Składają się one z pary szczęk, które zaciska się za pomocą śruby, która napędzana jest pokrętłem. Imadła posiadają bardziej złożoną budowę, w której skład wchodzi; korpus i elementy, dzięki którymi mocuje sie imadło do stołu bądź obrabiarki. Imadła najczęściej spotykane to: imadła ślusarskie stałe, imadła ślusarskie obrotowe jak i imadła maszynowe stałe i imadła maszynowe obrotowe ( https://artykulytechniczne.pl/imadla.html ).

imadła maszynowe

Imadła charakteryzują się: nieruchoma szczęka imadła jest odwracalna, możliwością zamiany wkładek szczękowych, uzyskanie wysokiej powtarzalności bazowania jest dzięki wysokiej dokładności, jest możliwy montaż imadła na obrotowej podstawie, samonastawna szczęka ruchoma, szybko przestawna, wykonane są one z wysokiej jakości stali hartowanej.

Kły tokarskie obrotowe i stałe

Kły tokarskie obrotowe są to narzędzia stosowane do mocowań bądź podtrzymywania przedmiotu obrabianego. Dzielimy je ze względu na budowę: stałe i obrotowe. Kły tokarskie stałe zbudowane są z trzech części: roboczej, cylindrycznej oraz chwytu ( https://artykulytechniczne.pl/kly-tokarskie.html ).

Kły tokarskie obrotowe i stałe

Idealnie sprawdzają się podczas pracy ciężkiej, dzięki swoje sztywniejszej konstrukcji oraz minimalizowania drgań. Dzięki obrotowej końcówce kła ,tarcie pomiędzy częścią roboczą kła a przedmiotem obrabianym nie występuje i dlatego też stosowane są one do konika tokarki. Istnieją także kły składane posiadające wymienne końcówki.

Radełka tokarskie proste i skośne

Radełka tokarskie są narzędziami niezbędnymi do wygniatania rowków w elementach detali. Występują one w dwóch wariantach: radełka proste oraz radełka skośne. Dzięki ich różnorodności mamy możliwość wybrania tych, które będą spełniały potrzeby jak i parametry potrzebne do osiągnięcia celu. Ich największa cechą jest solidność wykonania pracy oraz różnorodna specyfika.

Rodzaje tulei redukcyjnych

Tuleje redukcyjne stosuje się według potrzeb wyrównania różnic między trzpieniem a gniazdem, w którym będzie umieszczane. Dzięki tulei redukujemy średnicę trzpienia, dzięki temu rozwiązaniu narzędzie może być zamocowane dość solidnie jak i wygodnie. Staje się to niezbędna w montażu wierteł jak i frezów. Znacznie podnosi skuteczność, ułatwia jak i usprawnia  ich realizację jak i umożliwia podejmowanie działań. Wykonane są one według niemieckiej normy DIN 228. Posiadają dwa rodzaje stożków Morse’a: stożek Morse’a z gwintem i stożek Morse’a z płetwą. Aby rozpoznać, jakiego stożka posiadaniu jesteśmy należy zmierzyć szerokość stożka w jego najszerszej części i odczytać z tabeli. Tuleje przeważnie szlifowane są z zewnątrz oraz wewnątrz, a hartowany jest stożek tulei. Wyróżnia się trzy rodzaje tulei redukcyjnych: tuleja redukcyjna PTPa 1751 DIN- 228, tuleja redukcyjna długa PTPb 1761 DIN – 228 oraz  tuleja przedłużająca 1764 DIN – 228. Tuleja redukcyjna PTPa jest najczęściej używana, daje możliwość stosowania różnych wielkości wierteł, nie zważając na wielkość stożka. Jedynym producentem tulei w polsce jest firma Bison – Bial.

Uchwyty tokarskie samocentrujące służą do mocowania wałków bądź innych detali. Zastosowanie znajdują w tokarkach, frezarkach jak i wiertarkach.Uchwyty trzy szczękowe dają możliwość mocowania detali kształtu okrągłego, uchwyty dwu szczękowe chwytają detale kształtu prostokątnym bądź kwadratowym ( oferta z uchwytami tokarskimi ). Największą zaletą uchwytów tokarskich jest bardzo dobre tłumienie drgań podczas pracy, najpopularniejszym i najczęściej używanym chwytem jest chwyt trzy szczękowy. Jest on wykonania żeliwnego z mocowaniem ręcznym jak i mechanicznym, posiada trzy szczęki, które za pomocą kluczyka schodzą się do środka uchwytu. Komplet uchwytów tokarskich samo centrycznych składa się z dwóch szczęk: szczeki zewnętrzne jak i szczęki wewnętrzne, klucza do uchwytów i śruby mocującej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here