Niania idealna – jak ja znaleźć?

0

Powrót do pracy dla młodych mam to sytuacja stresowa i często niekomfortowa. Oznacza to, że malucha należy zostawić pod opieką obcej osoby. Kiedy jest to babcia, ciocia lub przyjaciółka rozstanie jest prostsze, a wracająca do pracy mama wie, że jej maluch znajduje się pod dobrą opieką. Gorzej, jeżeli dziecko zostawia się pod opieką niani. Sprawia to, że młode mamy jeszcze bardziej się stresują i denerwują, jak maluch będzie czuł się w towarzystwie obcej osoby. Chcą zapewnić pociesze, jak najlepszą opiekę szukają więc niani idealnej. Takiej, która otoczy malca troskliwą opieką i zadba o jego rozwój. Jak znaleźć nianię doskonałą? Sprawdźcie same!

Gdzie szukać dobrej niani?

Zdania co do tego, gdzie szukać dobrej niani są podzielone. Jednak większość rodziców twierdzi, że najlepsza niania to ta z polecenia. Dlatego poszukiwania opiekunki do dziecka rozpoczyna od rozpytaniania przyjaciół, znajomych i sąsiadów. Dobre nianie są też pod kupowane lub przejmowane po starszym dziecku koleżanki czy sąsiadki. Warto jednak pamiętać, że niania z polecenia nie zawsze jest idealna. Może się okazać, że to, co odpowiadało jednej rodzinie, nie jest dobre dla innej. Każde dziecko jest inne i każdy rodzic ma inne wymagania co do wychowania dziecka i opieki nad nim.

Jeżeli nie niania z polecenia

Jeżeli niania z polecenia nie jest opcją dla Ciebie, dobrej opiekunki dla malucha warto szukać w agencjach opiekunek lub na specjalnych portalach skupiających tę grupę zawodową. Anons można także zamieścić na lokalnych serwisach ogłoszeniowych lub kolokwialnie mówiąc na słupach i tablicach ogłoszeniowych w okolicy miejsca zamieszkania.

Dobra niania, czyli jaka…

Zanim zacznie się zapraszać kandydatki na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze jest przemyśleć co oznacza dla ciebie niania idealna. Czy ma być to starsza osoba w stylu dobrotliwej babci, czyli raczej młoda energiczna studentka, a może poszukujesz guwernantki, która nauczy twoją pociechę gry na pianinie i francuskich słówek? Ciekawą opcją jest też zatrudnienie niani z własnym dzieckiem.

jak znalezc nianie

Kolejną kwestią jest zakres obowiązków opiekunki. Chcesz powierzyć niani tylko opiekę nad maluchem czy również część prac domowych np. zakupy i prasowanie? Nie zapominaj również o ustaleniu, jakiego oczekujesz doświadczenia, referencji i kwalifikacji. Na koniec zastanów się na ile godzin tygodniowo/dziennie będziesz potrzebować niani i jaką formę współpracy możesz jej zaproponować, a także ustal wysokość wynagrodzenia.

Casting na nianie

Kolejnym krokiem wyboru niani idealnej są spotkania z kandydatkami. Rozmowa powinna przebiegać w swobodnej, ale profesjonalnej atmosferze. W jej trakcie warto zwrócić uwagę na to, jak przyszła niania mówi o swoich poprzednich pracodawca i swoich podopiecznych, jak wygląda i zachowuje się względem malucha oraz jakie pytania ci zadaje. Dobrze, jeśli jest zainteresowanie dzieckiem i jego potrzebami, a nie tylko wynagrodzeniem i tym ile dziecko śpi w ciągu dnia. Sama możesz zapytać kandydatkę o referencje, doświadczenie i kursy w opiece nad dziećmi, nałogi oraz pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem.

Jak ustalić warunki współpracy z nianią?

Kiedy wybierzesz już przyszłą nianię, przyjdzie pora na uszczegółowienie zasad współpracy. Aby dobrze się ona układała, warto na początku ustalić zasady opieki nad dzieckiem. W tym zakresie warto porozmawiać o dyspozycyjności niani (co jeśli spóźnisz się 15 minut z pracy?), dokładnym zakresie obowiązków, zasadach, jakimi kierujesz się przy wychowaniu malucha i jakich niania ma przestrzegać, regułach obowiązujących w domu (np. zakaz zapraszania znajomych, korzystania z telewizora czy komputera).

gdzie znalezc dobra opiekunke do dziecka

Dni adaptacyjne z niania

Jeśli masz możliwość, to zaproś nianie na dni adaptacyjne. Dziecko będzie mogło poznać opiekunkę na spokojnie i przyzwyczaić się do jej obecności. Będzie to też dla ciebie doskonała okazja podpatrzeć, jak niania radzi sobie z dzieckiem. W czasie dni adaptacyjnych możesz zostawić nianię na kilka chwil samą z maluchem, aby zobaczyć, jak reaguje on na rozłąkę. Do takim zapoznaniu przychodzi pora na powrót do pracy i zostawienie malucha z opiekunką.

Pierwsze dni w pracy

Pierwsze dni w pracy na pewno będą dla ciebie stresujące. Pamiętaj, że sytuacja jest trudna zarówno dla ciebie, dziecka, jak i nowej niani, która również chce wypaść jak najlepiej i sprawdzić się w nowej rodzinie. W pierwszej fazie współpracy dla pewności i bezpieczeństwa dziecka możesz postawić na większą kontrolę niani. W tym celu warto kilka razy przyjść wcześniej do domu z pracy i zobaczyć jak wygląda sytuacja w domu, możesz też wykonywać częstsze telefony do niani. Pamiętaj jednak, że instalowanie kamer i nagrywanie jest możliwe tylko wtedy, jeśli uzyskasz zgodę niani. Filmowanie kogoś bez jego zgodny jest nie tylko nieestetyczne, ale i niezgodne z prawem.

