Często zdarza się, że zapieczona śruba za żadne skarby nie chce się odkręcić tradycyjnymi metodami. Co zrobić w takim przypadku? Najprościej oczywiście spryskać jej gwint specjalnym preparatem smarującym, po odczekaniu kilku minut środek zacznie działać, a to ułatwi nam odkręcenie śrub. Rozwiązanie to jest najlepsze w przypadku, gdy do śruby mamy łatwy dostęp, a gwint jest choć częściowo odsłonięty.

W przypadku, gdy łeb śruby przylega ściśle do powierzchni konieczne jest szukanie innego rozwiązania. Czasem sprawdzi się delikatne opukanie śruby młotkiem, które może zapieczoną śrubę odrobinę poluźnić i ułatwić nam jej odkręcenie.

W ostateczności możemy skorzystać z klucza udarowego. Nakładamy go na łeb śruby lub nakrętkę i uderzamy młotkiem w ramię klucza. Powstały w ten sposób moment obrotowy powinien skutecznie ruszyć śrubę. Można także skorzystać z metody podgrzewania, o ile mocowanie nie znajduje się w pobliżu elementów grożących zapłonem lub wybuchem. Śrubę podgrzewamy do około 500 stopni Celsjusza, a po osiągnięciu tej temperatury gwałtownie schładzamy, najczęściej wodą. W efekcie takiego zabiegu zmieni się struktura zabezpieczenia, a połączenie będzie można łatwo poluzować.

http://www.starszeauta.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here