Jest jednym z tych miejsc, które przyciągają i miłośników przyrody, i tych, dla których najważniejsze są piękne widoki. Rezerwat Skała Kmity to jedno z tych miejsc, którymi Jura Krakowsko-Częstochowska może oczarować każdego. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Dla kogo Skała Kmity może się okazać wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki?
Skała Kmity to jeden z najciekawszych rezerwatów krajobrazowych, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. Bliskość przełomu Rudawy sprawia, że na brak pięknych widoków z pewnością nie można tu narzekać. Położony pomiędzy Zabierzowem a Szczyglicami rezerwat zajmuje ponad 19 ha powierzchni. Od 1959 roku służy ochronie przyrody i jurajskiego krajobrazu, którym tak zachwycają się odwiedzający okolice Krakowa turyści. Jakie atrakcje można spotkać w czasie wycieczki po tym miejscu?
Błędem jest zakładanie, że rezerwat Skała Kmity to tylko piękne widoki oraz skała, która jest głównym magnesem przyciągającym turystów. W czasie wędrówki po terenie tego rezerwatu można zobaczyć wiele ciekawych gatunków roślin, w tym ciekawe turzyce oraz interesujące przykładu rośliny naskalne. Kuszą też wspaniałe lasy dębowe, wśród których turyści mogą spacerować do woli. To miejsce może jednocześnie oczarować miłośników legend, dla których odwiedzenie rezerwatu jest szansą na zapoznanie się z historią rycerza Kmity – nieszczęśliwie zakochanym człowieku, który w XVI wieku miał rzucić się z tutejszej skały. Dlaczego? Zgubiła go miłość do pięknej Olimpii, córki zamożnego pana z Balic.

www.czarodziejskieliny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here