sen

Sen potrzebny jest naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki odpowiedniej dawce snu regeneruje się nasze ciało i umysł. Sen jest podstawą jakiegokolwiek funkcjonowania. Eksploatowany organizm nie jest w stanie działać bez odpowiedniej dawki odpoczynku. Nic nie jest w stanie zastąpić snu – dieta czy nawet kofeina. Jeżeli śpimy za krótko i za późno kładziemy się do łóżka to jeden z wielu błędów, jakie skutkują pojawieniem się  bezsenności. Sen to zdrowie. Powiedzenie to idealnie wpasowuje się we właściwości snu. Sen zaspokaja nie tylko regenerację fizyczną, ale i psychiczną. Dlatego warto dowiedzieć się jak ważny jest w naszym życiu..

Zagrożenia braku snu

Podczas snu obniża się temperatura ciała, spada ciśnienie krwi i tętno. Zmniejsza się również napięcie mięśniowe i aktywność mózgu. Nasze ciało i umysł odpoczywają. Badani wskazują, że niedostateczna ilość snu każdej doby zwiększa ryzyko zachorowalności na choroby serca. Jego długotrwały brak potrafi nieodwracalnie uszkodzić komórki mózgowe. Lekarze zalecają, aby każdej doby sen wynosił co najmniej 7 godzin. Badania w zakresie długości zdrowego snu są jednak zróżnicowane. Obecnie mówi się, że odpowiednia ilość godzin dla dorosłej, zdrowej osoby waha się między 7 a 8 godzin snu na dobę.

Brak snu ma wpływ na pojawienie się kołatania serca, zawrotów głowy, a nawet nudności. Oczywiście skutki niewysypiania się zwiększają się wraz z wiekiem, ponieważ organizm nie jest już na tyle silny i nie regeneruje się tak szybko.

zdrowy sen a bezsenność - co zrobić

Zmęczenie przełoży się także na spadek energii, dlatego organizm będzie odczuwał zmęczenie. Będziemy także zauważać trudności z koncentracją czy problemy z pamięcią. Praca stanie się mało wydajna. Brak snu spowalnia metabolizm, rozregulowuje gospodarkę hormonalną, która jest odpowiedzialna za apetyt oraz naszą masę ciała. Niewyspany organizm będzie domagał się energii. Zaczniemy więc podjadać zwłaszcza słodkości, które posiadają wiele energii, ale także i wiele cukru, który zacznie niepotrzebnie odkładać się w naszym organizmie.

Sen kluczem do dobrego samopoczucia

Warto sobie przypomnieć, że po wyspanej nocy jesteśmy radośni, uśmiechnięci i mamy optymistyczne podejście do życia. Rozwiązujemy też problemy o wiele szybciej i nie stresujemy się bardzo. Odpowiedzialne są za to hormony. Aby mówić o prawidłowej gospodarce hormonalnej, każdej nocy powinna być dostarczana odpowiednia dawka snu. To za sprawą melatoniny wysypiamy się i regenerujemy ciało oraz umysł. Na dobre samopoczucie nie ma nic lepszego niż właściwa dawka jakościowego snu. Odpowiednia ilość wypoczynku ma również znaczący wpływ na to, jak wyglądamy. Właściwie nadrzędny. Dzięki dobrze przespanej nocy cera nabiera zdrowego blasku. Nie pojawiają nam się także tzw. „wory” pod oczami, które są oznaką zmęczenia. A to właśnie dzięki skórze wokół oczu wyglądamy na młodszych i bardziej sympatycznych.

Problemy ze snem

Bezsenność może mieć przejściowy charakter, ponieważ może być związana na przykładem ze stresem. Ten nie zagraża naszemu zdrowiu, ale warto w tym momencie dokładnie przyjrzeć się źródłom problemu. O przewlekłej bezsenności mówi się, gdy utrzymuje się ona ponad 2 tygodnie. Warto wtedy wybrać się na wizytę u lekarza, ponieważ bezsenność może być przyczyną poważnej choroby, m.in. cukrzycy. Bezsenność jest jednym z zaburzeń, które można leczyć farmakologicznie. Wsparciem leczenia bezsenności są zioła. W tym wypadku na szczególną uwagę zasługuję: kozłek lekarski, melisa lekarska oraz chmiel. Szczególnie polecana jest także wiśnia pospolita. Jeżeli zmagamy się z bezsennością warto włączyć do diety suplementy takie jak: magnezu, wapnia oraz witaminy B6.

Porady dla nieśpiących

Osoby, które rzeczywiście widzą problem ze snem, powinny jak najszybciej przyjrzeć się swojemu codziennemu funkcjonowaniu i wyeliminować powody bezsenności. Zdrowa i zróżnicowana dieta jest podstawą. Nie można zapominać o ruchu, codziennej dawce aktywności fizycznej, ale też o zapewnieniu odpowiednich warunkach do snu. Każdy z nas ma indywidulane preferencje odnośnie miejsca spania, ale ważne jest, aby nie zasypiać z zaświeconym światłem czy podczas hałasu. Każdy bodziec, pomimo spania, jest odbierany przez nasz mózg i może mieć wpływ na jakość snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here