Trzustka

Trzustka to nieparzysty narząd w organizmie człowieka, który leży w nadbrzuszu, w górnej części jamy brzusznej, zewnątrzotrzewnowo, za żołądkiem. Składa się z głowy – która ma kontakt z dwunastnicą, trzonu i ogona, który sięga aż do wnęki śledziony. Jest to bardzo ważny narząd w naszym organizmie i posiada on wiele funkcji, ogólnie dzielą się one na wewnątrzwydzielniczą i zewnątrzwydzielniczą.

Funkcja zewnątrzwydzielnicza trzustki polega na wydzielaniu enzymów trawiennych niezbędnych do procesów trawienia jedzenia w naszym organizmie. Ich brak lub zaburzone wydzielanie może prowadzić do zaburzeń trawienia. Trzustka wydziela enzymy takie jak lipaza, która trawi tłuszcze oraz amylaza, która jest odpowiedzialna za trawienie cukrów, a także trypsynę czy chymotrypsynę, które trawią białka.

Funkcja wewnątrzwydzielnicza polega na regulacji metabolizmu organizmu poprzez wydzielanie hormonów. Trzustka składa się z wysp Langerhansa, których komórki wydzielają hormony jak insulina i glukagon, które działają względem siebie antagonistycznie, czyli wzajemnie znoszą swoje działania. Odpowiadają one za regulację poziomu cukru – glukozy – we krwi. Trzustka wydziela także polipeptyd trzustkowy i somatostatynę.

Enzymy trawienne, które są wydzielane przez trzustkę, są wydzielane w postaci nieaktywnych proenzymów, dzięki czemu nie uszkadzają one narządu. Przedwczesna aktywacja tych proenzymów, zwłaszcza trawiących białka, może prowadzić do ostrych stanów i uszkodzenia trzustki.

Jakie choroby trzustki wyróżniamy?
– ostre zapalenie trzustki
– przewlekłe zapalenie trzustki
I czynnikami predysponującymi są alkohol, palenie i choroby dróg żółciowych. Mogą zdarzyć się także u młodych. Czy trzustka boli? Tak, trzustka powoduje ostry ból, który promieniuje do pleców. Często połączony jest on z nudnościami, wymiotami i gorączką.
– torbiele trzustki
Torbiele powodują głównie pobolewanie i dyskomfort w brzuchu, nudności, osłabienie i brak apetytu. Dodatkowo może wystąpić ból ostry, promieniujący do pleców.

www.intelektualnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here