Praca idealna

By poszukiwanie pracy było skuteczne, warto zaplanować ten proces. Często zdarza się, że ludzie, którzy szukają zatrudnienia, nie potrafią dokładnie sprecyzować własnych oczekiwań co do nowej pracy. Najczęściej padają stwierdzenia, że chciałoby się pracować w prestiżowej firmie, gdzie panuje dobra atmosfera, dużo zarabiać, spędzać czas bezstresowo. Niestety zdobycie takiego angażu jest bardzo trudne, dlatego tak ważna jest znajomość rynku pracy i skupienie się na aktualnej bazie ofert pracodawców.

Pierwszym krokiem poszukiwania zatrudnienia powinno być zrewidowanie swojego CV. Warto zastanowić się, które z naszych doświadczeń mogą być przydatne w nowym miejscu pracy i na tym się skupić. Ogólnie rzecz ujmując, uporządkowane i aktualne CV jest bardzo ważne i stanowi o naszej dalszej karierze zawodowej. W dokumentach należy podkreślić te umiejętności, które mogą zainteresować pracodawcę. Jeżeli mamy wątpliwości, możemy skorzystać z porad dostępnych w internetowych serwisach dedykowanych pracy. Aplikując na ofertę pracodawcy trzeba także odpowiednio skonstruować list motywacyjny. Powinien być zrozumiały, jego zadaniem jest przekonanie potencjalnego szefa, że jest się najlepszym kandydatem na pracownika. W trakcie szukania pracy, przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze własne cele zawodowe. Czasem trzeba odrzucić ofertę, która nie spełnia naszych oczekiwań. O tym kogo szukają pracodawcy – możesz przeczytać w polecanym artykule serwisu „DlaStudenta”.

Wykorzystanie dostępnych możliwości

Osoby poszukujące pracy muszą uważnie monitorować nowe ogłoszenia w celu szybkiego reagowania na nie. Zawsze aktualne oferty pracy w Łodzi można znaleźć w serwisie aplikuj.pl i innych. Wiele z takich stron umożliwia rejestrację i stworzenie własnej wizytówki, w ramach której można zamieścić swoje CV i inne informacje o sobie. Rekruterzy często przeglądają bazy danych i przywiązują do dokumentów dużą wagę w procesie rekrutacji.  Warto poinformować znajomych o tym, że szuka się pracy. Często zdarza się, że tak zwany marketing szeptany jest o wiele bardziej skuteczny niż odpowiadanie na oferty pracodawców. Zdarza się także, dzięki kontaktom uzyskujemy informację o rekrutacji zanim zostanie upubliczniona.

Korzystna autoprezentacja

Jak wskazują fachowcy, przygotowanie się do pierwszego spotkania z przedstawicielami potencjalnego pracodawcy pomaga zmniejszyć stres. Pomocne z pewnością będzie wyszukanie informacji o firmie, analiza jej działań, kontakty z byłymi lub obecnymi pracownikami. Pozwoli to wzbogacić naszą wiedzę i wykorzystać ją w odpowiednim momencie, na przykład podczas spotkania z rekruterem.

O tym, jak dobrze zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy przeczytać w artykule „O co pytać kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej – 5 ważnych wskazówek”. Nawet jeśli wydaje nam się, że rozmowa zakończyła się niepowodzeniem, nie powinniśmy się załamywać, bowiem nie wszystko jest jeszcze przesądzone. Czasami warto raz jeszcze  skontaktować się z firmą, na której nam zależy.

Niepowodzenie lub brak reakcji na odpowiedź może podważyć wiarę kandydata w siebie, dlatego należy zawsze myśleć pozytywnie, wyciągać wnioski i, jeżeli trzeba, korzystać z porad innych osób. Znajdziemy je bez problemu w serwisach dedykowanych pracy. Trzeba pamiętać, że doświadczenie zdobyte podczas rozmów kwalifikacyjnych zaowocuje w przyszłości. W trakcie szukania pracy dobrze jest wykorzystać możliwości doskonalenia się. Warto pamiętać o urzędach pracy, które oferują bezpłatne kursy i szkolenia. Często pracodawcy oferują odbycie u nich stażu. Nawet jeśli nie jest on dobrze płatny i nie zaowocuje podpisaniem umowy o pracę, pozwoli na naukę i zdobycie kwalifikacji. Każde nowe doświadczenie z pewnością przybliży nas do osiągnięcia sukcesu w postaci satysfakcjonującej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here