Chociaż smartwatche określane są nierzadko “nowoczesnymi zegarkami”, to nie mają zbyt wiele z nimi wspólnego. Podobieństwa są – pokazują godzinę, a poza tym nosi się je na nadgarstku, ale różnic jest więcej, bo smartwatch działa trochę jak inteligentny mikrokomputer. Planujemy kupić? Sprawdźmy, jakie parametry są najistotniejsze.
Można korzystać ze smartwatcha jak z tradycyjnego zegarka, by dowiedzieć się, jaka jest godzina, ale i tak częściej będziemy po niego sięgać, aby zobaczyć powiadomienia ze smartfona (np. o smsach i mailach), monitorować swoją aktywność czy odtwarzać muzykę. Nie zastąpi smartfona, ale jest jego zmniejszoną wersją, którą można zabrać wszędzie.
Jak to działa?
Pamiętajmy, że sam smartwatch jest niewiele wart, bo możliwości uzyskuje, gdy połączymy go ze smartfonem. Podstawą jest, aby dobrać model kompatybilny z telefonem, czyli musi się z nim poprawnie komunikować. Urządzenia łączą się ze sobą za pośrednictwem technologii Bluetooth. Generalnie nie ma z tym problemów, bo jedyne, co istotne to system operacyjny, na jakim działa smartfon – Android (Android Wear) lub iOS (Watch OS). Ten pierwszy mają zaimplementowany praktycznie wszystkie modele dostępne na rynku, ten drugi spotykany jest tylko w iPhonach marki Apple. Dla porządku warto też wspomnieć o Tizen, który spotykany jest w smartwatchach firmy Samsung.
Wyświetlacz – jeden z ważniejszych parametrów
Szukając solidnego, komfortowego smartwatcha, zwracajmy w pierwszej kolejności uwagę na jego wyświetlacz. Najbardziej uniwersalne są modele z IPS i OLED/AMOLED. Przypominają te stosowane w smartfonach, są oczywiście wielokolorowe. Świetnie wypadają poza tym wyświetlacze Super Amoled, bo cechują się doskonałą czernią i szerokimi kątami widzenia. A jaki kształt wyświetlacza? Mamy tu podział na dwa rodzaje: okrągłe (wyglądają jak klasyczne zegarki) oraz prostokątne (taki kształt sprawia, że przestrzeń wyświetlacza jest lepiej wykorzystana).
Bateria – tak samo ważna, jak w smartfonie
Nie tylko w smartfonie bateria to kluczowy element. W końcu to od niej zależy, przez jak długi czas nasz sprzęt będzie aktywny. Ciężko jednak o odpowiedź, jaka pojemność będzie optymalna, bo wiele czynników odgrywa tutaj rolę (typ, rozdzielczość ekranu, aktywne funkcje itd.). Najlepiej więc kierować się prostą zasadą: im większy akumulator, tym lepiej. Niemniej, nawet jak zainwestujemy w solidne urządzenie, to i tam smartwatcha będziemy musieli ładować dość często – codziennie, bądź co drugi dzień.
Dodatkowe funkcje, na jakie warto zwrócić uwagę
Rodzaj wyświetlacza i akumulator – to najważniejsze, co musimy ocenić przed zakupem smartwatcha. Nie zapominajmy jednak, że liczą się też ciekawe funkcje, niektóre z nich znajdziemy w każdym urządzeniu, inne tylko w niektórych. Zwracajmy uwagę, czy są podstawowe funkcje, czyli wyświetlanie powiadomień o wiadomościach SMS/MMS, mailach i połączeniach przychodzących, komunikatów z portali społecznościowych i innych dodatkach jak prognoza pogody itd.
Oczywiście, smartwatch to nie tylko godzina i data, ale również nowoczesny zegarek zaprojektowany dla osób aktywnych, a więc liczący kroki, mierzący dystans czy monitorujący spalanie kalorii. Czasem też mierzy puls, a nawet czuwa nad snem. Ciekawe są też smartwatche na kartę SIM, czyli samowystarczalne z własnym numerem, więc można zarówno odbierać, jak i wykonywać połączenia poprzez gadżet. Rzadko się zdarza, ale są też smartwatche z aparatem. Robienie zdjęć z nadgarstka to oryginalna możliwość, choć ktoś może nas potraktować jak szpiegów bądź tajnych agentów.
Wybierając więc ten inteligentny zegarek, warto zwrócić uwagę nie tylko na wyświetlacz i pojemność baterii, ale też dodatkowe funkcje, które mogą być bardzo przydatne.