 

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

0
jak przygotowac dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu

Zbliżający się początek roku przedszkolnego to dla wielu rodziców, szczególnie tych, których dziecko po raz pierwszy idzie do przedszkola duży stres. Obawiają się oni, jak maluch zareaguje na zupełnie nową sytuację oraz czy odnajdzie się w przedszkolnej rzeczywistości. Wiele dzieci na początku nie chce chodzić do przedszkola. Często jedna niechęć ta wynika ze złego przygotowania malucha do przedszkolnego obowiązku. Zobacz jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola.

Kiedy zacząć przygotowywać dziecko po pójścia do przedszkola?

Psychologowie i specjaliści zgodnie twierdzą, że im wcześniej, tym lepiej. O tym, że maluch będzie chodził do przedszkola, warto powiedzieć mu zaraz po tym, jak zostanie przyjęte do placówki. Najpóźniej natomiast przygotowania należy rozpocząć 3 miesiące przed rozpoczęciem roku przedszkolnego. Pozwoli to na przejście tego okresu bezstresowo i oswojenie dziecka z nową sytuacją. Można wtedy na spokojne przygotować dziecko do tego, że mamy nie będzie cały czas przy nim, a ono będzie musiało ułożyć sobie relacje z grupą rówieśniczą.

Kluby malucha

Idealnym rozwiązaniem jest, jeśli maluch przed pójściem do przedszkola uczestniczył w zajęcia np. w klubach malucha lub została pod opieką babci/cioci/niani. Dzięki temu jest przyzwyczajony do tego, że mama wychodzi i po kilku godzinach wraca. Takie przygotowanie dziecka do przedszkola jest pożądane i zazwyczaj przynosi największe efekty. Dziecko nie ma problemu z rozłąką.

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

Bez względu na to, czy dziecku uczestniczyło już wcześniej w zorganizowanych formach spędzania czasu i zostawało bez mamy, czy też nie – punktem obowiązkowym jest uczestnictwo w zajęciach adaptacyjnych w przedszkolu.

jak przygotwac dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu

Dni adaptacyjne mają zapoznać malucha z nową sytuacją, oswoić z dziećmi, nowymi zwyczajami, Panią przedszkolanką i nowym miejscem. W czasie tego etapu przygotowania do przedszkola zazwyczaj rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach z dziećmi, a ewentualny czas rozłąki jest krótszy.

Przygotujcie się razem

W przygotowaniu dziecka do pójścia do przedszkola pomagają również wspólne przygotowania. Mowa tu np. o kompletowaniu wyprawki czy wyborze stroju na pierwszy dzień. Dziecko, które będzie miało możliwość dokonania pewnych wyborów np. jaki plecak będzie nosić na zajęcia, poczuje się pewniej. Same przygotowania, wyprawa do sklepu i szykowanie niezbędnych rzeczy również może być frajdą, którą dodatkowo warto połączyć z opowieściami o tym, jak czas w przedszkolu spędzali rodzice.

Warto jednak pamiętać, żeby nie obiecywać maluchowi czegoś, czego nie jest się pewnym. Mówienie, że w przedszkolu będzie wspaniale, na pewno spotka nowych przyjaciół itd., może odbić się niekorzystnie na maluchu, jeśli pierwszy dzień lub tygodnie nie będą zbyt udane.

Dobrze jest też tematu przedszkola nie poruszać z dzieckiem cały czas. Co chwilowe przypomnienie, że dziecko będzie szło do przedszkola, może wywołać w nim tylko niepotrzebny stres. W czasie przygotowań do pójścia do przedszkola dobrze jest zachować umiar i informacje o tym przeplatać mimochodem w codziennych rozmowach.

Samodzielność malucha

W przygotowaniach dziecka do przedszkola ważne jest też nauczenie go samodzielność. Maluch, który będzie umiał sobie poradzić w podstawowych sytuacjach, będzie czuł się mniej wystraszony i skrępowany. Dlatego tez już kilka miesięcy przed rozpoczęciem przedszkolnej przygody warto wprowadzić pewne zmiany w rozkładzie dnia oraz wymagać od dziecka, aby pewne czynności wykonywało samodzielnie.

jak rpzygotowac dziecko do przedszkola

Trzylatek powinien sam jeść, pić czy korzystać z toalety. Należy jednak pamiętać, aby te zmiany wprowadzać stopniowo i na spokojnie. Krzyki, złość i zdania bo w przedszkolu będziesz musiał sam/sama sprawią tylko, że maluch zniechęci się do przyszłych zajęć.

Oprócz nauki samodzielności dziecku powinno się także wytłumaczyć jakie zasady obowiązują w grupie rówieśniczej. Zadaniem rodziców jest nauczenie przedszkolaka, że innych się nie bije czy nie wyrywa zabawek. Przyda się również praca nad koncentracją dziecka oraz reagowaniem na polecenia.

Nasiona chia w diecie

0
czym sa nasiona chia

Nasiona chia to popularny element zdrowej diety i fit odżywiania. Doceniane są za to, że są bogate w witaminy i składniki odżywcze. Stanowią one odżywczy składnik wielu potraw, a także jako główny element dań np. puddingu chia. Sprawdź jakie wartości odżywcze posiadają nasiona chia i jak je jeść.

Czym są nasiona chia?

Nasiona chia  to nasiona szałwii hiszpańskiej. Roślina ta pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Zana jest od bardzo dawna, w kuchni wykorzystywali ją już żyjący w  środkowym Meksyku Aztekowie. Oni też ją uprawiali. Roślina posiada długie i szerokie liście oraz kwiaty, które przybierają barwę fioletową lub białą. Owoce szałwii hiszpańskiej zawierają wiele małych, owalnych ziaren, których długość dochodzi do ok. 2 mm. Owoce te mają kolor brązowy, czarny, biały oraz szary.

