Globalizacja i otwarcie granic sprawiło, że podróżowanie dziś jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze 30 czy 50 lat temu. Osoby, które chcą zwiedzać świata, mają nieograniczone możliwości przemieszczania się. Mogą to robić na własną rękę lub skorzystać z ofert biur podróży czy klubów podróżniczych. Te ostatnie proponują różnorodne formy podróży – od tych klasycznych (czyli wczasów wypoczynkowych) po aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem, surfowaniem, kursami fotografii czy jogi. O ile przy podróżowaniu na własną rękę ograniczenia narzucamy sobie sami, to przy zakupie wakacji w biurze podróży, musimy dostosować się do tego, co proponuje touroperator. Sprawia to, że wiele osób, które skorzystały z tej formy podróżowania, wraca z wakacji niezadowolonych i rozczarowanych. Ich frustracja bardzo często wynika jednak z faktu, że nie wiedzą, na jakie kwestie zwracać uwagę kupując wakacje w biurze podróży.

Co oferują biura podróży?

Najpopularniejsze i największe polskie biura podróży proponują swoim klientom cztery formy spędzania wakacji. Pierwsza to klasyczne wczasy, w których wykupuje się noclegi w hotelu oraz przelot, a na miejscu ma się możliwość skorzystania z dodatkowo płatnych wycieczek fakultatywnych.

Kolejnym rozwiązaniem są wycieczki objazdowe, które polegają na aktywnym zwiedzaniu danego kraju lub krajów przez cały czas trwania wycieczki. Trzecią propozycją jest połączenie wczasów z wycieczką objazdową. W praktyce oznacza to, że część wakacji spędza się na zwiedzaniu, a kilka dni przeznaczone jest na odpoczynek.

Ostatnią opcją skierowaną do klientów premium są wczasy no limits, czyli te, które opierają się na wczasach skupionych wokół jednego tematu, np. fotografowania, surfingu, jogi, gotowania itd.

Na co zwrócić uwagę kupując wczasy w biurze podróży?

Decydując się na wakacje z biurem podróży w wersji tradycyjnej, należy dokładnie sprawdzić gdzie i czym zostaniemy dostarczeniu na miejsce wypoczynku. W katalogach oferowane hotele zawsze są ekskluzywne, jedzenie przepyszne, a plaża znajduje się 3 minuty od pokoju. Rzeczywistość jednak nie zawsze jest taka bajkowa. Dlatego też, przed podpisaniem umowy z biurem podróży najlepiej jest dokładnie sprawdzić hotel, który oferuje biur podróży. Opinie o hotelach można znaleźć na forach internetowych, natomiast zdjęcia obejrzeć na stronie www. Dobrze jest również przeanalizować na mapach gogole położenie hotelu – mapy pokażą rzeczywistą odległość od plaży oraz pozwolą się zorientować czy miejsce wakacyjnego wypoczynku znajduje się w miarę blisko zaplecza usługowego. Ważna jest też kwestia komunikacji hotelu z centrum miasta lub atrakcjami, które chce się odwiedzić. Koniecznie należy też zwrócić na informacje dot. wyżywienia. Pamiętajcie, że śniadanie francuskie to nie to samo co kontynentalne, a opcja all inclusive nie zawsze oznacza dostęp do napojów i posiłków 24 godziny na dobę.

wakacje z biurem podrozy na co zwrocic uwage

Istotnym elementem jest również środek transportu. W przypadku autokaru należy dopytać o to, czy posiada klimatyzację i łazienkę, jak jest duży itp. Jeśli podróżuje się samolotem (szczególnie na długich trasach), trzeba sprawdzić, czy lot jest czarterowy, czy rejsowy, czy w trakcie przelotu wydawane są posiłki i czy obsługa jest polskojęzyczna. Na koniec warto dopytać o rezydenta wycieczki, który będzie się opiekował nami na miejscu.

Jak kupić wycieczkę objazdową w biurze podroży?

Jeśli wolisz aktywny wypoczynek, dobrą opcją będzie wykupienie wycieczki objazdowej. W tym przypadku warto zastanowić się, gdzie się chce jechać i zobaczyć, a następnie dokładnie zapoznać się z programem podróży. Należy pamiętać, że niektóre programy są bardzo intensywne i nie ma za dużo czasu na samodzielne zwiedzania. W przypadku wycieczek objazdowych, szczególnie tych poza Europę należy dowiedzieć się jakie długie są trasy przejazdu każdego dnia i jakimś środkiem transportu będzie się poruszać. W przypadku podróży do Afryki może się okazać, że codziennie do pokonania będzie np. 400 km drogami zimnymi – oznacza to, że przejazdy będą trwały cały dzień, a zwiedzania będzie bardzo mało.

jak kupic wczasy z biurem podrozy

Trzeba również zwrócić uwagę na hotele, w których będzie się zatrzymywać. Najczęściej ich standard na wycieczkach objazdowych jest niższy niż w przypadku wczasów. W przypadku wycieczek objazdowych z biura podróży ważne jest również osoba pilot. Będzie on towarzyszył na każdym etapie podróży. W związku z tym dobrze jest poczytać opinie o tym, jak inni wycieczkowicze oceniają jego pracy.

Biura podróży: opinie na forach, czy warto się nimi sugerować?

Pamiętaj, że sprawdzając opinie o biurach podróży na forach, warto patrzeć na nie z dystansem. To ,co nie podoba się jednym, drugich może zachwycić. Odrzuć również te opinie, które nie wnoszą żadnej wartości merytorycznej i np. obwiniają biura podróży o złą pogodę panującą na wakacjach.

Umowa z biurem podróży

Wakacje z biurem podróży uwarunkowane są umowa. Przed ich wykupieniem koniecznie trzeba ją przeczytać i dowiedzieć się, jakie usługi się kupuje. W dokumencie zawarte będą informacje m.in. o tym, w jakim terminie można odwołać wycieczkę, jaka jest wysokość ubezpieczenia czy też jakiej wielkości bagaże można ze sobą zabrać.

Wakacje z biurem podróży to dobre rozwiązanie dla osób, które nie znają języka i czują, że miałby trudności w odnalezieniu się w nowym miejscu. Bez względu na to, jaką formę wakacji z touroperatorem się wybierze, konieczne jest gruntowne przeanalizowanie jego ofert oraz zadbanie o formalności. Dzięki temu podróż przebiegnie bez problemu i nie będzie rozczarowaniem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here