Magnez to pierwiastek, bez którego nie da się żyć. Znajduje się on również w innych związkach, jak chociażby w siedmiowodnym siarczanie magnezu. Substancja ta wykazuje szerokie zastosowanie.

Magnez jako pierwiastek życia

Ze względu na to, że magnez uczestniczy we wszystkich czynnościach życiowych, zyskał miano pierwiastka życia. Naukowcy twierdzą, że zajmuje trzecie miejsce, po powietrzu i wodzie, pod względem zapotrzebowania przez organizm. Magnez można przyswajać przez pokarm, suplementy diety lub kąpiele, na przykład w siarczanie magnezu.

Pierwiastek w związkach

Magnez to pierwiastek, który trzeba zażywać nie w formie czystego pierwiastka magnezu, ale związku magnezu. Chodzi przede wszystkim o sole składające się z jakiegoś kwasu i magnezu. Wylicza się sole organiczne, które wchłaniają się najlepiej, niektóre nawet w 80-90%. Także sole nieorganiczne, których wchłanianie w najgorszych przypadkach wynosi nawet 4%. Do soli organicznych należą między innymi: cytrynian magnezu – kwas cytrynowy i magnez, mleczan magnezu – kwas mlekowy i magnez, siarczan magnezu – siedmiowodny kwas siarkowy i magnez. Do soli nieorganicznych należą między innymi: tlenek magnezu, węglan magnezu, chlorek magnezu. Ponadto występują chelaty, czyli związki tworzone w procesie chelatacji – należy do nich na przykład chelat magnezu – wykazują one lepszą przyswajalność niż sole nieorganiczne, ale gorszą niż sole organiczne.

Sól słona a sól gorzka

Sól wykazuje słony smak, ale jak się okazuje nie każda. Sól, którą używamy w kuchni, to chlorek sodu – kwas chlorowy i pierwiastek sody – ona rzeczywiście pozostaje słona. Do łask powraca jednak inna sól, siedmiowodny siarczan magnezu – siedmiowodny kwas siarkowy i pierwiastek magnezu – jej smak pozostaje już gorzki. Soli epsom, bo tak brzmi jej nazwa potoczna, używano dawniej, z czasem zaprzestano, a teraz znów przypomniano sobie o jej fantastycznych właściwościach.

Sól epsom, czyli siedmiowodny siarczan magnezu

MgSO47H2O – ten skomplikowany wzór sumaryczny oznacza substancję nazywaną siedmiowodnym siarczanem magnezu lub po prostu solą epsom. Sól epsom to związek, który składa się z siedmiowodnego kwasu siarkowego oraz pierwiastka magnezu. Ze względu na swój gorzki smak, w przeciwieństwie do tradycyjnej soli, sól epsom nie tyle znajduje zastosowanie w kuchni, ile w lecznictwie. Działa fantastycznie na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz na urodę.

Zastosowanie soli epsom

Sól epsom stosuje się jako środek przeczyszczający, a także jako środek łagodzący na oparzenia słoneczne oraz ukąszenia komarów i innych owadów. Ponadto odgrywa funkcję peelingu dla skóry ciała i twarzy oraz maseczki dla włosów. Najbardziej słynie jednak z tego, że uzupełnia magnez w organizmie. W przeciwieństwie do innych substancji zawierających magnez, nie stosuje się jej jako suplementu diety, ale jako roztwór, w którym się moczymy i wchłaniamy ten pierwiastek przez skórę. Wystarczy dodać garść soli epsom do wanny lub do miski. Po pierwsze pozwoli nam to uzupełniać magnez, a po drugie nas odpręży. Miłej kąpieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here