Patchwork na ceramicznych płytkach

Ceramiczne płytki są częstym dodatkiem do wielu pomieszczeń. Pozwalają na stworzenie unikatowej, estetycznej przestrzeni, w której każdy element może być identyczny z innymi lub być miniaturowym dziełem sztuki. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na płytki o jednolitej powierzchni, czy na patchwork. Sprawdźmy, jak można wykorzystać te ostatnie.

Czym dokładnie jest patchwork?

Patchwork oryginalnie jest metodą szycia, w której łączone są ze sobą różne kawałki materiału, pocięte na kwadraty. Mogą mieć różne kolory i wzory, a ich połączenie sprawia, że powstająca tkanina jest wielobarwna, wzorzysta i wesoła. Często pojawiają się tam dodatkowe zdobienia, takie jak ozdobne ściegi, naszywane guziki i kokardki albo aplikacje.

Patchwork w przypadku płytek gresowych

Płytki gresowe nie mogą być ze sobą zszyte ściegami, ale można je połączyć w większe powierzchnie za pomocą ozdobnych fug w odpowiednio dobranym kolorze. Nie ulega wątpliwości, że aby powstał patchwork, potrzebne będą jednak różne rodzaje płytek pełne ciekawych wzorów, kolorów i geometrycznych – lub nie – kształtów. Nie wszystkie klasyczne typy płytek się do tego nadają, a zazwyczaj nawet nie nadają się w ogóle. Dlatego też powstały specjalne płytki patchworkowe lub mozaikowe.

Patchwork w przypadku ceramiki oznacza zatem łączenie ze sobą w spójny, często duży lub pełen powtarzających się motywów wzór. Łączy się w nim kilka – kilkanaście rodzajów płytek ceramicznych, które ozdobione są różnymi wzorami i motywami. Razem sprawiają, że przestrzeń nabiera unikatowego charakteru. Po prostu nie ma dwóch identycznych patchworków!

Różne rodzaje płytek

Specjalnie przygotowane płytki patchwork mają już odpowiednią budowę, która ułatwia ich wzajemne łączenie. Zazwyczaj są kwadratowe, prostokątne lub sześciokątne (heksagonalne), co pomaga w stworzeniu bardzo ciekawych wzorów. Ozdobione są unikatowymi wzorami, takimi jak motywy roślinne i geometryczne. Często możemy spotkać na nich motywy w odcieniach niebieskiego i zielonego, szarości, bieli, grafitu i czerni, ale inne barwy także chętnie wykorzystywane są do urozmaicenia patchworku.

Wśród patchworkowych płytek można znaleźć także modele rustykalne, na przykład w kolorach szarych i beżowych. Są one specjalnie stylizowane, aby przypominały najbardziej tradycyjne rodzaje pokryć podłogowych. Dzięki temu idealnie wpisują się w charakter pomieszczeń vintage, industrialnych czy nawet loftowych, ale będą pasować także do pomieszczeń orientalnych.

Jak dobierać do siebie płytki?

Aby dobrze dopasować do siebie płytki patchworkowe, warto wybrać motyw lub kolor przewodni, który będzie się w nich powtarzał. W przypadku płytek o bogatym zdobnictwie, na przykład z wieloma motywami roślinnymi na każdym kafelku, najlepszym pomysłem będzie wybór głównego koloru – na przykład niebieskiego. W ten sposób zachowana zostanie spójność całego wystroju, a jednocześnie można będzie zestawić ze sobą wiele ciekawych płytek, tworząc unikatową kompozycję.

Warto także zwracać uwagę na fugi, które powinny być dobrze dopasowane do koloru płytki i wykonane tak, aby nie zaburzały całego patchworku. Często preferowane są w tym przypadku białe, kremowe lub szare fugi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here