Właściwości nasion chia

Nasiona chia bogate są w wiele ważnych dla organizmu składników odżywczych. Przede wszystkim zawierają cenne kwasy omega 3 oraz omega 6. Ziarna są także źródłem kwasów ALA – kwas alfa-linolenowy. Nasiona chia to także witaminy i minerały. Znaleźć w nich można pokłady żelaza, magnezu, fosforu, cynku oraz wapnia (zawierają go więcej niż samo mleko). W nasionach chia znajduje się tez spora ilość witamin E, B1, B3. Ponadto odznaczają się wysoką zawartością białka, potasu oraz błonnika. Wszystko to sprawia, że nasiona szałwii hiszpańskiej mogą pomóc na wiele schorzeń oraz pomagają w podejmowaniu działań zapobiegawczych.

jak jest nasiona chia

Na jakie choroby pomagają nasiona chia?

W naukowych opracowaniach można znaleźć informację, że nasiona chia  zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi, wspomagają pracę mózgu, ułatwiając proces uczenia się i poprawiając koncentrację i pamięć, uspokajają i łagodzą objawy depresji. Zapobiegają również zwyrodnieniom plamki żółtej (szczególnie u seniorów) oraz chorobom serca i nadciśnieniu.

Spożywanie nasion chia polecane jest również kobietom w ciąży, gdyż dostarczają one do organizmu wartościowe kwasy omega 3, wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Nasiona mogą również spożywać diabetycy.

Nasiona chia w diecie odchudzającej

Nasiona chia często wykorzystywane są w dietach odchudzających. Wynika to z tego, że na dużej dają uczucie sytości. Należy jednak pamiętać, że są one dość kaloryczne. 100g ziaren chia to 486 kalorii. Broni je jedynie to, że są to zdrowe i odżywcze kalorie.

Jak stosować nasiona chia?

Przede wszystkim nasiona chia stosowane są w kuchni. Można je wykorzystać jako składnik żywności oraz napojów. Ziarna szałwii hiszpańskiej je się w całości lub zmielone. Mogą stanowić dodatek do potraw takich jak owsianki, musli, czy jogurty lub też wykorzystywać do sporządzania koktajli, zup czy wypieku chleba. Po zalaniu gorącą wodą przechodzą w konsystencję żelu, przypominająca puddling, stąd też popularność puddingu chia. Jedynym ograniczeniem nasion chia w kuchni jest smażenie. Nie powinny one pozostawać poddawane obróbce termicznej, gdyż w jej trakcie tracą swoje właściwości odżywcze. Dietetycy zalecają spożywanie nasion chia na surowo.

przepisy na nasiona chia l

Jak jeść nasiona chia?

Przed zjedzeniem nasiona chia najlepiej jest zalać płynem (wodą, sokiem, mlekiem) w proporcji 1:9 i odstawić na kilka godzin. W ten sposób uzyskuje się żel, który może być podstawą do wykonania wielu potraw. Jedząc nasiona chia na sucho, trzeba pamiętać, że będą one pęcznieć w żołądku i chłonąć wodę, dlatego nie należy ich popijać. Nasiona chia powinno spożywać się nie częściej niż raz dziennie w wymiarze jednej łyżki stołowej. Alternatywą dla nasiona są też kiełki chia, które można stosować do kanapek, sałatek czy innych potraw.

 

Zabiegi kosmetyczne, na które warto się wybrać

0

Kliniki piękna i salony kosmetyczne oferują coraz to nowsze i bardziej zaawansowane zabiegi upiększające. Każdy z nich ma sprawić, że ciało i twarz odmłodnieje, nabierze koloru oraz będzie zachwycać. Tak przynajmniej mówią ci, którym nas na nie namawiają… Jednak wiele z zabiegów upiększających na twarz i ciało można wykonać samodzielnie w domu, oszczędzając tym samym czas i pieniądze. Są jednak takie zabiegi kosmetyczne, które wykonać można tylko u kosmetyczki i na które warto się wybrać. Jesteś ciekawa jakie? Sprawdź naszą listę zabiegów kosmetycznych, które warto wykonać.

Czy warto chodzić do kosmetyczki?

Zabiegi pielęgnacyjne w salonach kosmetycznych są znakomitym uzupełnieniem samodzielnej domowej pielęgnacji. Wizyty u kosmetyczki polecane są szczególnie w okresie wczesnowiosennym, kiedy skóra i twarz regeneruje się po zimie oraz wczesnojesiennym, kiedy to mu odbudować się po lecie. Z zabiegów kosmetycznych warto również skorzystać, jeżeli cierpi się na przypadłości, które trudno wyleczyć w domowym zaciszu.

Zabiegi oczyszczające na twarz

Jednymi z podstawowych zabiegów kosmetycznych, na które warto się wybrać są związane z oczyszczeniem twarzy. Dziś niewiele mają one wspólnego z oczyszczaniem manualnym, zazwyczaj opierają się na użyciu specjalistycznych maszyn. Jeżeli chce się oczyścić swoją twarz, warto wybrać się na oxybrazję, mikrodermabrazję lub peeling kawitacyjny.

na jakie zabiegi do kosmetyczki warto isc

Pierwszy z zabiegów opiera się na peelingu wodnotlenotwym i polega na intensywnym złuszczaniu naskórka. Skóra bombardowana jest sprężonym tlenem, który jest rozdrobniony z kropelkami soli fizjologicznej. Oxybrazja jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem, który można stosować nawet przy skórze wrażliwej i naczynkowej. Alternatywą jest mikrodermabrazja, która również opierać się na mechanicznym ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie. Najmniej inwazyjnym zabiegiem oczyszczającym twarzy jest peeling kawitacyjny. Do zabiegu wykorzystuje się aparat z falami ultradźwiękowymi.

