Ogrodnictwo kojarzy się być może głównie z pielęgnowaniem roślin, które rosną w najbardziej naturalnych warunkach, czyli w gruncie wyznaczonego miejsca hodowania roślin czy też przydomowego ogrodu. Jednocześnie jednak trudno też wyobrazić sobie tę dziedzinę działalności człowieka bez doniczek.
To w tych tymczasowych osłonkach mogą rozwijać się zaszczepki, tu dokonuje się hodowanie delikatnych, młodych okazów, tu wreszcie trafiają rośliny, które mają zmienić miejsce swojego pobytu, być może na zawsze. Doniczki mogą być niepozornymi akcesoriami, ale bardzo wiele od nich zależy – i dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę uwagi każdej wybieranej doniczce.
Producent doniczek – co może zaoferować?
Sama różnorodność świata roślin sugeruje, że doniczki powinny być produkowane w różnych kształtach i rozmiarach – żeby jak najlepiej odpowiadać wymaganiom konkretnych okazów. Oczywiście chodzi tu głównie ok kształt bryły korzeniowej, bo to ona staje się lokatorem doniczki na pewien określony czas. Pojemność doniczki, kierunki, w jakich mogą rozwijać się korzenie, to kluczowe aspekty z perspektywy samej rośliny. Z punktu widzenia hodowcy, do głosu dochodzi czasem także kwestia estetyczna. To, czy doniczka ma okrągłe, czy kwadratowe dno albo jak wysokie ma ścianki, to często także pytania o względy związane wyłącznie z prezencją.
Aby dobrze wybrać trzeba wiedzieć, jak znaleźć dobrego producenta doniczek, a aby go znaleźć trzeba wiedzieć czym taki producent się charakteryzuje. Dobry producent doniczek to taki, który stara się dawać swoim klientom jak największy wybór: by cały asortyment pozwolił na wybranie takiej doniczki, która zaspokoi wszystkie potrzeby rośliny, a zarazem będzie też odpowiednio się prezentować.
Co więc można odkryć, przeglądając oferty poszczególnych producentów? Doniczki występują w bardzo wielu kształtach i rozmiarach, zabiegają też o uwagę konsumentów tym, że są wykonane z różnego rodzaju materiałów: od tradycyjnych, jak ceramika czy drewno, przez nowocześniejsze i najbardziej popularne tworzywa sztuczna, po innowacyjne, ekologiczne rozwiązania, jakimi są osłonki z materiałów ulegających biodegradacji. Ostatnia kategoria odnosi się do sytuacji, w których doniczka jest tymczasowym miejscem przechowywania rośliny – do czasu, gdy ta zostanie posadzona w innym, docelowym ogrodzie. Jednak każdy, kto w swoim ogrodzie zajmuje się szczepieniem nowych okazów i hodowaniem ich, wie doskonale że zapas doniczek to absolutna konieczność i niezastąpiona pomoc.
Wszystko, na co trzeba zwracać uwagę, to:
- kształty i wymiary doniczek
- tworzywo, z jakiego są tworzone.
Decyzje trzeba oczywiście opierać na potrzebach konkretnej roślinki.