palety
fot: pixabay.com

Zastosowanie popularnych palet w obecnych czasach jest wielorakie, poza ich pierwotnym wykorzystaniem w celach transportowych, zyskały również wiele funkcji użytkowych. Stosowanie są obecnie jako popularne meble ogrodowe zarówno w przydomowych ogórkach jak również w wielu lokalach gastronomicznych. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/palety-transportowe/

Palety drewniane 

Jednak ich głównym zastosowaniem jest transport i magazynowanie. Najbardziej popularną paletą transportową nie tylko w Polsce ale i na świecie jest tzw. Paleta Euro o wymiarach 120 cm x 80 cm i wysokości ok 20 cm. Palety te wykonywane są z różnego typu drewna, zazwyczaj drugiej kategorii. Palety te są wykorzystywane zarówno w transporcie drogowym jak również w  imporcie i exporcie ładunków drogą morską, mówimy tutaj o transportach w kontenerach. Dla tego typu transportów na dłuższych trasach, warto pamiętać o tym aby palety posiadały certyfikat fumigacji. 

Fumigacja jest procesem zabezpieczenia drewna przed obecnością korników i innego typu organizmów, które mogą bytować w drewnie użytym do budowy palet. Palety fumigowane posiadają specjalne oznakowanie w postaci tzw. Symbolu tzw. Jodły. Warto o tym pamiętać szczególnie gdy zamierzamy wysłać przesyłkę do krajów takich jak USA, Kanada, ale też do wielu  innych krajów poza Unią Europejską. Należ zawsze zweryfikować szczegółowe warunki jakie powinny spełniać palety przed wysyłką do danego kraju.

Palety z tworzyw sztucznych 

Ciekawą alternatywą dla drewnianych palet euro są palety plastikowe. Charakteryzują się one  o wiele niższą wagą, brakiem wymogów odnośnie wspomnianych wyżej certyfikatów. Stosowane są często do transportu leków, oraz wszelkiego rodzaju produktów spożywczych. Palety te majów również niższą wagę całkowitą tj. ważą od 5 do 20 kg, gdzie w przypadku palety drewnianej waga może sięgać do 25 kg. Łatwiej też zadbać o ich czystość. Nie magazynują one również zapachów, co ma szczególne znacznie dla magazynowania warzyw i owoców.

Palety tekturowe 

Ostanie z wymienionych palet wydają się przyszłością w kategorii palet. Są najlżejsze, ich waga to zaledwie  3 kg. Wpływa to znaczącą na oszczędność kosztów paliwa. Dodatkowo materiał z, którego są wykonane podlega recyklingowi. Oszczędzają też pracę ludzi na magazynach z racji swojej małej wagi.

Przeczytaj też: http://ortopedycznie.pl/co-zrobic-aby-broda-byla-piekna-i-gesta/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here