Kosmetyczne zabiegi odmładzające

Do klinik piękna warto udać się również na kosmetyczne zabiegi odmładzające. Tutaj szczególnie można polecić mezoterapię. Redukuje ona cellulit i tkankę tłuszczową, odmładza skórę oraz łagodzi problemy na twarzy i ciele. Salony kosmetyczne proponują mezoterapię bezigłową, tlenowa, igłową lub mikroigłową. Każdy z rodzajów różni się aktywnymi preparatami wprowadzanymi do głębokich warstw skóry. Panie w wieku średnim mogą również wybrać się na kosmetyczne zabiegi redukcji zmarszczek. Godne polecenia w tym zakresie są biolifting oraz fale radiowe. Są to zabiegi liftingujące, ale bez operacyjne. Mają na celu poprawienie elastyczności skóry, wygładzenie zmarszczek, zwężenie porów czy wymodelowanie owalu twarzy.

Zabiegi na bazie kwasów owocowych

Zabiegi na bazie kwasów owocowych to ostatni hit kosmetyki estetycznej. Odświeżają, rozjaśniają i odmładzają skórę. Wykonuje się je na jesień i zimę. Dobro odpowiedniego kwasu pozwala pomóc na różnorodne problemy skórne, od zmian trądzikowych po ziemistą cerę.

polecane zabiegi ksmetyczne

Zabiegi kosmetyczne na cellulit

Panie, które zmagają się z pomarańczową skórką, powinny wybrać się na endermologię. Jest to zabieg kosmetyczny przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej. Ujędrnia on ciało, wyszczupla oraz wygładza skórę, a dzięki czemu zmniejsza cellulit. Endermologia polega na masażu mechanicznym skóry i tkanki łącznej pod ciśnieniem.

Szeroki wybór zabiegów kosmetycznych sprawia, że w klinikach piękna można zrobić niemal wszystko. Przed wykupieniem zabiegów warto jednak dowiedzieć się, czy faktycznie są one odpowiednie dla naszego rodzaju skóry oraz dostosowane do jej potrzeb. Wiele salonów oferuje darmowe konsultacje kosmetyczne w tym zakresie. Warto też pamiętać, że zazwyczaj jeden zabieg cudów nie uczyni, aby efekty były widoczne, konieczne jest wykupienie ich serii.

 

Dieta bez gluteny, czy warto na nią przejść?

0
czy warto nie jesc glutenu

Na temat glutenu narosło wiele w mitów. Wiele osób zachęcone internetowymi artykułami i opiniami celebrytek zdecydowało się na przejście na dietę bezglutenową. Jednak coraz więcej specjalistów przekonuje, że jedzenie bez glutenu nie jest najlepsze dla organizmu. Jeśli zastanawiasz się, czy przejść na dietę bez glutenu, przeczytaj, czym faktycznie ona jest i czy wspomaga zdrowe odżywianie.

Czym jest gluten?

Gluten jest jednym z najbardziej intensywnie spożywanych białek. Jest ono białkiem zapasowym, które zawarte jest w zbożach, czyli pszenicy, życie i jęczmieniu. To białko roślinne nie jest uważana za wartościowy składnik odżywczy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju organizmu. Nie mniej jednak nie jest on też szkodliwy dla organizmu. Spożywanie glutenu groźne jest jedynie dla osób, które chorują na celiakię. Według statystyk problem ten dotyczy tylko od 3-6% populacji i jest zależny od szerokości geograficznej oraz przyzwyczajeń organizmu do spożywania jasnego pieczywa.

Dieta bezglutenowa – jak powstała?

Moda na bezglutenowe jedzenie wynikała z tego, że zboża poddawane są coraz większej ilości genetycznych modyfikacji, przez co ich jakość stale się pogarsza. Specjaliści przekonują, że takie ingerowanie białka roślinne sprawia, że gluten staje się szkodliwy dla zdrowia i to nie tylko tych osób, które chorują na celiakię.

czym jest dieta bez glutenu

Czego nie jeść na diecie bezglutenowej?

Osoby, które chcą ze swojego jadłospisu wyeliminować gluten, powinny wykluczyć produkty zawierające: pszenicę i jej odmiany, jęczmień, żyto, owies zwykły, mąki pszenne, jęczmienne, żytnie, owsiane, kasze, kuskus, musli, ciasta, pizzę, mięsa i ryby z panierką, napoje mleczne z dodatkiem słodu jęczmiennego, produkty mleczne z ziarnami zbóż, olej z kiełków pszenicy, smażone warzywa, kawę zbożową, napoje słodzone słodem jęczmiennym, piwo, zupy zaprawiane niedozwolonymi makami, z makaronem, z lanym ciastem. Jak widać lista produktów zarobionych na diecie bezglutenowej, jest bardzo długa, a ta wymieniona powyżej i tak nie jest w 100% kompletna.

Zalety diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa zalecana jest przede wszystkim osobom, które mają uczulenie lub nietolerancje tego składnik pokarmowego, lub też cierpią na cekalię. Wyeliminowanie gluten może poprawić zdrowie i samopoczucie takich osób. Zaletami jadłospisu bez glutenu jest również to, że je się zdrowiej i bardziej urozmaicenie. Przykładami może tu być pizza z cieciorki czy ciasto czekoladowe z buraków. Dieta bezglutenowa często traktowana jest również jako metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów. I chociaż specjaliści przekonują, że nie powinna być tak traktowana, to nie da się ukryć, że zdrowsze nawyki żywieniowe przekładają się na zgubienie kilku dodatkowych kilogramów.

