Szacowanie wartości brylantów - poradnik dla początkujących

Znakomita większość osób na świecie przynajmniej raz podziwiała przez szybę u jubilera pięknie mieniące się kamienie – brylanty. Zniewalające piękno brylantów jest jednak często przyćmione ich ceną, która dla laika może wydawać się jak z kosmosu. Maleńki kamień potrafi kosztować dużo więcej, niż piękny, wielki okaz. Gdzie tu logika?

Okazuje się, że ocena wartości kamieni w pierścionkach to całkiem skomplikowana sprawa. Najlepsze certyfikaty diamentów wydawane są przez GIA, czyli GEMOLOGICAL INSTITUTE OF AMERICA. Są to dokumenty wiarygodne, zapewniają gwarancję i zabezpieczenie. Bazują one na tak zwanych czterech „c”:

Pierwsze c – szlif, czyli „cut”

Brylant to specyficznie oszlifowany diament. Ten specyficzny szlif poddawany jest ocenie jakościowej, według precyzji wykonania. Najlepsze oceny otrzymują brylanty oszlifowane z nieprawdopodobną precyzją i dokładnością wykonania. Te kamienie warte są najwięcej.

Drugie c – barwa, czyli „color”

Skala obejmuje parametry od D (bezbarwny) do Z. GIA porównuje oceniane kamienie do specjalnego wzornika barwy kamieni. Kluczowe jest tutaj oświetlenie, które również jest kontrolowane przez specjalistów. Najbardziej wartościowe są kamienie bez barwy, czyli najczystsze i najbardziej perfekcyjne strukturalnie – są zwyczajnie najrzadsze.

Trzecie c – czystość czyli „clarity”

Diamenty jako naturalnie powstające materiały mają swoje skazy i znamiona. Wewnętrzne (nazywane inkluzjami) oraz zewnętrzne (nazywane skazami). Istnieje siedem kategorii czystości diamentów. Wartość kamienia zależy od tego, czy są widoczne gołym okiem, pod lupą, czy właściwie niedostrzegalne nawet w powiększeniu.

Czwarte c – wielkość, czyli „carat”

Wielkość diamentów jest mierzona w tak zwanych karatach, metrycznych. Jeden karat to 0,2 grama.

Pierścionek z brylantem pierścionkowi nie równy. Nie należy dać się zwieść wielkości kamienia i jego niskiej cenie – przeważnie to nie jest okazja! Diament to nie tylko ozdoba, ale również inwestycja. Przed zakupem warto więc skonsultować się ze specjalistą, który doradzi i sprzeda najlepsze kamienie, o najwyższej wartości, w dobrej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here