Zlewozmywak jednokomorowy - kiedy warto wykorzystać?

Współczesne trendy w budownictwie dążą do tworzenia niewielkich kuchni lub wręcz aneksów kuchennych w ramach innego pomieszczenia, zwykle salonu. Gdy mamy mało miejsca, każdy centymetr wolnej powierzchni jest dla nas na wagę złota. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy jednokomorowy zlewozmywak nie będzie lepszy, niż jego dwukomorowy odpowiednik – zyskamy trochę miejsca, nie tracąc na użyteczności i komforcie w korzystaniu z kuchni. Jak wybrać odpowiedni zlew? Na co warto zwrócić uwagę? Elementów jest kilka.

Niewielkie pomieszczenie wymaga poświęceń

Podobnie jak zwykle staramy się zabudować zmywarkę, lodówkę czy pralkę, tak samo możemy zaoszczędzić cenne miejsce przy okazji montowania zlewu. Jedna komora oznacza więcej przestrzeni na blacie, która może przydać ci się do przygotowywania posiłków czy po prostu postawienia niezbędnych w kuchni rzeczy na wierzchu. Zlewozmywaki stalowe jednokomorowe znanych marek to także pewność wykonania i jakości materiałów, które – odpowiednio konserwowane – posłużą ci na długie lata.

Zlew jednokomorowy pasuje do każdego wnętrza

Obecnie modne jest urządzanie wnętrz na konkretny styl i kuchnia nie jest tu wyjątkiem. Stalowy zlewozmywak jest uniwersalny i będzie pasował do każdego wystroju – skandynawskiego, minimalistycznego czy prowansalskiego. Neutralny kolor stali daje ci również duże pole do popisu w kwestii innych dodatków, jak na przykład kran, płytki na ścianie czy kolor blatu kuchennego. Zlew jednokomorowy, choć mniejszy od podwójnego, jest równie użyteczny – możesz zakupić wersję z przewidzianym miejscem na mokre naczynia lub po prostu dokupić koszyk, który postawisz w rogu blatu, a który nadal będzie zajmował mniej miejsca.

Półtorej komory dla bardziej wymagających

Jeżeli twoja kuchnia jest zbyt mała, by wstawić duży zlew, ale dość duża, by zmieścić coś pomiędzy małym, a dużym, możesz zdecydować się na zlew z półtorej komory. Mniejsza z przestrzeni będzie idealnym miejscem na zostawienie umytych naczyń czy świeżych warzyw podczas przygotowywania posiłku – nie zachlapiesz niechcący całego blatu, a także będziesz miał wszystko w jednym miejscu. Mniejsza wnęka może również stanowić dobre miejsce na rozmrażanie mięsa: cała woda spłynie od razu do odpływu, dzięki czemu produkt nią nie nasiąknie.

Wytrzymały jak stal

Zdecydowaną przewagą zlewów stalowych nad kamiennymi jest mniejsze ryzyko rysowania się ich powierzchni. Stal nierdzewna jest bardzo wytrzymałym materiałem, a przy okazji nie wymaga nie wiadomo jak skomplikowanej pielęgnacji; wystarczy pamiętać, aby nie pozostawiać resztek, które mogłyby zaschnąć na powierzchni zlewu. Jeżeli będziesz dbać o zlew, m.in, czyścić go regularnie i sprawdzać, czy wszystkie elementy są w dobrej kondycji, posłuży ci on przez wiele lat. Może nawet zdarzyć się tak, że wymiana będzie podyktowana generalnym remontem kuchni lub aneksu, a niekoniecznie zużyciem się samego zlewu.

Wybór zlewu do kuchni jest równie istotny, jak określenie typu i koloru płytek na ścianie czy ułożenia szafek wiszących. W końcu będziemy z tego miejsca korzystać co najmniej raz czy dwa dziennie, dlatego ważne jest, aby było nam wygodnie i komfortowo. Choć wybór mamy ogromny, warto zwrócić swoją uwagę na produkty wykonane ze stali, ponieważ są one wytrzymałe i proste w konserwacji. W przypadku małych pomieszczeń i aneksów warto rozważyć zakup zlewu jedno- lub półtora-komorowego, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę miejsca bez ujmy na funkcjonalności i użyteczności pomieszczenia czy też wnęki kuchennej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here