Wady diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa nie jest jednak idealna. Można znaleźć wielu jej przeciwników. Ich głównym argumentem jest to, że tak naprawdę brak jest jednoznacznych korzyści zdrowotnych z niejedzenia glutenu. Wiele osób, które nie spożywa glutenu, nie widzi żadnej zauważalnej poprawy w kontekście swojego zdrowia i samopoczucia. Co więcej, dietetycy ostrzegają, że dłuższe przebywanie na diecie bezglutenowej może prowadzić do powstania nietolerancji, nawet u osób zdrowych.  Jako wadę diety bez glutenu można też wymienić to, że jej wprowadzenie oznacza wyeliminowanie z jadłospisu, wiele produktów, które się lubi. Restrykcyjne zasady i ograniczenia negatywnie wpływają na psychikę.  Nie ma też co ukrywać, że przygotowywanie posiłków bezglutenowych wiąże się z przeznaczeniem dużej ilości czasu na gotowanie oraz wydaniem znaczyć sum na kupno odpowiednich produktów.

Chociaż dieta gluten free to modne ostatnio rozwiązanie, to przed jej wdrożeniem do własnego życia, należy dobrze się zastanowić czy chce się iść na takie wyrzeczenia i zastanowić co w zmian może się zyskać. Warto pamiętać, że restrykcyjne rozwiązania żywieniowe rzadko kiedy się sprawdzają. O wiele rozsądniej jest podchodzić do własnego odżywiania z głową i bez poddawania się zbędnym emocjom. Zdrowe i pożywne dania można przygotować, nie będąc na diecie bezglutenowej.

 

Jak zacząć biegać?

0
jak zmotywowac sie do biegania

Bieganie powoli staje się sportem narodowym. Ta forma sportu postrzegana jest jako sposób na odstresowanie się, forma aktywnego stylu życia, a także doskonała metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów. Co ważne, aby biegać, nie trzeba zapisywać się na zajęcia do fitness klubów czy zatrudniać osobistego trenera. Każdy może podjąć wyzwanie i zaczynać dzień od biegania. Jednak żeby taki trening przynosił oczekiwane rezultaty, należy ułożyć plan i odpowiednio się przygotować do biegania. Zobacz, jak rozpocząć treningi biegowe.

Do biegu gotowi? Czas! Start….

Pierwsze treningi biegowe należy zaczynać powoli i z rozsądkiem. Organizm, który nie jest przyzwyczajony do wysiłku fizycznego, może je ciężko znosić. Nadmierne przeciążenie organizmu podczas biegania może być też przyczyną kontuzji oraz utraty motywacji. Do biegania nie zależy więc podchodzić z myśl zasady wszystko albo nic. Początkujący biegacze mogą postawić na treningi czasowe, np. bieganie codziennie przez 10 minut. Czas biegania powinien się systematycznie wydłużać. Specjaliści na początek polecają też trening w interwałach, czyli na przemian bieg i chód.

Uważaj z przeforsowywaniem się

Początkowy entuzjazm towarzyszący treningom biegowym często przejawia się tym, że w krótkim czasie chce się trenować jak najdłużej. Jest to prosta droga do przetrenowania się, które wiąże się z bólem, spadkiem motywacji, apetytu czy problemami ze snem. Dlatego też, jeżeli w czasie biegania odczuwasz dyskomfort, przerwij trening – twój organizm mówi, że na razie ma dość aktywności fizycznej.

od czego zaczac treningi biegowe

Biegaj, bo masz cel

Z czasem entuzjazm z powodu treningów może nieco opaść. Trudniej będzie znaleźć czas na codzienne bieganie i zmotywować się do treningu. Dlatego też już na początku wyznacz sobie cel, jaki chcesz osiągnąć. Może bym być zrzucenie wagi, poprawienie kondycji czy przebiegnięcie 10 kilometrów. Cel rozłóż na kilka etapów, dzięki czemu będziesz mieć możliwość cieszenia się z małych sukcesów, które będą motywowały do biegania.

Nie zapomnij o rozgrzewce

Każdy trening biegowy powinien rozpocząć się od porządnej rozgrzewki i rozciągania. Dzięki temu uchronisz się przed naciągnięciem mięśni i zakwasami. Rozgrzewkę przed bieganiem możesz zacząć od wolnego truchtu lub szybkiego marszu. Trening biegowy należy zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi.

Strój do biegania

O ile na spodenkach czy bluzie do biegania możesz oszczędzić i nie kupować ich na pierwsze treningi, o tym warto od początku zainwestować w dobre buty do biegania. Obuwie biegowe ma podpierać stopę, zredukować obciążenia i chronić przed kontuzją. Bieganie w trampkach czy adidasa może się dla ciebie źle skończyć. Jeśli bieganie ci się spodoba, z czasem możesz zainwestować w profesjonalne stroje do biegania. Panie powinni przede wszystkim zainwestować w stanik sportowy, który zwiększy komfort podczas treningu. Trzeba też pamiętać, aby strój do biegania nie był z bawełny, która wchłania pot, przez co staje się ciężka i chłodna.

jak zaczac biegac

Nie zapominaj o odpoczynku

W trakcie pierwszych miesięcy treningów biegowych rób sobie przerwy. Polecanym rozwiązaniem jest bieganie co drugi dzień, dzięki temu mięśnie będą miały czas na regenerację i odpoczynek.

Postaw na bezpieczeństwo

W trakcie treningów biegowych nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Wyposaż się w odblaski, które pozwolą kierowca cię zobaczyć już z daleka. Upewnij się też, że głośność słuchanej muzyki nie jest za duża. W czasie treningu nie możesz tracić kontaktu z otoczeniem, szczególnie jeśli przebiegasz przez jezdnię.

