Coraz więcej osób skarży się na bóle stawów. Przypadłość ta dotyczy nie tylko osób starszych, bowiem coraz więcej osób młodych zasięga porady lekarza z tego powodu. Przyczyny mogą być różne. Najczęściej są to stany zapalne, które występują w chorobach reumatycznych, infekcjach wirusowych czy innych jednostkach chorobowych. Wtedy niejednokrotnie bólowi może towarzyszyć obrzęk i zaczerwienienie. Stany niezapalne są domeną osób młodych, ciężko pracujących fizycznie, bądź uprawiających zbyt intensywnie sport, nie poprzedzając aktywności odpowiednią rozgrzewką. Wtedy osoby te skarżą się na miejscowy ból stawu, któremu zazwyczaj nie towarzyszy obrzęk.

Ból stawów kolanowych często może wynikać z takiego właśnie przeciążenia na skutek nadmiernej aktywności fizycznej. Co więcej może on być oznaką nie tylko przetrenowania stawu, a poważnego urazu. Jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach, a stosowanie okładów z lodu i leków przeciwbólowych nie przynosi efektów nie należy zwlekać. Staw kolanowy jest stawem o skomplikowanej budowie. Nie należy zatem bólu bagatelizować i najlepiej jest jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Jednak wiele osób nie mających za sportem nic do czynienia także miewa problemy z bólem stawów kolanowych. Tutaj przyczyn może być wiele. Bardzo często jest to związane z występującą w populacji nadwagą- wtedy stawy kolanowe są nieustannie nadmiernie obciążone. Ból może też wynikać z istniejących infekcji wirusowych (wtedy dotyczy jednak nie tylko jednego stawu, a najczęściej całego organizmu).
Zaś najbardziej kłopotliwą dolegliwością są bóle stawów spowodowane chorobami autoimmunologicznymi. Leczenie takich chorób jest problematyczne, bowiem organizm atakuje i niszczy własne tkanki, wywołując nieustanne stany zapalne.
Ból stawów, w tym także kolanowych może także występować przy zaawansowanym stadium boreliozy, obok objawów neurologicznych.

Ze względu na siedzący bądź nadmiernie intensywny tryb życia bóle stawów kolanowych są bolączką coraz większej liczby osób. Bez względu na przyczynę nie warto dłużej cierpieć i zwrócić się do lekarza.

https://dzienreumatyzmu.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKosz wędkarski
Następny artykułWłaściwości czystka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here