Jadalnia to pomieszczenie, w którym (jak sama nazwa wskazuje) głównie spożywa się posiłki. Często się jednak zdarza, że to pomieszczenie służy również jako miejsce do pracy dla rodziców lub do odrabiania lekcji dla dzieci. W jaki sposób należy dobrać oświetlenie do tego pomieszczenia, by sprawdziło się zarówno w czasie posiłku, jak i w czasie pracy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Lampa nad stół – spojrzenie praktyczne

W jadalni oprócz oświetlenia ogólnego (znajdującego się tuż pod sufitem lub w suficie) znaleźć się powinno dodatkowe, punktowe źródło światła, które będzie obejmowało swoim zasięgiem przede wszystkim stół. Sęk w tym, że zależnie od okoliczności, będzie nam potrzebne światło o bardzo różnym natężeniu, a niekiedy też kolorze. Przykładowo, gdy pracujemy lub się uczymy, lepsze jest światło nieco chłodniejsze (temperatura barwowa około 3500 K – 4000 K), a gdy chcemy się zrelaksować, najlepsze jest światło 2700 K.

Jeśli w jadalni znajduje się stół rozkładany (rozsuwany), warto przemyśleć zakup lampy nad stół, w której będzie można regulować położenie lub rozstaw reflektorów. To pozwoli na dokładne dopasowanie intensywności oświetlenia oraz na równomierne doświetlenie całego stołu.

Chcąc mieć wpływ również na intensywność oświetlenia, warto wykonać instalację elektryczną z tak zwanymi ściemniaczami, czyli urządzeniami, które służą do regulowania natężenia przepływającego prądu. Dzięki nim żarówki mogą świecić słabiej, gdy jemy romantyczną kolację przy świecach lub intensywniej, gdy spożywamy posiłek w gronie rodzinnym lub pracujemy.

Lampy wiszące nad stół – stylistyka

Wybierając lampy do jadalni należy pamiętać o tym, aby ich stylistyka nawiązywała do pozostałych mebli oraz lamp znajdujących się w pomieszczeniu. Jeśli jadalnia łączy się z kuchnią, lampa kuchenna i ta w jadalni muszą do siebie pasować. Nie mogą być z „zupełnie innej parafii”. Podobnie wygląda sytuacja, gdy jadalnia łączy się z salonem.

W nowoczesnych wnętrzach dominują kolory kamienne, czyli przede wszystkim kolor szary, biały, czarny i grafitowy – każdy z nich w bardzo wielu odcieniach. Lampa do jadalni może się zlewać kolorystycznie z pozostałymi elementami wyposażenia, lub może bardzo wyraźnie na ich tle kontrastować. Dobierając konkretną lampę należy pamiętać, by z całością tworzyła spójną całość. Do nowoczesnych wnętrz nadają się lampy z kloszami tworzywowymi lub metalowymi. Dobrze sprawdzają się również niektóre gatunki i odcienie drewna.

Wnętrza drewniane

W drewnianych domach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp z kloszami wiklinowymi, tkaninowymi lub wykonanymi na przykład z tykwy. Taka stylistyka stworzy z wystrojem wnętrza niesamowity klimat i będzie do niego bardzo pasować.

We wnętrzach drewnianych dobrze mogą wyglądać też klosze wykonane z metalu. Najbardziej do drewna pasuje mosiądz oraz miedź.

Dobór lampy wiszącej nad jadalnianym stołem nie jest łatwym zadaniem. Decydując się jednak na konkretny model należy pamiętać nie tylko o względach stylistycznych, ale przede wszystkim o względach użytkowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami sklepu internetowego z oświetleniem i dodatkami wyposażenia wnętrz – Szykownydom.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here