Peptydy a ceramidy

Gładka skóra, pozbawiona niedoskonałości to marzenie wszystkich. Jednak z wiekiem zaczynają działać, między innymi procesy starzenia, które sprawiają, że robi się ona wiotka i pozbawiona blasku. Naturalny proces jest ciężko zahamować, jednak możemy skutecznie wspomóc naszą skórą w taki sposób, aby długo cieszyła się zdrowym wyglądem pozbawionym zmarszczek. Jak wpływ na wygląd skóry mają peptydy i ceramidy? Podpowiadamy.

Czym są ceramidy?

Ceramidy stanowią bardzo ważny składnik skóry. Są one lipidami, które wypełniają przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Dzięki temu tworzą warstwę hydrolipidową. To właśnie ceramidy chronią głębsze warstwy skóry przed utratą wody oraz stanowią barierę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ceramidy naturalnie występują w warstwie naskórka, tworząc tak zwany płaszcz lipidowy. Jeśli nasza skóra ma skłonności do przesuszenia, niedoskonałości, czy też podrażnień, to idealnym sposobem na poradzenie sobie z tym, są właśnie kosmetyki z ceramidami.

Jakie funkcje pełnią ceramidy?

Ceramidy posiadają szereg właściwości, które mają dobroczynny wpływ na naszą skórę. Charakteryzują się dużą ilością działań, wpływających na wrażliwą cerę. Przede wszystkim chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, na które narażony jest każdy z nas. Mowa tutaj między innymi o zmianie temperatur, klimatyzacji oraz promieniowaniu UV, które latem jest wyjątkowo mocno, a przed którym wiele z nas zapomina się chronić. Ceramidy pomagają w zadbaniu o prawidłowe nawilżenie skóry, co jest kluczowe dla suchych typów cer. Hamują nadmierne złuszczanie się naskórka oraz sprawiają, że warstwa rogowa staje się bardziej elastyczna, co ma wpływ na proces starzenia i wygląd naszej skóry, gdy jesteśmy już nieco starsi. Kosmetyki na bazie ceramidów są bardzo popularne i korzysta z nich coraz więcej osób. Szczególnie mocno poleca się je osobom, które walczą z atopowym zapaleniem skóry, trądzikiem bądź alergiami skórnymi.

Czym są i jakie funkcje pełnią peptydy?

Jeśli interesuje nas zagadnienie peptydy a ceramidy, to zdecydowanie warto zapoznać się z tym tematem. Peptydy to podstawowe elementy, które są odpowiedzialne za budulec każdego organizmu. Mówiąc prościej, przyjmują formę łańcuchów, które składają się z dwóch  lub większej ilości aminokwasów. Pełnią one w organizmie kilka funkcji, bez których jego prawidłowe funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Wiążą wodę i sprawiają, że skóra jest bardziej nawilżona. Biorą udział w regeneracji uszkodzonego naskórka, a także odnowie komórek. Stanowią podstawę różnych leków oraz kosmetyków. Najważniejsze jest to, że nie zostają  na zewnętrznej warstwie naskórka, tylko wnikają przez niego, przenikając do najgłębszych warstw skóry. Peptydy ze względu na swoje naturalne pochodzenie, pomagają w produkcji kolagenu oraz elastyny.

Różnice pomiędzy ceramidami, a peptydami

Jak widać, możemy zauważyć szereg podobieństw pomiędzy tymi dwoma składnikami. Ceramidy odpowiadają za tworzenie warstwy lipidowej naskórka, natomiast peptydy są promotorami przenikania i pomagają dostać się do głębszych warstw skóry. Jeśli zależy nam na odbudowie warstwy hydrolipidowej, to świetnym pomysłem jest krem z ceramidami do twarzy.

Warto mieć świadomość tego, że połączenia ceramidów i peptydów potrafi przynieść skórze wiele korzyści i ulgi. Zwłaszcza dla cery, która na co dzień zmaga się z niedoskonałościami, suchością oraz jest wrażliwa i podatna na czynniki zewnętrzne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here