W czym pomoże Ci aerator w Twoim ogrodzie?

0
1513

Dbanie o trawę to kluczowa sprawa dla wielu ogrodników. Bez niej nie ma mowy o estetycznym ogrodzie. Ważne jest, aby była równa i nie porastała chwastami. Coraz więcej osób korzysta w tym celu z aeratora. Czym konkretnie on jest i do czego służy?

Do czego służy urządzenie?

Aerator służy do spulchniania i napowietrzenia gleby za pomocą specjalnie zakończonych rurek i zębów. Dzięki temu trawa lepiej krzewi się, a ponadto lepiej wzrasta. Najczęściej stosowany jest tuż po zimie. Można jednak stosować go też w ciągu całego roku, aby utrwalać efekt. Aeracja może przypominać wertykulację, ale jest od niej zdecydowanie delikatniejsza. Darń nie polega na nacinaniu, ale na nakłuwaniu. Większa jest tutaj penetracja gleby.

Jak działa urządzenie? Zęby i rurki osadzone są w obracającym się wale. Dzięki nim możemy tworzyć specjalnie otwory o średnicy około 15 milimetrów i głębokości 10 centymetrów. Dzięki aeracji do otworów dostaje się powietrze. Powoduje ono, że elastyczność trawnika wzrasta, a źdźbła pobudzane są do wzrastania.

Inne zalety aeracji

Aerator nie tylko powoduje wzrost napowietrzenia, ale dzięki niemu łatwiej do gleby trafiają nawóz i woda. Dzięki temu jeszcze lepiej o odpowiednie krzewienie się. Trawa nabiera przez to możliwości regeneracyjnych. W przypadku, gdy zostanie przydeptana lub uszkodzona to szybciej ma szasnę odrosnąć. Aeracja przyczynia się do pozbywania się mchu i chwastów. Nie trzeba stosować wtedy tak wiele środków chemicznych o działaniu chwastobójczym. W dodatku w żadnym stopniu nie uszkodzi to samej trawy. Warto pamiętać, żeby wykonywać aerację co najmniej dwa razy do roku – wiosną i późnym latem. Pierwsza aeracja dla odświeżenia trawy po okresie zimowym, a druga, aby przygotować ją na zimniejsze miesiące. Przy okazji pamiętać należy, żeby przeprowadzać je dopiero drugiego roku od zasiania trawy.

Jakie rodzaje aeratorów mamy do wyboru?

Do wyboru mamy całe mnóstwo różnego rodzaju urządzeń. Stosunkowo popularny jest aerator ręczny, ale lepiej stosować go w przypadku, gdy nasz trawnik ma stosunkowo małą powierzchnię. W przeciwnym razie lepiej postarać się przykładowo o aerator elektryczny. Przypomina on wyglądem kosiarkę, ale oczywiście jego funkcją jest szybkie nakłuwanie terenu. Mamy też wersję spalinową, która nie ogranicza nas przestrzennie z powodu kabla.

Ciekawą opcją są aeratory zakładane na buty. Zęby są tutaj umieszczone na podeszwie wskutek czego wystarczy, że zrobimy sobie spacer po trawniku, a zostanie on odpowiednio nadkłuty. Aeracja nie dość, że ma tyle zalet, to jeszcze może być całkiem niezłą zabawą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here