Rozmowa kwalifikacyjna - jak do niej podejść

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest kolejnym krokiem procesu rekrutacji i jest odpowiedzią pracodawcy na wysłane wcześniej przez kandydata Curriculum Vitae oraz list motywacyjny. Otrzymanie zaproszenia pozytywnie rokuje na zdobycie pracy, jednak nie upoważnia do spoczęcia na laurach. Jej powodzenie zależy bowiem od tego, jak dobrze się do niej przygotujesz i jak się będziesz zachowywać. Musisz wiedzieć, jak przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszym kandydatem na pracownika i to Ciebie właśnie powinien zatrudnić.

Jeżeli zostałeś zaproszony/zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy że Twoje dokumenty aplikacyjne były bardzo dobre. Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwań pracy, to dobrze jest zadbać o dobrą jakość podań o pracę, by zwiększyć swoje szanse na zaproszenie do dalszego etapu procesu rekrutacji. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest pokazanie, że twoje umiejętności, wiedza i doświadczenie idealnie pasują do wymagań danego stanowiska. Podczas tego spotkania należy wykazać się znajomością stanowiska pracy, na jakie się aplikuje i wiedzą na temat firmy i branży, w której działa.

Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

W ramach przygotowań do rozmowy bardzo ważne jest przeprowadzenie rozpoznania firmy, która zaprosiła Cię na tzw. „wywiad”. Konieczne jest zebranie jak największej ilości informacji o przedsiębiorstwie, jego strukturze, opinii na rynku pracy czy obyczajach w nim panujących (zwłaszcza, jeśli to zagraniczna korporacja). Jeżeli się uda, warto dowiedzieć się czegoś także o osobie, która będzie z Tobą rozmawiać. Przydatne informacje można uzyskać na różne sposoby. Duże korporacje posiadają swoje strony internetowe oraz profile w mediach społecznościowych. To właśnie dzięki komentarzom na tych ostatnich wiele osób decyduje się na aplikowanie właśnie do tej firmy. Dobrze jest rozpytać wśród znajomych, choć trzeba mieć na uwadze, że ich opinie mogą nie być subiektywne. Z pewnością pomocne okażą się artykuły w prasie, wszelkiego rodzaju rankingi i podsumowania.

Najpopularniejsze pytania

Kolejną istotną rzeczą, którą należy zrobić w ramach przygotowań jest przeprowadzenie introspekcji i przygotowanie odpowiedzi na pytania, które mogą zostać zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niektóre pytania mogą być czysto praktyczne: „Czy jesteś gotowy do podróży służbowych?”, inne mogą mieć na celu ocenę motywacji, identyfikację zainteresowań, sprawdzenie kompetencji zawodowych, wiedzy o branży oraz sprawdzenie umiejętności szybkiego znalezienia właściwych rozwiązań. Szerzej na temat, jakie pytania mogą paść podczas rozmowy możesz przeczytać na tej stronie. Trzeba przyznać, że wielką rolę odgrywa tutaj praktyka. Zobaczysz, że im więcej odbędziesz rozmów, tym większe będzie Twoje doświadczenie i mniejszy stres. Podczas rozmowy trzeba ciągle odpowiednio zestawiać doświadczenie zawodowe i wykształcenie z rzeczywistymi obowiązkami na stanowisku, o które się ubiega. Pamiętaj, że ocenie zostaną poddane nie tylko Twoje kompetencje, ale także zachowanie, zwłaszcza jeśli ubiegasz się o stanowisko związane na przykład z obsługą klienta.

Dress code ma znaczenie

Przed rozmową zastanów się, jak się ubrać. Wygląd i sposób zachowania są bardzo ważne i wpływają istotnie na pierwsze wrażenie. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną w instytucji finansowej, wybierz konserwatywny strój biznesowy. Jeżeli wybierzesz się na rozmowę z przedstawicielem na przykład firmy projektowej lub graficznej, możesz sobie pozwolić na ubranie się w bardziej swobodnym stylu, jednak pod warunkiem, że masz pewność, że firma taki styl akceptuje. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną warto wypocząć. Ziewanie jest niedopuszczalne. Ponadto brak snu jest przyczyną spadku koncentracji, na co nie powinieneś sobie pozwolić. Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo ważnym elementem procesu rekrutacji, ponieważ najczęściej to ona decyduje o podpisaniu umowy o pracę. Pamiętaj jednak, żeby nie poddawać się po pierwszych niepowodzeniach.  Wyciągnij z nich wnioski. Wtedy bogatszy o wiedzę oraz kolejne doświadczenia z pewnością zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here