Pamiętaj o diecie i nawadnianiu

Treningi biegowe dobrze jest połączyć z odpowiednią dietą. Powinna ona dawać energię do treningów i dostarczać niezbędne składniki do organizmu. Biegając, jedz 3 razy dziennie, z dwoma dodatkowymi przegryzkami. Pij również dużo wody, nie tylko w czasie biegania, ale i przez cały dzień. Dzięki temu organizm będzie nawodniony.

 

Polskie marki modowe, które warto obserwować

0

Chcąc być trendy i na czasie obserwujemy czołowych projektantów i podpatrujemy stroje celebrytów. To od nich czerpiemy inspiracje, o jakie jeszcze elementy garderoby uzupełnić swoją szafę. Tymczasem, aby wyglądać modnie i na czasie nie trzeba przeszukiwać zagranicznych portali, czy też śledzić Tygodni Mody w Paryżu, Nowym Jorku czy Mediolanie. Na naszym polskim podwórku jest wiele marek odzieżowych, które warto znać i obserwować. Tworzą oni świetne produkty, które pozwalają stworzyć stylizację jak z pierwszych stron magazynów modowych. Zobacz, jakie polskie marki odzieżowe warto znać i śledzić.

Local Heroes

Polska marka odzieżowa skierowana dla dziewczyn, które są fankami streetwearu, czyli mody ulicy. Ich ubrania łączą w sobie wygodę i kalifornijski luz oraz wyróżniają się oryginalnymi projektami graficznymi na ubraniach. Głównym materiałem jest bawełna i poliester. W sklepie marki można odnaleźć niemal każdą część garderoby. Ubrania tej polskiej marki odzieżowej noszą światowe gwiazdy, np. Rita Ora, Rihanna czy Ellie Goulding. Co ważne, ceny w ich sklepie nie są wygórowane.

Miler Menswear

Propozycje modnych strojów dla panów można znaleźć na Miler Menswear. Tomasz Miller, założyciel marki proponuje męska odzież premium bazującą na klasycznej modzie.  W oferowanej przez niego odzieży można odnaleźć wpływy mody męskiej z Wielkiej Brytanii i Włoch. W sklepach Miler Menswear odnaleźć można koszule, garnitury i akcesoria dla dżentelmenów. Co ciekawe na rynek wchodzi również kobieca wersja sklepu.

Gosia Baczyńska

O tej projektancie mody słyszał niemal każdy, kto interesuje się branżą fashion i nie tylko. Obdarowywana wieloma nagrodami tworzy projekty, które chętnie zakładają polskie i zagraniczne gwiazdy.  Słynie przede wszystkim z projektów sukni. Jej projekty tworzone są w oparciu o tkaniny, które traktuje jak tworzywo rzeźbiarskie. Ta polska marka odzieżowa to kwintesencja oryginalności i niebanalności.

polskie marki odziezowe

Ezuri

Ezuri to polska marka odzieżowa, która powstała z myślą o młodych aktywnych kobietach stawiających na elegancję i wysmakowany styl. Romantyczne sukienki, ołówkowe spódnice czy zwiewne bluzki to te elementy garderoby, które można u nich odnaleźć bez problemu. Projekty Ezuri są proste i nowoczesne.

So Chic So Freak

Kolory, fasony, struktura a wszystko to w niebanalnej formie to właśnie kwintesencja polskiej marki modowej So Chic So Freak. Kolekcje łączą w sobie styl lat 50 XX wieku, kobiecość i nowoczesność. Stroje projektowane przez tę markę odzieżową dedykowane są odważnym kobietom, które nie boją się wyzwań.

Polanka

Ta marka odzieżowa ceni wygodę i prostotę. Tworzone przez nią ubrania podkreślają indywidualność i osobowość, a także czerpią z wielkomiejskiego stylu. Znajdziemy tu odzież zarówno wygodna, jak i tą dziewczęcą i sexy. Polanka szyje ubrania na każdą okazję, a ich koszt to ok. 300 zł.

polskie sklepy z ubraniami

LPP

Polski koncern odzieżowy znany jest przede wszystkim ze sklepów takich jak Mohito, Reserved, Cropp, Sinsay czy House. Ich projekty wzorowane są na najnowszych trendach modowych, a niskie ceny pozwalają na to, aby każda z nas mogła w nich kupować.

Moye

Moye to polska marka odzieżowa, które projektuje ubrania do chodzenia po domu. Ich kolekcje to przede wszystkim minimalizm i naturalne, przyjazne dla skóry materiały.

Czego nie jeść na diecie odchudzającej?

0

Przejście na dietę odchudzającą wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Zazwyczaj należy zrezygnować  z wielu produktów, które dotychczas były podstawowymi składnikami codziennych posiłków. Ograniczyć trzeba także słodkie przekąski i gazowane napoje. Szereg wyrzeczeń, które się podejmuje, nie zawsze jednak przynosi oczekiwany efekt. Kiedy waga ani drgnie, dobrze jest jeszcze raz przeanalizować swoją dietę odchudzającą i sprawdzić, czy na pewno nie jemy tego co źle wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zobacz, jakich produktów spożywczych unikać podczas odchudzania.

Czego nie jeść na diecie odchudzającej?

Większość diet odchudzających bazuje na ograniczeniu produktów, które zawierają duże ilości tłuszczów i węglowodanów. Trzeba jednak pamiętać, że zrzucają kilogramy, nie należy całkowicie eliminować tych składników ze swojej diety. Podobnie jak minerały i witaminy zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Będąc na diecie odchudzającej należy skupić się na zatem, aby utrzymać równowagę w organizmie i rozsądnie planować codzienne menu. Dietetycy ostrzegają jednak, że istnieje lista produktów, których absolutnie nie można jeść, jeżeli chce się zrzucić zbędne kilogramy.

