Czym są probiotyki i czym różnią się od prebiotyków? Czym są synbiotyki? Dlaczego warto dbać o dietę bogatą w probiotyki i prebiotyki i jak powinna wyglądać dieta na zdrowe jelita? Kiedy warto suplementować probiotyki i synbiotyki? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Czym są probiotyki?
Probiotyki to inaczej bakterie probiotyczne – dobroczynne mikroorganizmy zasiedlające nasze jelita. W ludzkich jelitach znajduje się około 2 kg drobnoustrojów. Nie wszystkie mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, dlatego ważna jest równowaga, a nawet przewaga bakterii probiotycznych, które wspomagają procesy trawienia i mają dobry wpływ na ogólną kondycję organizmu, układ odpornościowy oraz nasze samopoczucie. Dzięki temu, że w jelitach zachowana jest równowaga pomiędzy bakteriami probiotycznymi a patogenami, cieszymy się lepszym zdrowiem i mamy dobre samopoczucie.
Naturalne źródła probiotyków to przetwory mleczne poddane procesowi fermentacji (kefir, jogurt, maślanka, zsiadłe mleko), a także kiszone warzywa (m.in. kapusta, ogórki, buraki) oraz zakwas chlebowy i buraczany. Probiotyki mają też formę suplementów diety.
Co to są prebiotyki?
Prebiotyki to substancje, które pełnią funkcję pożywienia dla bakterii probiotycznych w układzie pokarmowym. Są to przede wszystkim węglowodany złożone – polisacharydy i olisacharydy. Ich źródłem w pożywieniu są: miód, soja, pszenica, warzywa (ziemniaki, cykoria, pomidory, cebula, czosnek) i owoce zawierające inulinę np. banany, oraz ziarna zbóż.
Prebiotyki nie są trawione w układzie pokarmowym w całości i stanowią doskonałą pożywkę dla dobroczynnych bakterii – to dzięki nim probiotyki mogą prowadzić w jelitach swoją korzystną dla naszego zdrowia pracę.
Czym różnią się probiotyki od synbiotyków?
Jak zostało wspomniane, probiotyk to suplement diety zawierający żywe szczepy bakterii probiotycznych, głównie bakterii mlekowych. Prebiotyki to substancja, którą się odżywiają. Z kolei synbiotyk to ich połączenie.
Zatem synbiotyk zawiera zarówno bakterie probiotyczne, jak i wyselekcjonowane substancje prebiotyczne, stanowiące dla nich pożywkę. Dzięki takiemu połączeniu synbiotyk zapewnia bakteriom lepsze warunki do kolonizacji jelit – gwarantuje im odpowiednią ilość pożywienia na czas zasiedlania układu pokarmowego.
Kiedy warto suplementować probiotyk, a kiedy synbiotyk?
Suplementacja probiotyków jest wskazana, gdy dobroczynna flora bakteryjna jelit została z jakiegoś powodu osłabiona. Dzieje się tak na przykład po antybiotykoterapii, po biegunce i w wyniku niewłaściwej diety ubogiej w witaminy i mikroelementy. Probiotyk pomoże wówczas uzupełnić florę bakteryjną i przywrócić jej równowagę.
Pamiętajmy jednak, by po zakończeniu suplementowania probiotyków oraz prebiotyków jak najszybciej powrócić do zdrowej, zbilansowanej diety, czyli naturalnych źródeł dobroczynnych bakterii i substancji je odżywiających.