Podstępna endometrioza

Endometrioza to podstępne schorzenie, które potrafi skutecznie i boleśnie utrudnić normalne funkcjonowanie. Kiedy tylko zauważysz pierwsze objawy lub masz podejrzenia natychmiast udaj się do lekarza i poproś o dodatkowe badania.

Różne objawy, skomplikowany proces

Kobiety cierpiące na endometriozę są zwykle bardzo niewdzięcznymi pacjentkami, ponieważ samej choroby nie można wyleczyć, zwykle po prostu walczy się z jej objawami. Jeżeli stwierdzono u kobiety endometrium leczenie może przebiegać różnorako, w zależności chociażby od wieku czy stopnia zaawansowania choroby. W pierwszym stopniu zmiany są niewielkie, w drugim pojawiają się już zrosty, podobnie jak w trzecim, gdzie znajdują się też ogniska endometriozy, natomiast w czwartym macica staje się nieruchoma, przyrośnięta w tyłozgięciu, a zrostów i ognisk jest bardzo dużo. Bardzo często endometrioza leczenie jej i diagnoza są trudne, ponieważ objawy, jakie występują łączone są z zupełnie innymi schorzeniami, a to znacznie utrudnia cały proces.

Znacznie utrudnia funkcjonowanie

Leczenie endometriozy może odbywać się farmakologicznie lub chirurgicznie, ale co należy podkreślić nie da się jej pozbyć w stu procentach, z pewnością będzie nawracała, a jej skutki mogą być dokuczliwe co najmniej do momentu menopauzy. Najczęściej, jeżeli u młodej kobiety, która nie w najbliższym czasie nie planuje ciąży stwierdzona zostanie endometrioza leczenie opiera się głównie na kuracji hormonalnej, aby zniwelować ból. Z kolei jeżeli kobieta chciałaby zajść w ciążę, to leczenie endometriozy będzie polegało w pierwszej kolejności na usunięciu zrostów, które utrudniają zajście w ciążę. Jeżeli skutkiem endometriozy jest powstanie torbieli to zazwyczaj się je usuwa operacyjnie. Tak, jak w przypadku innych chorób, im wcześniej zostanie wykryte endometrium leczenie będzie przebiegało łagodniej i na pewno będzie skuteczniejsze, daje szansę na spowolnienie jej rozwoju oraz lub jej zahamowanie. Ma to oczywiście bardzo duży wpływ na funkcjonowanie kobiety na co dzień. Endometrioza nie zdiagnozowana może doprowadzić do uszkadzania kolejnych narządów wewnętrznych, popularnymi dolegliwościami są wówczas też zaburzenia w pracy jelit lub ich niedrożność, a także niedrożność jajowodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here