Co pić na diecie odchudzającej?

Zrzucają zbędne kilogramy konieczne jest picie dużej ilości płynów. Najlepiej spożywać jest herbatę oraz wodę mineralną. Część osób w diecie odchudzającej wykorzystuje również soki owocowe. Jak jednak przekonują specjaliście nie jest to najlepsze rozwiązanie.  Nie polecane są szczególnie soki ze sklepów, które są wysoko słodzone. Dietetycznymi napojami mogą być natomiast domowej roboty koktajle warzywne czy świeżo wyciskane soki owocowe.

co jesc na diecie odchudzajacej

Produkty fit ze sklepów

Moda na zdrowe odżywianie dotarła do hiper i supermarketów. Proponują one liczne produkty opatrzone etykietami fit, które mają wspomagać zrzucanie kilogramów. Do oferowanych produktów należy jednak podchodzić ostrożnie. Większość z nich, szczególnie te, które można przygotować w kilka chwil (np. owsianki) zwierają duże ilości sztucznych cukrów.

Mięso w diecie odchudzającej

Wbrew opiniom wielu osób dieta odchudzająca nie musi składać się z samych warzyw i owoców. Mięso jest ważnym składnikiem odżywczym organizmu i jak najbardziej powinno być włączone w proces redukowania wagi. Należy jednak unikać mięs smażonych czy pieczonych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest postawienie na mięso gotowane oraz ryby o niskiej zawartości tłuszczu. Alternatywą dla mięsa w diecie odchudzającej mogą być również owoce morza.

Płatki śniadaniowe

Płatki śniadaniowe z mlekiem uważana są przez wiele osób za dietetyczne jedzenie. Niestety te kupowane  sklepie (kukurydziane czy żytnie) zawierają duże ilości cukru i kalorii, a także powstają z przetworzonego ziarna. W czasie odchudzania należy ich unikać i stawiać na naturalne owsianki.

czego nie jest na diecie odchudzajacej

Pieczywo w diecie odchudzającej

Będąc na diecie odchudzającej najlepiej całkowicie zrezygnować z białego pieczywa i zastąpić je tym razowym, ciemny. Z jadłospisu powinno się także wyeliminować makaron i ziemniaki, zastępując je otrębami, kiełkami zbożowymi, brązowym ryżem, kaszą gryczaną i jęczmienną.

Dieta odchudzająca = dobre nawyki

W czasie odchudzania należy nie tylko wyeliminować pewne produkty z diety, ale i wyrobić sobie dobre nawyki. Pomogą one osiągnąć wymarzoną wagę oraz ją otrzymać. Będąc na diecie odchudzającej nie należy podjadać w nocy, najadać się na wieczór, pić podczas posiłku, zajadać stresów czy najadać się na zapas.

Sposoby na poparzenia słoneczne

0

Narażona na działanie słonecznych skóra może zostać porażona. Zbyt długie opalanie lub nieodpowiednia jej ochrona sprawia, że skóra jest zaczerwieniona, tkliwa lub nadmiernie wrażliwa. Rozwiązaniem tych problemów może być stosowanie aptecznych specyfików na podrażnioną skórę lub wykorzystywanie domowych sposobów na oparzenia słoneczne. Te drugie są naturalne i przyspieszają proces gojenia się skóry po opalaniu. Co więcej, są tak samo skuteczne, jak różnego rodzaju maści i żele z apteki. Zobacz domowe sposoby na poparzenia słoneczne.

Objawy oparzeń słonecznych

Objawy oparzeń słonecznych mogą pojawić się zarówno po tradycyjnym opalaniu, jak i tym w solarium. Narażone są na nie wszystkie osoby, które zbyt długo przebywają w pełnym słońcu i nie stosują filtrów ochronnych. Pierwsze oznaki poparzenia słonecznego pojawiają się zazwyczaj po kilku godzinach od ekspozycji na promieniowanie. Objawy mogą wystąpić nawet do 24 godzin, a nawet i dłużej. Lekarze rozróżniają trzy stopnie oparzeń słonecznych.

sposoby na poprzenia sloneczne

Pierwszy przejawia się tkliwą, nadmiernie ocieploną i czerwoną skórą, która po kilku dniach się złuszcza. Ten rodzaj oparzeń słonecznych obejmuje tylko naskórek i występuje zadedykowanie najczęściej. Drugi stopień wiąże się z tymi samymi objawami, a dodatkowo występuje jeszcze obrzęki, częściowa martwica naskórka oraz pęcherze wypełnione płynem. Aby skóra zagoiła  się po oparzeniu II stopnia, trzeba od 2 do 6 tygodni. Trzeci, najpoważniejszy stopień oparzeń słonecznych niszy wszystkie trzy warstwy skóry, nerwy i tkankę podskórną. Po wygojeniu się oparzeń słonecznych zostają blizny. Jest on niebezpieczny i może stanowić zagrożenie dla życia, dlatego też nie wolno leczyć go domowymi sposobami. Z oparzeniami słonecznymi trzeciego stopnia należy udać się do lekarza.

Sposoby na poparzenia słoneczne

Jeżeli padliśmy ofiara poparzeń słonecznych, należy podjąć działania, które pomogą złagodzić ich dolegliwości. Do wyboru mamy środki apteczne oraz domowe sposoby na oparzenia. Najlepiej jest jednak połączyć ich działanie. Pierwszym krokiem powinien być zimny prysznic lub okład, który ochłodzi rozgrzaną skórę oraz pomoże złagodzić ból i pieczenie. Poparzoną skórę warto również smarować kremami i maściami oraz nawilżać. Preparat do oparzonej skóry powinny zawierać alantoinę oraz D-panthenol. W aptece warto również zakupić środki przeciwbólowe, które będą przydatne szczególnie w pierwszych dniach poparzenia słonecznego.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Działanie kosmetyków drogeryjnych i aptecznych warto wzmocnić preparatami domowej roboty. Na oparzenia słoneczne można zastosować miód, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także przyspiesza gojenie. Okłady z miodu przykłada się do podrażnionej słońcem skóry. Znanym i popularnym sposobem są również okłady z kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka – bogate w białko i witaminy regenerują zniszczoną przez słońce naskórek.

domowe sposoby na poparzenia sloneczne

Podrażnionej skórze pomaga również smarowanie jej schłodzonym, surowym kurzym jajkiem. Okład z białka nakłada się na skórę na 15 minut. Alternatywą jest ubite białko, które również można nałożyć na poparzenie skóry.

Ból po poparzeniu słonecznym łagodzi sok ze świeżych ziemniaków. Nakłada się je na skórę w postaci plasterków, zmielonego puree lub wykorzystuje same skórki tego warzywa. Okład na poparzoną skórę należy stosować przez 30 minut i przykryć gazą. Łagodzące działanie mają również ogórki. Pokrojony w plasterki dostarczą do organizmu witaminę C, odżywią i będą chronić skórę. Okład z ogórka polecany jest przede wszystkim na oparzenia słoneczne twarzy. W walce z poparzeniem słonecznym pomoże również olejek lawendowy. Należy go nałożyć na spieczone miejsce na całą noc. Zmniejszy on łuszczenie się skóry, przyspiesza gojenie oraz łagodzi ból. Podobne zastosowanie mają okłady z zielonej herbaty.

 

Portale randkowe – jak z nich korzystać?

0

 

Poznawanie ludzi w sieci to coraz częstsza praktyka. Brak czasu, nie możność poznania kogoś w realu, czy też chęć bycia anonimowym sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na założenie konta na portalu randkowym. Grupa tych osób stale się powiększa, co więcej duża część z nich z portali randkowych korzysta regularnie. Umawianie się przez internet jest sposobem na poznanie miłości, rozrywką czy też chęcią zabicia czasu. Zobacz, jak korzystać z portali randkowych.

Portal randkowy, ale który?

Portali randkowych jest co niemiara. Działają one nie tylko jako strony www, ale również jako aplikacje na telefon, np. Tinder. Każdy z nich opiera się na podobnych zasadach, jednak można pomiędzy nimi zauważyć pewne różnice. W bogatej ofercie portali randkowych można wybrać te, które przeznaczone są do konkretnych grup społecznych. A więc w sieci można znaleźć portale randkowe dla chrześcijan, ateistów, te ekskluzywne i te masowe.

czy warto korzystac z portali randkowych

Decydując się założenie konta na portalu randkowym, warto zdecydować, który będzie tym najbardziej odpowiednim. Decyzja powinna być uwarunkowana tym, czego tak naprawdę oczekuje się po umawianiu się w sieci.

Portal randkowy – jak to działa?

Założenie konta na portalu randkowym rozpoczyna się od uzupełnienia profilu osobowościowego. Podaje się w nim podstawowe informacje o sobie, takie jak wiek, wykształcenie, wzrost, waga, kolor oczu i włosów zainteresowania, cechy osobowości. W profilu znajduje się również miejsce, w którym w kilku zdaniach można opisać siebie oraz przedstawić oczekiwania co do tego, kogo chce się poznać. Istotnym elementem jest też dodanie zdjęcia.

Jak korzystać z portali randkowych? Ostrożnie!

Aplikacje randkowe oczekują od swoich użytkowników podania bardzo dużej ilości danych, po których łatwo można zidentyfikować i odnaleźć daną osobą, dlatego też warto zastanowić się, ile chce się ujawniać o sobie. Na portalach randkowych najlepiej zasadę ograniczonego zaufania i wystrzegać się podawania każdej zagadniętej osobie swoich danych osobowych, adresu zamieszkania czy pracy, numeru telefonu lub prywatnego Facebooka. Lepiej jest zachować ostrożny dystans, dopóki nie będzie się miało podstaw do większego zaufania.

Stop – to tylko randka!

Nawiązując nowe znajomości, staraj się podchodzić do nich z otwartością, ale i rozwagą. Zbytnie rozemocjonowanie i tracenie głowy nie jest dobrą rzeczą. Pamiętaj, że w sieci każdy może być, kim chce, dlatego, dopóki nie poznasz drugiego człowieka, nie wiesz, czy pisze on o sobie prawdę, czy też nie. Pamiętaj też, że nawet umawiając się na randkę z sieci, nie oznacza, że ta osoba spełni twoje oczekiwania i przypadnie ci do gustu. Może się okazać, że rozmowa na żywo się nie klei i internetowy czar minął. Nie traktuj więc każdej internetowej randki jak spotkania z miłością swojego życia.

radki z sieci jaks ie umawia

Randka z internetu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

Pamiętaj, że na portalach randkowych poznajesz zupełnie obcych ci ludzi. Jeżeli zdecydujesz się z nimi spotkać i porozmawiać koniecznie zachowaj zasady bezpieczeństwa. Najlepszym miejscem na internetową randkę będzie to publiczne. W trakcie spotkania nie pij za dużo i miej zawsze telefon pod ręką. Poinformuj też zaufaną osobę dokąd i z kim wychodzisz oraz o której planujesz wrócić.

Miłość przez internet uznawana jest za symbol naszych czasów. Wirtualne kontaktu coraz częściej zastępuje te realne. Duża część osób życiowego partnera szuka na portalach randkowych. Są też osoby, które na tego typu stronach szukają nowych znajomości. Jednak chcąc znaleźć jedno bądź drugie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z portali randkowych. Pozwoli to zachować bezpieczeństwo i uniknąć rozczarowania.

 

ZOBACZ TEŻ